×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
6. jūnijs, 2013
Drukāt

NEDĒĻAS FILMA: Esmu uzbudināts

ReklāmfotoReklāmfoto

Lai arī Pedro Almodovars ne bez iemesla godam nes lieliska režisora titulu, viņa komēdija “Esmu uzbudināts”, ko Rīgā demonstrē jau trešo nedēļu, nav spāņa labākais darbs. Tas, pārcēlies no feinšmekeru smalkumu plaukta, pilnībā iederas vasaras kino repertuārā.


 

Bailes, ka ar lidmašīnu notiks kaut kas nelāgs, pārņem ne vienu vien gaisa kuģa pasažieri, un šo fobiju ar brašiem krāsu triepieniem savā jaunākajā filmā “Esmu uzbudināts” apspēlē spāņu režisors Pedro Almodovars. Latviešu kinoiznomas reklāmās nekrietni izmantojot Penelopes Krūzas un Antonio Banderasa vārdus – nav jau melots, taču abi Almodovara reiz atklātie stāri ar ļoti gruntīgu pieredzi Holivudā parādās vien dažas minūtes filmas pašā sākumā –, skatītājam var sajaukt prātu, liekot cerēt uz kādu festivālu programmās iekļaujamu smalkumu, taču Almodovara “Esmu uzbudināts” ir ne tā veiksmīgākā filma gan paša režisora karjerā, gan komēdiju žanrā, kaut arī tās epizodēs netrūkst vietas smiekliem un pārsteigumiem.

Vairākus tūkstošus kilometru virs zemes lidmašīnas piloti pēkšņi saprot, ka viņu vadītajam lidaparātam gadījusies tehniska ķibele, ko novērst nav iespējams, un, lai komplekts būtu pilns, tuvumā nav neviena brīva skrejceļa, kur nosēsties.

Starpkontinentālā lidojuma ekonomiskās klases pasažierus vispārējas panikas neradīšanai sabaro ar nomierinošiem līdzekļiem (uzskatāma metafora, kas notiek ar vienkāršo ļaužu balsīm un nožēlojamajiem liktenīšiem), bet biznesa klases lidotāji, piepalīdzot stjuartiem, Valensijas kokteilim un uzdzīvei, risina savas problēmas, kas, kaut arī palikušas uz zemes, tomēr nav aizmirstamas.

Un tā viens pēc otra atklājas ziepju operas rāmjiem piederīgs dzīvesstāsts – suicidālām tieksmēm apveltīta mīļākā, gaišreģe jaunava un algots slepkava, bargā kundze, kuras pakalpojumus izmantojuši simtiem politiķu un biznesmeņu, aktieris, kurš pamet dzimteni, lai būtu kopā ar mīļāko un pie viena nofilmētos ziepenē, un vēl, un vēl. Tā atklāšanā Almodovars nežēlo ironiju un kino klišejas, tā apmierinādams savu egoismu un atgriezdamies žanrā, kas savulaik viņa vārdam lika izskanēt visā pasaulē.

Krāsas un titru estētiku aizņēmies no 50. gadu Holivudas komēdijām, nekautrīgi citēdams amerikāņu kulta komēdiju “Lidmašīna” un ironizēdams par lidmašīnu apkalpes seksuālo orientāciju, kā arī skaņu celiņā ievīdams “Pointier Sisters” 1982. gada hitu “I`m So Excited” – tas kalpo par nosaukumu gan angļu, gan latviešu valodā –, Pedro Almodovars vēl joprojām ļauj vaļu savai asajai mēlei un uzšķērž gan armijas ikdienu, korupciju un pasaules ekonomikas notikumus, taču dara to tik prasti, ka jāvaicā, kur palikusi režisora spēja ar eleganci un meistarīgu autorību uz ekrāna atrisināt vissarežģītākās situācijas. Ar haosu, anarhiju, nevērīgu šiku, geju jokiem un vienu muzikālu priekšnesumu, un bez kārtīgas šoka terapijas ir pamaz.

 

UZZIŅA

“Esmu uzbudināts”/”Los amantes pasajeros”/ “I`m So Excited”

Spānija, 2013

Režisors: Pedro Almodovars

Lomās: Havjērs Kamara, Sesīlija Rota, Rauls Arevalo, Hugo Silva, Giljermo Toledo, Penelope Krūza, Antonio Banderass, Paza Vega, Lola Duena

“Splendid Palace”

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+