×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
6. novembris, 2014
Drukāt

Lāčplēša dienā aicina neapskādēt Rīgas pils mūri (4)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Aizvadītā gada 11. novembrī, Lāčplēša dienā, simtiem cilvēku devās pie Rīgas pils aizsargmūra, lai noliktu svecītes par godu kritušajiem varoņiem. Cilvēki nedomāja par to, ka viņi ar svecēm un lāpām posta vēsturisko aizsargmūri un ka pēc tam kādam tas būs jārestaurē. Mūris ir atjaunots, ieguldot tajā vairāk nekā 21 tūkstoti eiro, spraugu starp ķieģeļiem vairs nav un svecītes starp tiem nav iespējams ievietot. Tāpēc Rīgas pils atjaunotāji – pilnsabiedrības “SBRE” vadība, kā arī Valsts nekustamo īpašumu valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tols – aicina šogad piemiņas svecītes 11. novembra vakarā novietot pašvaldības ierādītajās vietās Daugavmalā, tādējādi pasargājot mūra vēsturiskos ķieģeļus no neatgriezeniskas termiskas bojāšanas, ko rada svecīšu izdedži un liesmu karstums. Rīgas pilī darbi rit pilnā sparā, jo Valsts prezidentam 2015. gada 18. novembrī ir jāatgriežas savā rezidencē. Atjaunotas prezidenta parādes kabineta reprezentācijas mēbeles, kuras, kā sacīja būvdarbu uzraudzības vadītājs Bruno Fibiks, izskatīsies gluži kā jaunas.

Sākot attīrīšanas darbus Baltajā zālē, pēkšņi atklājusies mākslīgā baltā marmora kolonna, kas tagad jāatjauno. Patlaban tur notiek griestu kasetējuma izveide, sienu atsāļošana, balkona koku detaļu restaurācija, kā arī dekoratīvo ģipša veidojumu atliešana restauratoru darbnīcā. Savukārt ģerboņu zālē pēc arhitekta Artura Lapiņa projekta tiks izvietoti 77 novadu un Rīgas pilsētas ģerboņi.

Oktobra beigās demontēja pēdējās sastatnes virs jaunā Rīgas pils jumta un ir noslēdzies pusgadu ilgais darbs – jumta nesošo konstrukciju nostiprināšana, rekonstrukcija un izbūve. Finišam tuvojas ārējo apdares darbu process, lai pēc iespējas ātrāk Rīgas iedzīvotāju un viesu vērtējumam nodotu pilnībā atjaunotās Rīgas pils fasādes, kuras vairs nebūs tik spilgti dzeltenas kā agrāk.

Mācoties no kļūdām, tiks izbūvēti vēl vieni iebraucamie vārti, lai pa tiem nepieciešamības gadījumā varētu iekļūt glābšanas darbu tehnika. Kad pils dega, šādas iespējas nebija.

Patlaban Rīgas pils rekonstrukcijā vidēji tiek nodarbināti vairāk nekā 200 strādājošo, ziemā viņu skaits varētu palielināties līdz 300 un vēl 60 – 70 speciālisti veic restaurācijas darbus dažādās darbnīcās visā Latvijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Zinot par bezgala jauko tradīciju likt svecītes pie sienas, nevis aiztaisīt caurumus vajadzēja, bet uztaisīt sienā mazus plauktiņus svecītēm, lai tās vieglāk novietot. Tagad svecītes liks tikai zemē? Sviests!

  2. Vienmēr tik skaisti izskatījās tieši siena ar svecītēm…Ļoti, ļoti žēl, ka tā vairs nebūs… Skumji…

  3. 20 tūkstoši jau šai dienai ir atvēlēts, vai sakopšanai RD nebūs gana ???

  4. Kur ir sīkāka informācija par atļautajam vietām?

Draugiem Facebook Twitter Google+