×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
1. augusts, 2014
Drukāt

Monika Zīle: Cik ļaužu Latvijā dienas vada savdabīgā nekurienē? (21)

Foto-LETAFoto-LETA

Ziņa par Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) speciālistu gūto šoku, valsts austrumu pierobežā secinot – daudziem tur dzīvojošajiem Āfrikas cūku mēra (ĀCM) plosīšanās jau vairāku nedēļu garumā pie viņu sliekšņa ir palikusi informatīvi nepamanīta –, uzplaiksnīja un pazuda starp citām viendienītēm bez pēdām. Kā vieglu spalvu mākoni to nesagremotu norija pirmsvēlēšanu pamalē tumstošie padebeši, kuru iekšienē jau dīžājas pagaidām pievaldītu pērkonu zirgi, sasprindzinot visu politisko spēku uzmanību: sargi, Die’s, nokavēt mirkli, kad savus aidiniekus vaļā palaidīs konkurenti!… Nedrīkst skaļi cūku slimību vērtēt kā nenozīmīgu, joki mazi, bet uz gaidāmā Saeimas krēslu bīdīšanas fona šī sērga būs tikai attiecīga dienesta rūpju bērns, nevis likumdevēja un izpildvaras saskaņotas uzmanības vērts notikums ar tālejošām sekām, – tā mums vajadzētu saprast iemeslu, kāpēc PVD apmulsums nav guvis plašāku atbalsi. Diemžēl varas gaiteņos valstiskās informācijas vakuums pie Latvijas austrumu robežas joprojām nešķiet būtisks. Ziemas vidū daži valdošās koalīcijas politiķi kopā ar masu saziņas līdzekļiem pašausminājās: nu, trakums gatavais, nu, ārprāts klusais, ka Dagdas novada Bērziņos vai pie Zilupes tauta nezina savas valsts prezidenta uzvārdu, kaut kas steidzami jādara, citādi…

Jā, citādi – kas? Visus iespējamos ļaunumus ikviens par drošību un sabiedrības vienotību norūpējies indivīds drīkst iztēloties pats un “cepties” savā nodabā, cik viņam tīk. Mēs diezgan precīzi zinām – paldies ieinteresētiem ekonomikas pētniekiem! – uz ārzemēm izbraukušo cilvēku skaitu. Taču pat aptuvenības robežās nav lēsts, cik ļaužu Latvijā dienas vada savdabīgā nekurienē, pēc statistikas datiem būdami šīs valsts iedzīvotāji, bet patiesībā atrazdamies grūti definējamā informatīvajā telpā. Nav gluži taisnība apgalvojumam, ka visi, kuru televizora ekrānu nesasniedz tālrādes “Panorāma”, tāpēc jūtas piederīgi Baltkrievijai vai Vladimira Putina Krievijai. Pietiek dažas dienas pagrozīties gar mūsu austrumu robežu, lai konstatētu ļoti vienkāršu un tajā pašā laikā biedējošu patiesību: cilvēki klausās un skatās to, kas mājās ienāk pa raidītāju tīkliem, bet viņu pašu iekšējā uztverē atslēdzies jel kādas valstiskās piederības kanāls. Kurā tieši brīdī tas katram noticis, būtu īpaša svarīguma izpētes projekta jautājums. Bet pat mājienu līmenī nav dzirdēta nopietna politiķu vēlme šai lietai reāli pievērsties, lai iepūstu dzīvības dvašu labi apgūtajai mantrai par to, cik svarīgs Latvijai katrs tās cilvēks.

Visa minētā kontekstā skeptiski lūkojos uz plāniem par īpaši cittautiešiem domātā informācijas kanāla vai kāviņutursauc veidošanu. No kurienes, diez, to iecerējušajiem pārliecība, ka pierobežas aborigēniem pastāv šādu ziņu nepieciešamība? Tā jāatdzīvina vispirms. Kādā veidā? Lūk, uzdevums visiem, kuri naski jau ziepē zoles raitākai slīdēšanai Jēkaba ielas virzienā. Jo valstij būtiskas informācijas izplatīšanai nav tikai ideoloģiski emocionāla, bet arī stratēģiska nozīme, un ĀCM gaidījums to pārliecinoši apstiprina.

Daugavpils novada Demenē dzirdēju anekdoti, kas vietējā folklorā saglabājusies kopš laikiem, kad Polija un Krievija izmantoja Latgali karagājienu norēķiniem. Nu, lūk: pie vietējās babiņas ierodas kārtībnieks ar ziņu: kopš rītdienas tu dzīvosi Polijā. “Cik jauka vēsts!” vecīte priecājas. “Tās aukstās krievu ziemas jau bija līdz kaklam.”

