×
Mobilā versija
Brīdinājums +2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
6. septembris, 2012
Drukāt

Mūsdienu māksla uz Baltās nakts paplātes


ReklāmfotoReklāmfoto

Nav noslēpums, ka mūsdienu kultūras foruma “Baltās nakts” pasākumus apmeklē tie cilvēki, kas iemīlējuši laikmetīgo mākslu, taču katru gadu kļūst vairāk arī to, kas ar šo mūsdienu kultūras foruma palīdzību laikmetīgo mākslu tikai sāk iepazīt, uzskata Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Kultūras pārvaldes priekšniece Dzidra Šmita.

 

Šogad naktī no 8. septembra uz 9. septembri “Baltā nakts” apmeklētājus aicinās jau septīto gadu pēc kārtas. Foruma devīze šajā reizē skan – “Uz paplātes”. Patiesi, vairāk nekā 60 mūsdienu mākslas – kino, teātra, dzejas, dejas un citu aktivitāšu – pasākumi gluži kā uz paplātes, proti, bez maksas īsā laika sprīdī tiks pasniegti gan Rīgas centrā, gan citviet galvaspilsētā, iesniedzoties dziļi naktī. Aicinām iepazīties ar “Latvijas Avīzes” ieskatu aizraujošās nakts notikumos.

Vecrīga

Anglikāņu baznīcā (22.00 – 2.00) savu artavu “Baltās nakts” saturam tradicionāli pievienos arī nepieradinātās mūzikas un filmu mākslas biedrība “Skaņu mežs”. Biedrības vadītājs Viestarts Gailītis atklāj, ka šajā vakarā sadarbībā ar Vācijā dzimušo starptautisko muzikālo vērtību apmaiņas projektu “Soundexchange” Rīgā tiks prezentēts unikāls projekts, kas veidots no Frenka Bretšneidera un ungāru mākslinieka “én” priekšnesumiem, kā arī latviešu mākslinieku – “Gas Of Latvia”, Stropu Jurkas, “TV Maskava”, Toma Auniņa un Indriķa Ģelža – performances “Tava bārda laikā un telpā, kas veltītas pašmāju eksperimentālās mūzikas celmlauža Hardija Lediņa piemiņai.

Vērts piedzīvot

Lielajā ģildē (21.00 – 24.00) Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris aicina izbaudīt “Pasaules garšu Lielajā ģildē”. Apmeklētājus pārsteigs dažādu tautu un laiku komponistu sacerējumi orķestra profesionālāko mūziķu sniegumā (22.00), tiks demonstrēti uzstāšanās ieraksti (21.00), varēs piedalīties muzikālā fotosesijā.

Rīgas Porcelāna muzejs (19.00 – 24.00) aicinās nobaudīt porcelāna pārtiku. Te varēs ieskatīties  mākslas darbu tapšanas virtuvē, vērot keramiķus radīšanas procesā un piedalīties kopīga mākslas darba tapšanā: 19.30  prezentācijā uzstāsies izcilais keramikas meistars Pēteris Martinsons, 21.00 virpošanas prasmi demonstrēs keramiķis Imants Klīdzējs, 22.30 māksliniece Elīna Titāne veidos kādu izsmalcinātu porcelāna formu.

Rakstniecības un mūzikas muzejā (19.00 – 24.00) projekts “Mīlestības pavārmāksla” (19.00 – 24.00) sniegs daudzveidīgu kārumu videokompozīciju no nerātnajām dainām līdz Grieķijas delikatesēm, no Imanta Dakša dziesmām līdz Rudaka un Dambja muzikālajiem atradumiem, no elektroniskās mūzikas līdz muzeja priekšmetiem. Klātienē uzstāsies dzejnieki. “Dzejas degustācijā” jeb brīvajā mikrofonā varēs izpausties arī apmeklētāji. Ieteicams no 16 gadu vecuma.

