Ekonomika
Nauda

Nepatīkams pārsteigums: Nodokļa atmaksas vietā uzzina, ka ir valstij parādā 22

Foto – Leta

Dažus Latvijas iedzīvotājus, iesniedzot gada ienākuma deklarācijas Valsts ieņēmumu dienestam (VID), sagaidījis nepatīkams pārsteigums – nodokļu atmaksas vietā viņi saņēmuši aprēķinu par nodokļu parādu, vēstīja “Latvijas Radio 4”.

VID pārstāve Dace Ķirse-Ķirša skaidroja, ka tā nav sistēmas kļūda, jo tā patiešām reizēm gadoties.

“Tie ir gadījumi, kad maksājot atalgojumu, darba devējs nepamatoti piemērojis nodokļu atvieglojumus, piemēram, neapliekamo minimumu, atvieglojumus par apgādājamiem vai invaliditāti. Likums nosaka, ja cilvēks reģistrēts kā nodokļu maksātājs mikrouzņēmumā, viņam šādi atvieglojumi nepienākas,” skaidroja VID pārstāve.

Šādi gadījumi iespējami arī, ja cilvēks vienlaikus strādā vairākās darba vietās un tajās visās tiek piemēroti nodokļu atvieglojumi.

VID pārstāve aicina nodokļa maksātājus rūpīgi sekot savai informācijai elektroniskās deklarēšanās sistēmā. Darba devēja piemērotos atvieglojumus vairs atcelt nav iespējams, tāpēc nodokļu maksātājam nauda būs jāatmaksā valsts budžetā.

Jau vēstīts, ka 1. martā sākās gada ienākumu deklarāciju iesniegšana gan tiem nodokļu maksātājiem, kam tas jādara obligāti, gan tiem, kuri to vēlas darīt brīvprātīgi, lai saņemtu pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par attaisnotajiem izdevumiem.

Šis ir pirmais gads, kad tie nodokļu maksātāji, kuru gada apliekamo ienākumu kopējais apmērs 2016.gadā nepārsniedz 12 000 eiro, no 1.marta var iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai atgūtu pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas izveidosies, piemērojot gada diferencēto neapliekamo minimumu.

Deklarācijas var iesniegt, izmantojot EDS.

Gada ienākumu deklarācija par 2016.gadā gūtajiem ienākumiem laikā no 2017.gada 1.marta līdz 1.jūnijam obligāti jāiesniedz tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri: ir veikuši saimniecisko darbību (piemēram, ir individuālā uzņēmuma īpašnieki, izīrē vai iznomā savu īpašumu, ir zemnieku saimniecības īpašnieki, ir guvuši ienākumus no profesionālās darbības u.c.); ir guvuši ienākumus ārvalstīs, tajā skaitā jūrnieki, kuri bijuši nodarbināti uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa, izņemot gadījumu, ja nodokļa maksātājs ir saņēmis algota darba ienākumus, kas kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm ir pakļauti aplikšanai ar iedzīvotāju ienākuma nodoklim analoģisku nodokli.

Saistītie raksti

Tāpat deklarācijas obligāti jāiesniedz tiem, kas ir guvuši ar nodokli neapliekamos ienākumus, kas kopumā 2016.gadā pārsniedza 4000 eiro (piemēram, gūti ienākumi no personiskās mantas pārdošanas); ir guvuši ienākumus, kuri apliekami ar 10 % nodokļa likmi (piemēram, ienākumu no dividendēm, ienākumu no augoša meža vai kokmateriālu pārdošanas, no kuriem nodoklis nav ieturēts ienākuma izmaksas vietā); ir guvuši citus ar nodokli apliekamus ienākumus, no kuriem izmaksas vietā nav ieturēts nodoklis, tajā skaitā no fiziskām personām saņemti dāvinājumi, kas ir apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Savukārt, fiziskās personas, kuras neveic nekāda veida saimniecisko darbību un brīvprātīgi vēlas iesniegt gada ienākumu deklarāciju par 2016.gadu, lai saņemtu atpakaļ pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par attaisnotajiem izdevumiem un to nodokļa pārmaksu, kas izveidosies, piemērojot diferencēto neapliekamo minimumu, var to izdarīt no 2017.gada 1.marta līdz pat 2020.gada 16.jūnijam. Tāpat visa 2017.gada laikā vēl var pieprasīt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli arī par 2014.gadu un 2015.gadu, bet līdz 2017.gada 16.jūnijam – vēl arī par 2013.gadu.

LA.lv