Praktiski
Dārzs

Nešpetnele kosa. Kā dārzā iznīdēt uzbāzīgo nezāli? 0

Foto – Shutterstock

Tīruma kosa ir pārņēmusi visu dārzu. Katru rudeni kaļķoju augsni, bet nepalīdz. Kā tikt galā ar šo nezāli? INTA VALMIERĀ

Pēc LLU Agroresursu un ekonomikas institūta Agroekoloģijas nodaļas pētnieces Daces Pilikseres teiktā, tīrumos un dārzos bieži sastopamā tīruma kosa (Equisetum arvense) labprāt aug mitrās, vāji drenētās, smilšainās, skābās augsnēs (pH zem 5), kurās ir augsts gruntsūdens un kālija līmenis. Daudzgadīgajam augam ir divu veidu – sporu un veģetatīvie – dzinumi, kas veido lapas. Kosa agri pavasarī (aprīļa beigās, maijā – atkarībā no tā, kad sākas veģetācijas sezona) dzen dzelteni brūnganus, mīkstus, sulīgus auglīgos dzinumus, uz kuriem attīstās sporangiju kopas. Pēc sporu nogatavošanās tie nokalst un izaug bāli zaļi, zaraini, 10–50 cm gari neauglīgie vasaras dzinumi. Kosu sakņu sistēma ir ļoti dziļa, pārsniedz pat metru. Tā kā nezāle vairojas gan ar sporām, gan sakņu dzinumiem, ar herbicīdiem to ierobežot ļoti grūti. Tīrumos un piemājas dārzos ieteicams izmantot agrotehniskos pasākumus. Ja teritorija nav pārāk liela, kosu sāk ierobežot jau agri pavasarī – tiklīdz virs augsnes parādās sporu dzinumi, tos nogriež un aizvāc. Darot to regulāri, tiek pamazām mērdēta kosu sakņu sistēma. Ja nezāle ieviesusies zālienā, to sistemātiski nopļauj.

Kosa ir skābo augšņu indikatoraugs. Ja kultūraugiem nav nepieciešama skāba zeme, tā rudenī pēc ražas novākšanas jākaļķo. Izmantojot, piemēram, dolomītmiltus, optimāla deva ir 500 g/m2.

Lai palielinātu kultūraugu konkurētspēju, ieteicams augsnē iestrādāt slāpekļa mēslus vai kūtsmēslus. Organiskais mēslojums arī uzlabo, aerē augsni, kas kosai ļoti nepatīk.

Tīruma kosa slikti pacieš noēnojumu, tāpēc tīrumos nezāli ierobežo, mainot augšanas apstākļus, t.i., 2–5 gadus vienuviet audzē graudaugus (piemēram, ziemas rudzus) vai krustziežus (sinepes, rapsi), kas spēj konkurēt ar nezāli un to nomākt.

Ja kosu mēģina izravēt, nepieciešams izrakt, izlasīt visas sīkās saknītes, citādi nezāle ātri ataugs no jebkura mazākā sakņu gabaliņa.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Teļa gaļas rulete ar dārzeņiem
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gruboto ar bietēm un kazas sieru
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Svētku burkānkūka ar dzērvenēm
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 3
8 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
9 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
11 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
7 stundas