Smieklīgi? Viss atkarīgs, no kuras puses skatāmies.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. PALDIES PAR RAKSTU!!! Nežēlojami, bet tāda ir realitāte!!! Savos komentāros NESKAITĀMAS reizes esmu runājusi par valdību NEVĒLĒŠANOS LATVIJU KĀ VALSTI REDZĒT KOPUMĀ – no LIEPĀJAS LĪDZ ZILUPEI!? ŠO 23 gadu gaitā,pārlapojot kā senāk iznākošašās “Latvijas Avīzes” tā tagadējās SECINU, ka iedzīvotājus satraucošie jautājumi NAV MAINĪJUŠIES… TĀTAD – brutāli un NOZIEDZĪGI VIŅUS NEDZIRD…, taču tik pat brutāli un NOZIEDZĪGI vieni un tie paši NELIEŠI RAUJAS KATRĀS VĒLĒŠANĀS PIE VARAS, nepārstrādājot vēlēšanu likumu un NEĻAUJOT PIE VARAS NĀKT CILVĒKIEM, KAM IR SPĒJAS UN VĒLĒŠĀNĀS SAKĀRTOT VALSTI UN VEST TO PRETĪ LABKLĀJĪBAI!???????? Atmodušies politiskie NELIEŠI ar “KĀ NESOLĪT!” priekšgalā… Tagad jau atklāti daudzus NOZĪMĪGUS valsts attīstības jautājumus ar NOLŪKU ATSTĀJ jaunajai valdībai, lai kārtējo reizi turpinātos vēlētāju “ČAKARĒŠĀNA”, jaunievēlētās valdības nolikšana SAMILZUŠO problēmu NESPĒJĀ tās ATRINĀT!?…Jaunā valdība DIEMŽĒL NEBŪS DIEVS, kAS SPĒS ĪSĀ LAIKĀ NOVĒRST ESOŠO ANARHIJU VISĀS NOZARĒS!? Spilgts piemērs ir ĀFRIKAS CŪKU MĒRA traģiskās sekas LATGALĒ UN NU JAU ARĪ VIDZEMĒ… Ne jau ŠOGAD sākās šis posts, kas turienes ļaudis iedzenis lielā izmisumā…Sen atpakaļ bija JĀRISINA MEŽA CŪKU JAUTĀJUMS!!? CŪKAS TAČU VAZĀJAS VISUR!?? DARBĪBAS NAV JĀIMITĒ, JĀPĻĀPĀ, BET JĀSTRĀDĀ!?? NENOSODU TOS, KURI SAGAIDA AR MĒSLU DAKŠĀM PVD darbiniekus -cilvēki iedzīti IZMISUMĀ…

  • PVD vispār cilveķus maldina- rakstīts, ka vīruss 2-4 stundās aiziet bijā saules tiešo styaru ietekmē, fektiski, tas nav ne uz ceļā, ne graudos, to pārnēsat ar mašinas riepās nevar, tad kapēc PVD dara lai cilvēki paliktu vēl nabadzīgāki, kapēc atņemcilvēkiem pēdejo zitiku, vai ir jāatbrīvo latgales zeme priekš kāda??? ja tā būs pavasarī būs jauns aizbraucēju vilnis uz Angliju!!

 2. Cilvēki dzīvo savā iekšējā telpā ne tikai dziļā pierobežā. Lielākā daļa cilvēku dara savu darbu, noņemas ar sadzīvi un sociālajos tīklos šārē bilžukus ar kaķīšiem, tizlus aforismus un anekdotes.

 3. valdību taču jūs ievēlat, tajā skaitāTM no maksāt nespējas partijas………………..

 4. nodokļi vispirms jāsāk maksāt, reformētāji. Kam tad te ir tās lielās algas????? Uzņēmumi naudu līdz šim izņēma dividendēs, vispār bez nodokļiem, tagad ar nelielu nodokli, auna galvas jūs.Ja man ir vairāk kā tev, tad es vienkārši mazāk riju un nodzeros

 5. Beidziet zagt un saciet stradat, Latvijas valdiba!

 6. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

  Īstā atmoda bija tikai priekšpēdējās AP laikā. Lai gan pēdējā AP nobalsoja par neatkarīgu Latviju, viņa vienlaicīgi ievadīja Latviju iznīcināšanas gultnē, jo deputāti izvēlējās turpināt Ulmaņa Latviju, nevis Stučkas, kā to ieteica A.Gorbunovs. Lai tagad mainītu mūsu ekonomikas virzību, nepieciešamas kardinālas nodokļu reformas, bet kā es pārliecinājos, uz tādām nav gatava pat neviena jaunā partija.

