Kultūra
Mūzika

Munks satiksies ar Rotko 0


Edvards Munks “Advokāta Ludviga Meijera portrets” (Tronheimas Mākslas muzeja kolekcija).
Edvards Munks “Advokāta Ludviga Meijera portrets” (Tronheimas Mākslas muzeja kolekcija).
Publicitātes foto

Nedēļas nogalē ir vismaz dubults iemesls doties uz Latgali – sestdien, 22. aprīlī, Latgales vēstniecībā “Gors” Rēzeknē pirmizrādi piedzīvos koncertizrāde “Rakstiem un skaņai” jeb “Latgales gredzens” – viens no četriem “gredzeniem” Latvijas Radio kora un tā mākslinieciskā vadītāja un diriģenta Sigvarda Kļavas izlolotajā Latvijas valsts simtgades koncertciklā “Latvijas gredzens”.

Šis brīnišķīgais mūzikas piedzīvojums būs kā ieskaņa 4. maijā gaidāmajai Latvijas valsts simtgades svinību atklāšanai, ko iesāks plaša norišu programma Latgalē.

Savukārt jau piektdien, 21. aprīlī, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā gaidāms notikums, kas būtisks arī visas Latvijas kultūras mērogā – pirmo reizi Latvijā varēs apskatīt visslavenākā un visvairāk mīlētā norvēģu mākslinieka, ekspresionista Edvarda Munka 1909. gadā radīto oriģināldarbu – “Advokāta Ludviga Meijera portretu” no Tronheimas Mākslas muzeja (Norvēģija) kolekcijas. Domājot par Munku, daudziem viņš vispirms un visvairāk asociējas ar ikonisko “Kliedzienu”, kas mūsdienās kļuvis par vienu no visizplatītākajiem vizuālās mākslas motīviem pasaulē. Viņa gleznas tiek izsolītas par fantastiskām summām – viena no “Kliedziena” versijām pirms pieciem gadiem Ņujorkā “Sotheby’s” tika pārdota gandrīz par 120 miljoniem dolāru. Munka glezna Rotko centrā būs apskatāma līdz 19. septembrim.

Reizē Rotko centrā tiks atklāta arī jaunā vasaras izstāžu sezona ar vēl sešām ekspozīcijām, kuras vienojošā stīga šoreiz būs klusuma nots. Tajā iemirdzēsies britu mākslinieces Ērinas Louloras personālizstādē “Onomatopoēze” iekļautie darbi. Piekto reizi Daugavpilī notiks lielā Latgales mākslas konkursa izstāde, pulcinot vairāk nekā 50 reģiona māksliniekus. Īpašu gaisotni uzburs austrāliešu mākslinieks Ričards Dennijs personālizstādē “Klusuma ēra”. “Klusumā” – šāds nosaukums šobrīd Dānijā dzīvojošās latviešu mākslinieces Lindas Zīveres izstādei, kuras vēstījums saista ar minimālismu un sievišķīgu smalkumu. Kā māksliniece pirms laika stāstīja intervijā “LA”: uz ziemeļniecisko Dāniju viņu aizvedusi māksla, bet palikt tur dvīnīšu mammai likusi mīlestība. Mācoties Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA), vispirms viņa ieguvusi bakalaura grādu tekstilmākslā, tālāk sekojušas monumentālās glezniecības studijas pie Induļa Zariņa.

Jaunā, talantīgā Daugavpils māksliniece Sanri (Sandra Poplavska) personālizstādē “Komunikācija ir atslēga” vēstīs par saskares dažādajām formām. Viņas interešu lokā ir glezniecība, keramika, instalācijas, video, fotogrāfija. Mākslu Sanri studēja Daugavpils Universitātes Mūzikas un mākslas fakultātē un LMA, ko absolvējusi ar maģistra grādu konceptuālajā glezniecībā. Rīko personālizstādes un piedalās grupu izstādēs jau 13 gadus.

Aprīļa izstāžu sezona, kuras ietvarā Rotko centrā būs eksponēts arī Lietuvas mākslinieku grupas projekts “Kritiskā robeža – Černobiļa”, būs apskatāma līdz 2. jūlijam. Savukārt 21. aprīlī no plkst. 16 līdz 19 Rotko centru varēs apmeklēt bez maksas.

LA.lv