×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
29. oktobris, 2013
Drukāt

No čekas paglābtais arhīvs (6)

Foto no Okupācijas muzeja arhīvaFoto no Okupācijas muzeja arhīva

Latvijas Okupācijas muzejs no bijušā Latvijas Neatkarības kustības (LNK) dalībnieka Jāņa Rožkalna saņēmis 85 dokumentus un relikvijas, kas skar nevardarbīgas pretošanās organizācijas darbību Latvijā 70. –  80. gados. Vēsturisko liecību svinīgā atdošana notika 22. oktobrī, kas ir LNK biedra un Latvijas brīvības cīnītāja Gunāra Astras (1931 – 
1988) dzimšanas diena.

Vērtīgos dokumentus izdevies saglabāt tikai tādēļ, ka LNK biedru arestu un kratīšanu laikā 1983. gadā J. Rožkalns tos slēpis savas dzīvesvietas – mājas Ļeņina (Brīvības) ielā 209 – 
pagrabā. Dzīvokļus čekisti pārbaudīja ļoti rūpīgi, raujot no sienām pat tapetes un uzlaužot grīdu, taču slēpni pagrabā tie neatrada. Daļa dokumentu saglabājusies arī, pateicoties LNK caur Tallinu uzturētajai slepenajai sarakstei ar Rietumvācijā dzīvojošajiem Pāvilu Bruveru un Pauli Kļaviņu.

Kā viena no svarīgākajām relikvijām tiek izcelts LNK zīmogs. Ar to apzīmogoti visi organizācijas dokumenti, kas sūtīti starptautiskajām organizācijām. Tāpat saglabātas klišejas proklamāciju izgatavošanai, šablons uzrakstam “Saharovs – mūsu sirdsapziņa”, kuru izmantoja teksta uzpūšanai ar krāsu baloniņa palīdzību uz sienām.

Okupācijas muzejam nodotajā dokumentu mapē ir dažādi iesniegumi, arī īpaši šifri tekstu slepenošanai, P. Brūvera 80. gados Minhenē izdoti kabatas formāta LNK ikmēneša ziņu biļeteni “Pasaule un mēs” par svarīgāko pasaulē un Latvijā. Šos biļetenus trimdas latvieši pa pastu un citādi sūtīja uz Latviju, bet daļu izplatīšanai LNK saņēma pa pagrīdes kanāliem Rīgā. Tikai vienā eksemplārā saglabājies Rīgā izdotais burtnīcas formāta, ar rakstāmmašīnu rakstītais un ar foto kontaktkopijas metodi pavairotais pagrīdes “LNK biļetens”. Tajā cita starpā minēta no ASV Kongresa saņemtā ziņa, ka 1972. gada maijā “Apollo 16” apkalpe uz Mēness novietojusi Latvijas, Lietuvas un Igaunijas karogus.

Dokumentu vidū atrodama sīka instrukcija, kā pārejama PSRS–Somijas robeža. Ne tikai aprak-stīts grūtais pārgājiens pa Karēlijas purviem un mežiem, bet arī doti iemācāmi teksti somu valodā un ieteikts pēc robežas pārejas nekontaktēties ar iedzīvotājiem, jo pastāvēja lielas iespējas, ka tie pārbēdzēju nodotu policijai, kura savukārt bēgli nosūtītu atpakaļ uz Padomju Savienību. No LNK krājuma nāk arī 1980. gadā Ojāra un Zvaigznītes Ginteru pārtulkotā un pagrīdes tipogrāfijā Lietuvā iespiestā pamācība “Tiem, kuriem priekšā stāv pratināšana”. Tas ir izcilā krievu matemātiķa, cilvēktiesību cīnītāja un politieslodzītā Aleksandra Volpina juridisks traktāts, kā uzvesties, ja apcietinājusi čeka.

Latvijas Neatkarības kustība kā nelegāla pretošanās organizācija pastāvēja no 1974. līdz 1983. gadam, kad tās darbību pārtrauca PSRS Valsts drošības komitejas izdarītie aresti un kratīšanas. LNK dalībnieki bija Pāvils un Olafs Brūveri, Jānis Rožkalns, Jānis Vēvers, Alfrēds Lēvalds, Gunārs Astra, Alfrēds Aperats, Edmunds Cirvelis – kopumā ap 20 cilvēku.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. šoletiņiem tas neintresē.dienas

  2. Paldies, Jāni, par Tavu cīņu pagātnē un tagadnē. Turpināsim līdz uzvarai, vienalga, kad tā nāks. “Nevajag cerību, lai iesāktu, nevajag panākumu, lai turpinātu” sacīja kāds Holandes valdnieks. Cīņa ir brīvu cilvēku daļa un privilēģija. Pārfrāzējot Dekartu, “Ja cīnamies, tātad esam!!” Tādēļ, ka ģeopolitiski esam starp imperiālistisko Krieviju un globalizējošo ES (kurā tāpat kā agrākajos spēku salikumos dominē Vācija). Eiropa iznīcina mūsu tautu, bet Krievija – valsti. Katrai latviešu paaudzei jāapzinās, ka tai jācīnās par savas tautas pastāvēšanu un uzplaukumu. Mums ir “tikai” jāiemācās cīnīties jaunajos apstākļos. Izskatās, ka inteliģence jau sāk mosties. Jācer, ka 4. Atmoda nav aiz kalniem.

  3. Tagad pēc gadiem gribas teikt: žēl, ka nesatiku toreiz šos drosmīgos cīnītājus. Un bija arī citi, tagad mazāk redzami pretošanās kustības dalībnieki. Vai nevajadzētu apzināt šos cilvēkus. Daudzi tā arī palika nezināmi, citus rafinēti no cīņas izslēdza čeka, citus ieslodzīja psihenē. Mani un manus cīņu biedrus, piemēram,nodefinēja ka kriminālnoziedzniekus.
    Es čekas pagrabos atrados no 1978. gada 30. aprīļa līdz nākošajai vasarai līdz mūs neaizveda uz Sibīriju. Šajā laikā blakus kamerās atradās vismaz padsimit cilvēki par dažādām lietām. Brāļi Tilgaļi, Lazda…(jāprecizē)

  4. Malači vīri…Mūsdienu jaunatne to nespēj novērtēt.

    • Maigonis Rāviņš,kurš pēc atbrīvošanas no lēģera (sēdēja kopā arM. Tilgali) turpināja cīņu,parakstīja 20.cilvēku petīciju(ātrumā neatceros īsto nosaukumu) par ko tika ieslodzīts psihenē,no kurienes tika aizsūtīts uz slēgto psiheni Kazhijas PSR.Atgriezās no turienes galīgi sazāļots 80 gadu beigās.Mira dīvainos apstakļos.

    • Kāpēc domā,ka jaunatne nespēj novērtēt? Spēj.Īstenībā,jaunatne neko nezin,bet tie kas zin,spēj.Un nezin tāpēc,ka nav īpašu iespēju uzzināt.Bet tie,kas zin,ies uz pilnu banku,tici man,daudzi no viņiem vēl nedzīvo Latvijā,bet drīz 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+