Foto – SXC

Nagu sēnīšu infekciju iemantot vieglāk, nekā izārstēt 0

Par neveselīgiem, krāsu mainījušiem nagiem cilvēki visvairāk uztraucas vasarā, kad basās kājās gribas uzvilkt sandales vai pastaigāt pa pludmali. Nagu sēnīšu infekcija ir ļoti izplatīta kaite, ko iemantot vieglāk, nekā no tās atbrīvoties.

Reklāma
Reklāma

Vispirms jāveic analīze

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

“Manot, ka nagi sāk atdalīties no gultnes, kļūst biezāki, dzelteni vai iepelēki, jādodas pie speciālista un jāveic analīzes, lai sēnīšu infekciju atšķirtu no citām slimībām, piemēram, psoriāzes. Reizēm nagu krāsu un izskatu bojā nepiemērotu apavu valkāšana,” uzsver “Veselības centra 4” podiatre Inita Selicka.

Analīzei ārsts nogriež gabaliņu no pacienta naga un nosūta uz laboratoriju, kur to sasmalcina un analizē – gan mikroskopā meklējot sēnītes sporas un micēliju, gan veicot uzsējumu un audzējot sēnīti speciālā barotnē apmēram piecas nedēļas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Analīze, kas izmaksā ap desmit latiem, ļauj noskaidrot, vai nagu tiešām skārusi sēnīšu infekcija un kāda no daudzajām sēnīšu sugām tajā iemitinājusies, lai varētu uzsākt tās iznīdēšanu.

Kādas kļūdas visbiežāk pieļauj pacienti? “Pirmkārt, kādu laiku lieto dažādus pretsēnīšu līdzekļus. Tad analīzes rezultāti būs kļūdaini un neuzrādīs sēnīšu infekciju. Turklāt nevietā, nepareizās devās un nepietiekami ilgi lietojot medikamentus, sēnītes ar laiku kļūst pret tiem nejutīgas. Otrkārt, pirms analīzes veikšanas rūpīgi nomazgā kājas, iztīra un apgriež nagus, ieziež pēdas ar krēmiem, kam pievienoti pretsēnīšu līdzekļi. Arī tas ietekmē analīžu rezultātus,” skaidro podiatre.

Zāles un dezinfekcija

Nagu sēnītes ārstēšana ir laikietilpīgs un komplekss pasākums. Vairākus mēnešus būs jālieto ārsta ieteiktie medikamenti un reizi mēnesī jāveic ārstnieciskais pedikīrs, lai pretsēnīšu līdzekļi, kurus klāj tieši uz naga, iedarbotos pēc iespējas labāk. Vienas procedūras cena svārstās no 10 līdz 20 latiem. Medikamenti jālieto tik ilgi, kamēr nags izaug pilnīgi vesels (parasti nagi ataug 6 – 9 mēnešu laikā).

Obligāti vajag dezinficēt visus apavus. Daudzos pēdu aprūpes kabinetos pieejamas speciālas dezinfekcijas iekārtas, kas apavus apstrādā ar ozona sudraba joniem, atbrīvojot ne tikai no sēnīšu infekcijas, bet arī no nepatīkamā svīstošo pēdu aromāta. Viena apavu pāra dezinfekcija ilgst astoņas minūtes un izmaksā 2,80 latus. Medicīnas preču veikalos var iegādāties arī profesionālos dezinfekcijas līdzekļus un darīt to mājās.

“Atšķirībā no dezinfekcijas līdzekļiem, kas nopērkami lielveikalos, tiem ir plašāks iedarbības spektrs un tie iznīcina gan sēnītes, gan daļēji arī to sporas,” skaidro Inita Selicka. Šādu līdzekļu cenas svārstās no diviem līdz 15 latiem.

Reklāma
Reklāma

Svarīga arī personiskās higiēnas ievērošana, jo nagu sēnītēm patīk vairoties siltā, mitrā vidē. Podiatre ieteic regulāri mazgāt kājas, rūpīgi tās noslaukot, nevalkāt slapjus apavus un visu dienu nestaigāt slēgtos, sintētiska materiāla apavos, piemēram, krosenēs. Tā kā apmēram 30% cilvēku ar nagu sēnīti inficējas ģimenē, nevajadzētu mainīties ar čībām vai dvieļiem, staigāt basām kājām. Tas pats attiecas arī uz publiskām vietām – pirtīm un peldbaseiniem.

Svarīgi atcerēties, ka sēnīšu infekcija var liecināt arī par novājinātu imunitāti, tādēļ paralēli infekcijas ārstēšanai jāstiprina organisma aizsargspējas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.