Kultūra
Māksla

Neparastie tautu saaudumi pierobežas dzimtas rakstos0


Māsas Edīte Briede un Silvija Raģe bērnībā.
Māsas Edīte Briede un Silvija Raģe bērnībā.
Personīgā arhīva foto

Nedēļas nogalē, sestdien, 17.februārī, Valkas novadpētniecības muzejā atklās izstādi “Saaudumi…”, kas veltīta Igaunijas valsts simtgadei un stāstīs par kuplu cilti, kuras saknes ir Igaunijas pierobežā – Valkā/Valgā un tās apkārtnē, LA.lv uzzināja Valkas novada domē.

“Pierobežām raksturīgi, ka dzimtās “saaužas” dažādu tautību cilvēki. Līdz 20.gadsimta 30.gadiem Valkā un tās tuvumā dzīvojošie latvieši un igauņi bieži vien saprecējās. Vienā gadījumā dzimta turpinājās kā latvieši, bet citā – kā igauņi. Pirmajās paaudzēs jauktajās ģimenēs ikdienā bieži lietotas abas valodas”, stāsta izstādes veidotāji.

Bijusī modes dizainere Edīte Briede (dz. 1933.g.) izpētījusi savus senčus vairākās paaudzēs, un izstādē būs viņas stāsts. Mākslinieces dzimtā pa mātes līniju ienāca igauņi. Edītes mātes tēvs bija latvietis – Spricis Sūna, bet mātes mamma – igauniete Minna Cirka. Abas viņu meitas – Marija (Edītes mamma) un Elvīra – kļuva latvietes. Vecākā meita Elvīra apprecējās ar igauni Jānu Kazaku, bet jaunākā, Edītes mamma Marija– ar latvieti, Lugažu pagasta “Vēverzemnieku” mantinieku Kārli Briedi.

Edītes Briedes mamma Marija mācības uzsāka latviešu skolā, bet turpināja igauņu skolā. Viņas meitas Silvija un Edīte auga divu valodu vidē. Bērnībā viņas vienlīdz labi prata kā latviešu, tā igauņu valodu. Ģimenē iegūtā igauņu valoda vēlākajā darbā un dzīvē noderēja Edītei, bet jo īpaši tā bija noderīga vēlākai valodniecei, filoloģijas zinātņu kandidātei Silvijai (precēta Raģe; 1928-1976).

Šajā ciltī ir vēl citas dzimtas, kuru ģimenēs “saaudās” latvieši un igauņi. Piemēram, Edītes mammas māsīca latviete Elizabete Lūcis apprecējās ar igauni Pauli Tammeveski, ievērojamu igauņu trimdas komponistu.

Edīte Briede savas dzimtas koku veidojusi kā apli – skatījumā it kā no augšas. Tie, kas pēta un veido savas dzimtas, izstādē varēs smelties idejas. Tāpat izstādē “Saaudumi…” tiks eksponēti Edītes Briedes dēla tekstilmākslinieka Jāņa Bankoviča darbi. Viņa dzimšanas datos rakstīts, ka viņš ir dzimis 1966. gadā Valgā. Vai igauniskās saknes izpaužas viņa daiļradē?

Izstāde apskatāma līdz 31. martam.

LA.lv