Centrs

Vērmanes dārzā tiks piedāvāta plaša programma visai ģimenei. 21.00 – 4.00 norisināsies Kino nakts visām vecuma grupām. Programmā iekļautas filmas: “Kolka Cool”, “Es mīlu tevi, Rīga”, “Balticshorts” īsfilmu programma un animācija. Radošajā multimediju darbnīcā “Radi un rādi” būs iespēja izveidot savu multimediālu (foto vai video) oriģināldarbu. Bet modes, dizaina un spēles cienītājus gaida 100 kvadrātmetru liels dambretes lauciņš un 40 modeles kauliņu vietā – projekts “Dāmu dambrete” noritēs no 20 līdz 23.20. Tāpat ikvienam būs iespēja pagatavot gardu kokteili  “Electrolux” blenderī, kas darbojas, minot riteņa pedāļus. Turpat līdzās, kinoteātrī “Splendid Palace”, pirmo reizi “Baltās nakts” programmā piedalīsies nodibinājums “Kinoskola”. Tās pārstāve Daira Āboliņa atklāj – šajā vakarā tiks īstenots pasākums “Kino uz paplātes” – kino uzņemšanas imitācija akcija. Projektā piedalīsies gan profesionāli aktieri Zane Dombrovska un Ivars Kļavinskis, gan arī ikvienam citam interesentam būs iespēja kļūt par aktieri, piedaloties filmēšanas procesā.

Vērts piedzīvot

Rīgas Kongresu namā (14.00 – 4.00) darbosies spāņu mākslinieku “Itinerania” interaktīvs projekts “Labirints”. Apmeklētāju uzdevums ir doties pa “Labirinta” ejām un veikt dažādas sarežģītības uzdevumus, lai atvērtu durvis un nokļūtu tālāk.

Esplanādē (18.00 – 4.00) darbosies Baltās nakts dzejas un mūzikas skatuve. Dzeju un pasakas bērniem lasīs Inese Zandere, Māris Bērziņš un Juris Zvirgzdiņš, uzstāsies jauni un pazīstami dzejnieki un autori (Inga Pizāne, Ivars Šteinbergs, Emīlija, Arvis Viguls, Inga Gaile, Edvīns Raups, Uldis Bērziņš un Ērika Bērziņa). Pamīšu gaidāma jauno mūzikas grupu uzstāšanās. Agrā rīta stundā (4.00 – 6.00) Esplanādē visi aicināti uz īstām brokastīm un sarunām, daloties iespaidos par nakts laikā pieredzēto. Mūzika – Dj Toms Grēviņš.

Miera ielā, Tabakas fabrikā (15.00 – 24.00) laikmetīgās mākslas festivāls “Survival Kit 4” īpašā video, audiovizuālu instalāciju, mūzikas un performanču programmā piedāvās nebijušu ceļojumu pāri vispārpieņemtajām garšas robežām. Miera ielas 39 pagalmā radošā sadarbībā Anda Poikāne, Marta Ģibiete, Kristīne Lazdāne un Inese Rozentāle  aicinās pētīt savādas delikateses – balto ikru noslēpumu (20.00 – 2.00).

VEF teritorija
balta_nakts_3

“Totaldobže” Mākslas centrā (22.00 – 6.00) norisināsies notiks multimediāla performance “Portāls”. Pasākumā piedalīsies Lielbritānijas un ASV pārstāvji – “spoken word” dzejnieki Hollija Makniša un Pīts Temps no Londonas, amerikāņu laikmetīgās mūzikas komponists, konceptuālists, Džona Keidža laika un domubiedrs Ričards Kamerons-Volfs, kas tieši šim notikumam radījis īpašu, uz improvizāciju balstītu, skaņdarbu, kā arī viena no vadošajām “Trish Brown Dance Company” dejotājām Lea Morisone no Ņujorkas, viņiem pievienosies pašmāju profesionālie mūziķi.

Vērts piedzīvot

Uz jaunās terases no 20.00 norisināsies tā dēvētais Dzejas slams jeb “Spoken word” vakars, kas aicina lasīt savu dzeju tos dzejniekus, kuri iepriekš piedalījušies dzejas “slamos” vai ir saistīti ar kādu no jaunajām dzejas formām. “Slamu” vadīs Jevgēņijs Mesmers, viens no “slamu” publikas favorītiem. Žūrijā – jauno laiku kulta literāti, Kārlis Vērdiņš un Rihards Bargais.

Galerijā “Ziema” no 18.00 tiks piedāvāts pasākums “Mūzika un uzkodas galerijā “Ziema””. Te muzicēs arī grupas “Gaserata”, “Tesa” un Dj Leska.