  • okupācijas režīms un tā AP nav bijusi likumīga jau sākot ar Kirhenšteinu un beidzot ar Gorbunovu, kā arī viņu lēmumi nevar nodrošināt Valsts pastāvēšanas likumīgu turpinājumu nākotnē. Tās likumīgu pastāvēšanu var nodrošināt vienīgi pati – no okupācijas atbrīvojusies (ne vien no okupantu bruņojuma, bet arī no viņiem pašiem) latviešu nācija; tās referendums.

 7. Nekuriene? Es arī taisos uz informatīvo nekurieni. Ņemšu ko dod bez maksas satelīts. Paliek par dārgu Lattelecom. Par Viasat nemaz nerunājot. Ar vien vairāk plikumu rēgojas no visām pusēm, nav vairs iespējams salāpīt. Pārtika nu ir dārzeņi kas izaug pašas dobēs, maizes šķēlītes ar skaitu. Tūlīt vienīgā saikne ar pasauli paliks internets un arī, ja spēšu samaksāt. Nav jābrauc nemaz tik tālu. Tas pats ir tepat Kurzemē. Totāla nabadzība, humpalu lupatas, pašaudzēti tupeņi ar eļļu. Nesen biju Skrundā. Lērums tukšu, pamestu māju, visas ielas garumā apdzīvotas trīs mājas. Sakrituši jumti, izgāzušies logi. Izskatās kā pēc kādas epidēmijas. Ielas tukšas,vazājās pāris noplukuši suņi. Un tas ir tas mūsu veiksmes stāsts?

  • Vēl varu piebilst ,ka tajā pat Skrundā un Rudbāržos ir sociālo māju iemītnieki,kuru skaitā daudz invalīdi ,pat ratiņkrēslos,kas līdz šādam statusam nonākuši alkoholisma dēļ un turpina uzbāzīgi diedelēt naudu dzeršanai.

 8. Bildē lauku pirtiņa, bet cik daudz cilvēku Latgalē dzīvo apmēram tādās nabadzīgās mājās? Tūkstošiem, vai cilvēkeim ir nauda pa ko samaksāt par tiem dārgajiem Lattelecom kanāliem??? dabīgi skatās bezmaksas kreiviju, vai baltkrieviju. Mūsu valdība ir izdarījusi visi, lai lauku cilvēkam latgalē, zāles nebūtu pieejamas, dakteris nebūtu pieejams, maize ar nebūs pieejama, ko tur pa televīziju runāt. valdība padarījusi visus plikus un nabagus!

 9. Atkal viena bijusi komunistiene apdzied savu partijas biedru darbības sekas pati peldot piena upē ar ķīseļa krastiem.Latvijā ir jūtams pamatīgs paškritikas un elementāra godīguma deficīts.

  • ..un ari,ja nemaldos,deputāte vienā no sasaukumiem.Tad arī vajadzēja no tribīnes runāt.Tas arī fakts,ka pierobežā daudz alkoholiķu un viņiem vienalga kurā pusē dzīvot.Sevišķi,ja redz KT,kur tik ļoti rūpējas par cilvēku.Priekā!

 10. Cik daudz jaunu, patriotiski noskaņotu latgaļu zēnu uz nekurieni pēckara gados nosūtīja Zīles kungs, būdams čekas aģents, provokators un ziņotājs!? Liecinieki stāsta, ka vēl pirms visām 1949. gada izsūtīšanām Zīles kunga un citu riebekļu provokāciju rezultātā puikas taisni no vidusskolas soliem sūtīti uz nekurieni, uz neatgriešanos Tas ir ne tikai vesela romāna, bet pat tautas nodevējeposa vērts, baiss jo baiss sižets. Cilvēki neaizmirst, tauta neaizmirst, Monika!

 11. Ļoti trāpīgi, tikai vai sadzirdēs atkal un sekos reāli darbi? Kaut vai dekoderi (vaikātos sauc, ko vajag, lai ķertu LTV) maznodrošinātajiem, kas pierobežā tādi ir visi

 12. Tādi nu ir tie Latvijas politiķi. Kas tos visvairāk interesē, tas nu lai paliek valsts noslēpums. Mums tai informācijai pielaides nav. Varam tikai nojaust.

 13. Baltijas ceļa 25. jubileju sagaidot……Moris savu padarījis,moris jāatgriež nekurzemē….

 14. Labs raksts. īss,bet desmitniekā.

 15. Kurš laimigaks?

 16. Cilvēks ir pats svarīgākais!

Draugiem Facebook Twitter Google+