Pasaulē
Eiropa

NATO satraukta par Krievijas raķešu sistēmu 1

Foto – AFP/LETA

NATO ir satraukta par Krievijas raķešu sistēmu, kas var tikt aprīkota ar kodolgalviņām un ar kuru var tikt pārkāpta vēsturiska Aukstā kara gadu vienošanās, piektdien paziņojumā paliecināja alianse.

“Sabiedrotie ir identificējuši Krievijas raķešu sistēmu, kas raisa nopietnas bažas”.

Alianse mudina Krieviju “kliedēt šīs bažas pēc būtības un caurskatāmā veidā un aktīvi iesaistīties tehniskā dialogā ar Savienotajām Valstīm”.

NATO bažījas, ka ar šīm sistēmām tiek pārkāpts 1987.gada Līgums par mazā un vidējā darbības rādiusa raķešu likvidēšanu (INFT). Ar Aukstā kara līgumu tiek aizliegta visa bruņojuma klase – visas uz zemes bāzētās spārnotās raķetes, kuru darbības rādiuss ir no 500 līdz 5500 kilometriem.

Situācija, kurā ASV un citas puses līgumu ievēro, bet Krievija pārkāpj, “radītu nopietnas un ārkārtīgas bažas”.

Satraukumu izraisījušas Krievijas raķetes 9M729.

Vašingtona sniegusi liecības, ka Krievija izstrādā no zemes palaižamas spārnotās raķetes, un norādījusi, ka, pateicoties šai sistēmai, Maskava var Eiropā veikt kodoltriecienu īsā laikā vai pilnīgi negaidīti.

Krievija jau agrāk apgalvojusi, ka tieši ASV raķešu spēki pārkāpjot šo līgumu. Jau ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija centās pārliecināt Maskavu ievērot INFT, tomēr, pēc visa spriežot, nesekmīgi.

ASV vēstniece NATO Keja Bilija Hačinsone Krievijas uzvedību raksturoja kā “bīstamu un destabilizējošu”.

“Mūsu sabiedrotie ir no jauna apstiprinājuši, ka ASV ievēro savas saistības atbilstoši INFT un ka Krievijas uzvedība raisa nopietnas bažas,” paziņojumā norādīja vēstniece.

NATO ar paziņojumu nākusi klajā pēc šonedēļ notikušās ASV un Krievijas Īpašās pārbaudes komisijas tikšanās. Paziņojums ir daļa no plašākiem centieniem panākt, lai Maskava līgumu ievērotu.

LA.lv