×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
27. jūnijs, 2012
Drukāt

NATO nosoda Sīriju par Turcijas iznīcinātāja notriekšanu

Foto - LETAFoto - LETA

NATO vakar ārkārtas sēdē nosodīja Sīriju par turku iznīcinātāja notriekšanu un izteica atbalstu un solidaritāti Turcijai.
 “Mēs šo [Sīrijas] rīcību uzskatām par nepieņemamu un to kategoriski nosodām,” uzsvēra alianses ģenerālsekretārs Anderss Rasmusens.

“Sabiedrotie ir izteikuši Turcijai atbalstu un solidaritāti.” Vienlaikus Rasmusens noraidīja bažas par nopietnu konfliktu Sīrijas un Turcijas attiecībās, paužot cerību, ka situācija turpmāk vairs nesaasināsies.

Rasmusens atzīmēja, ka notikušais ir kārtējais apliecinājums “Sīrijas varas 
iestāžu noraidošajai attieksmei pret starptautiskajām normām, mieru un drošību, un cilvēka dzīvību”. “Gribu uzsvērt – alianses drošība ir neapšaubāma. Mēs esam kopā ar Turciju spēcīgas solidaritātes garā,” norādīja NATO ģenerālsekretārs.

Viņš arī uzsvēra, ka šobrīd netiek apspriesta iespēja par alianses dibināšanas līguma piektā panta aktivizēšanu. Piektais pants garantē kolektīvās aizsardzības principus.

Turcija bija pieprasījusi sasaukt NATO ārkārtas sēdi saistībā ar tās lidmašīnas notriekšanu. Turcija pieprasīja sasaukt alianses dalībvalstu konsultācijas saskaņā ar NATO dibināšanas līguma ceturto pantu, kas dod dalībvalstīm tiesības lūgt šādas konsultācijas, ja apdraudēta to drošība, teritoriālā vienotība vai politiskā neatkarība.

Šī ir tikai otrā reize kopš NATO dibināšanas 1949. gadā, kad tiek sasauktas dalībvalstu konsultācijas saskaņā ar šo līguma pantu. Arī pirmajā reizē konsultācijas pieprasīja Turcija. Tas notika 2003. gadā Irākas kara laikā.

 

Sīrija apdraud Turcijas drošību, uzrunā parlamentā atzinis Turcijas premjerministrs Redžeps Erdogans, solot, ka Ankara atriebs Damaskai “šaušalīgo rīcību” saistībā ar Sīrijas notriekto turku iznīcinātāju, kura piloti pazuduši bez vēsts.

 

Turcijas premjerministrs brīdināja, ka Sīrijas radītie riski Turcijas pierobežā turpmāk tiks uzlūkoti par “draudiem un mēs tos uzskatīsim par militāru mērķi”.

Turcija savulaik bija Sīrijas sabiedrotā. Taču kopš pērnā marta, kad Sīrijā sākās plašie nemieri pret Asada režīmu, Ankara kļuvusi par vienu no aktīvākajām Damaskas kritiķēm. Turcija šobrīd uzņēmusi ap 33 000 sīriešu bēgļu. “Turcija visos veidos atbalstīs Sīrijas tautu, iekams tā atbrīvosies no asiņainā diktatora un viņa grupējuma,” solīja Turcijas premjers.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+