Kultūra
Māksla

“Murrfekts” noslēgums Monē pazudušā kaķa stāstam0

Ekrānuzņēmums no “theartnewspaper.com”.

Pazīstajam franču gleznotājam Klodam Monē patika kaķi, un japāņu draugi viņam uzdāvināja Meidzi dinastijas laikā darinātu kaķa figūriņu, lai par to atgādinātu. Mākslinieka dzīves laikā kaķis daudzus gadus pavadīja, saritinājies uz spilvena gleznotāja koši dzeltenajā ēdamistabā, kura bija rotāta ar japāņu motīviem. Pēc Monē nāves 1924. gadā figūriņa nonāca Monē otrā dēla Mišela īpašumā. Mišels gāja bojā autoavārijā 1966. gadā, un kopš tā laika kaķis bija pazudis bez vēsts.

Taču pazudušā kaķa mistērija beidzot atrisināta, un figūriņa atgriezusies gleznotāja mājā Živernī.

Mišels Monē nebija precējies, un tikai nesen atklājies, ka viņam bija ārlaulības meita Rolande Verneiže (1914.-2008), kurai mīlošais tēvs laika gaitā bija uzdāvinājis daudzus Monē darbus un piemiņas lietas.

Eidriens Meijers, izsoļu nama Christie’s impresionistu mākslas eksperts, sameklējis Veneižes meitu. Viņas dzīvoklī bijis daudz Monē darbu, tostarp neierāmētas gleznas pagultē, bet zudušais kaķis “ikdienišķi rotājis” pianīnu.

Saistītie raksti

Ģimene nolēma pārdot atgūtās piemiņas lietas un mantojumu Honkongas Chirstie’s izsolē, kopumā iegūstot 10,9 miljonus dolāru. 19. gadsimta vidus kaķa figūriņa pārdota par 67 000 dolāru, vairāk nekā trīsreiz pārsniedzot sākotnējo vērtību. To iegādājās Japānas mākslas kolekcionārs Hidejuki Vada, kurš savu jaunieguvumu uzreiz atdāvināja Kloda Monē fondam, kurš apsaimnieko mākslinieka māju Živernī

Kaķis pēc gandrīz gadsimta beidzot atgriezies Monē ēdamistabā un atkal apmeties uz sava spilvena, ziņo “The Art Newspaper”.

Starp citu, līdzīgas porcelāna figūriņas iegādājamas internetā aptuveni par 53 dolāriem…

LA.lv