Pārdaugava

Kalnciemas ielas kvartālā (19.00 – 24.00) gaidāms viens no Baltās nakts aizraujošākajiem notikumiem – muzikāli izklaidējošs vakars 18. gs. noskaņās kopā ar Latvijas Nacionālās operas izrādi izbraukumā “Seviljas bārddzinis”. Operas ārijas uz Kalnciema ielas skatuves izdziedās Jānis Apeinis, Evija Martinsone, Viesturs Jansons un Krišjānis Norvelis. Pasākumā “Nakts ar Figaro” būs skatāmi arī operas “Seviljas bārddzinis” videoieraksti, viesosies arī izrādes režisors Aiks Karapetjans, notiks lekcijas un citas nodarbības, kas būs paredzētas arī mazākajiem pasākuma apmeklētājiem. Iespēja izbaudīt piedalīties sirreālā mielastā, saņemt “Viltus ievainojumu salona” pakalpojumus. Izbaudīt notis, parūkas, pūderi, tenorus un vakariņas.

Vērts piedzīvot

Torņakalna baznīca (20.00 – 23.00) kā “uz paplātes” atvērs visas savas durvis un parādīs, kas aiz tām notiek. Apmeklētāji varēs redzēt baznīcas neredzamo ikdienas ritmu. Īpaša programma apvienos mūsdienu mākslas izpausmes ar baznīcas ikdienas dzīvi.

Eduarda Smiļģa Teātra muzeja dārzā (19.00 – 1.00) Ēdenes dārza mistērija aicina pārliecināties par to, kas tevī vēl dzīvs! Latvijas Kultūras akadēmijas studenti sagatavojuši pārbaudījumus, kuros katram apmeklētājam būs iespējams saņemt savu kaislību, emociju un sajūtu diagnozi.

AB Dambī (22.00 – 1.00) viesosies projekts “Department of Desire” – neierasts notikums mākslā – videoperformances, teātra uzveduma un audio/vizuālās pēcapstrādes apvienojums vienā caurskatāmā veselumā.

Latgales priekšpilsēta

Centrāltirgus sakņu paviljonā (21.00 – 1.00) pirmoreiz norisināsies tradicionālais Baltās nakts projekts “Videogrāfija VII – Space Texture VI” – izsmalcināta daudzveidīgās, laikmetīgās skaņu un videopasaules priekšnesumi/ manifests no Meksikas, Lietuvas un Latvijas. Paralēli darbosies arī sakņu nakts tirgus. Tikmēr uz paviljona sienas vakara garumā projekts “Dzērvenes lido”, izmantojot īstas dzērvenes un video, meklēs un sniegs personisku atbildi uz jautājumu – “Māksla ir radīšanas process vai māksla ir gala iznākums?”. Bet ceļā uz tirgu Zelta Zivtiņas tunelī varēs pieskandināt un ievibrēt īstu zvanu skaņas, lai simboliski iezvanītu lūgšanas par pārticību Latvijā.

Vērts piedzīvot

Spīķeru koncertzālē (21.00 – 1.00) uzstāsies “Oxford street drummer” jeb Oksfordas ielu bundzinieks Odeds Kafri – atraktīvs, oriģināls un Latvijā neredzēts “ielu bundzinieks”, līdz ar viņu redzēsim arī Toma Grēviņa sniegumu.

“Dirty Deal Teatro” (20.00 – 3.00) notiks jauno skatuves mākslinieku performances, kurās viņi ļoti godīgi mēģinās stāstīt, kāpēc cilvēki cits citu nesaprot. Šī performance skatītāju rosinās domāt par mākslas lietderību, cik tālu mākslinieks ir gatavs pastiept roku, lai viņa radītais būtu visiem saprotams kā “uz paplātes”.

Kim? Laikmetīgās mākslas centrā (19.00 – 1.00) Baltās nakts projekts “Nakts, Pēterburga un paplāte: Эх гулять будем…”, piedaloties Viktorijai Ekstai, Odrijai Fišerei, Andrejam Hlobistinam, Oļegam Koteļņikovam, Irenai Kuksenaitei, Kristīnei Kursišai, Mikam Mitrēvicam, Katrīnai Neiburgai, Jānim Taurenam, Ilianai Veinbergai.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+