×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.1°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
11. aprīlis, 2018
Drukāt

No informatīvā kara līdz pilsoņu karam: Kā uzrunāt krievvalodīgos? (46)

Foto NEPLPFoto NEPLP

“Latvija ir kļuvusi par frontes līniju Krievijas informatīvajā karā pret rietumiem,” uzskata Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra vadošā pētniece Ieva Bērziņa. “Šis informatīvais karš nav tiešā veidā vēsts pret Latviju, bet ņemot vērā mūsu vēsturi, sabiedrības sastāvu, valodas zināšanu un uzskatus, tas mūs ļoti tieši skar,” Nacionālās elektronisko plašsaziņu līdzekļu padomes (NEPLP) rīkotajā diskusijā par krievvalodīgās sabiedrības uzrunāšanu teica pētniece.

Bērziņa norādīja, ka pēc Krievijas Ārlietu ministrijas aplēsēm Latvijā “Krievijas tautiešu” īpatsvars ir vismaz 750 000 jeb 37% no kopējā iedzīvotāju skaita. Šajā lokā iekļauti ne tikai Krievijas pilsoņi vai etniskie krievi, bet ikviens, kurš identificējas ar Krieviju. Skaitliski tas ir mazāk kā Ukrainā (ap septiņiem miljoniem “Krievijas tautiešu”) vai Kazahstānā (pieci miljoni), bet tur īpatsvars no vietējo iedzīvotāju skaita ir attiecīgi tikai 16% un 28%. “Latvijā šis tautiešu īpatsvars ir vislielākais, kas nostāda mūs īpaši sarežģītā situācijā,” teica Bērziņa, atgādinot, ka mūsdienu karadarbībā arvien vairāk tiek integrēts militāro un nemilitāro risinājumu lietojums, tostarp informatīvā ciņa un psiholoģiskā kara metodes. Lai varētu risināt šādus drošības izaicinājumus, nepieciešama visaptveroša pieeja, kas pārsniedz tikai aizsardzības nozares robežas, nepieciešama arī citu nozaru un sabiedrības kopumā iesaistīšanās.

Pētniece vērsa uzmanību faktiem, ka Latvijas cittautiešu auditorijas vairākuma attieksme pret starptautiska mēroga notikumiem, lielā mērā sakrīt ar Krievijas kultivētajiem naratīviem (piemēram, ka Krima ir vēsturiska Krievijas daļa, bet Gruzija 2008. gadā uzbruka Krievijai). “Esmu gatava saderēt uz lielu naudas summu, ka vērtējumā par Skripaļa indēšanu vairums no viņiem slieksies piekrist, ka tā ir rietumu specdienestu provokācija,” teica Bērziņa, bet vienlaikus viņa uzsvēra, ka situācija nav bezcerīga. “Piemēram, Krievijas kultivētajam naratīvam, ka etniskās minoritātes Latvijā tiek diskriminētas, nepiekrīt 74% Latvijas sabiedrības. Skatoties krievvalodīgo auditorijas griezumā, tam gatava piekrist tikai aptuveni puse. Tātad nav tā, ka krievvalodīgā auditorija akli pakļautos Krievijas mediju traktējumam,” norādīja Bērziņa, secinot, ka krievvalodīgā auditorija, kaut arī “citādi domājoša”, ir lojāla Latvijai un vēl pastāv iespējas atrast saskarsmes punktus saistībā, tādēļ ar krievvalodīgo auditoriju jāturpina runāt. Pētniece gan izvairījās dot viennozīmīgu atbildi uz jautājumu – kādā valodā šai sarunai būtu jānotiek. “Šo es ieskicētu kā problēmu, par ko jālemj profesionāļiem,” teica Bērziņa. Viņa arī uzsvēra, ka veiksmīgai krievu auditorijas uzrunāšanai, jāpēta arī latviski runājošā auditorija un tās aizspriedumi. “Diemžēl ļoti lielu daļu nevajadzīga saspīlējuma un problēmu rada tas, ka latviešu auditorija kļūdaini uztver krievvalodīgās auditorijas signālus un viedokļus,” norādīja pētniece.

Savukārt socioloģisko pētījumu kompānijas “Kantar TNS” pārstāvis Oskars Rumpēters informēja, ka pēdējos gados kopējais sasniegtas cittautiešu apjoms Latvijas radio un TV tikpat kā nav mainījies.

Pētnieku prezentācijām sekoja diskusija, kurā vietējo krievu mediju pārstāvji uzsvēra, ka Latvijas krievu auditorija nav viendabīga masa, kas domātu vienādi un sekotu Kremļa kanāliem. “Cilvēki ir ļoti dažādi. Runāt par krievu auditoriju kā viendabīgu masu ir kā runāt par vidējo temperatūru slimnīcā. Ir vecākā paaudze, kas dzīvo ar negrozāmu pārliecību, ka Krievijas TV ir zelta etalons, ir jaunieši, kas uzskata, ka pasaule griežas tikai ap viņiem, ir vidējā paaudze ar savām vēlmēm,” teica “Latvijas Radio 4” pārstāve Ilona Madesova.

Savukārt Daugavpils televīzijas “Dautkom TV” pārstāve Jeļena Pankeviča demonstrēja aptauju ar Daugavpils iedzīvotājiem , kur lielais vairums atzīst, ka informāciju galvenokārt uzņem no Krievijas kanāliem, bet Latvijas kanālus neskatās, jo nerunā valsts valodā. Vienlaikus viņi labprāt skatītos Latvijas TV kanālu krieviski. Pankeviča arī pauda skarbu viedokli, ka priekšvēlēšanu gaisotnē politiķi nacionālās attiecības esot uzkurinājuši līdz tādam līmenim, ka tas sāk ietekmēt attiecības pat latviešu un krievu bērnu starpā un viņasprāt Latvija jau atrodoties uz pilsoņu kara sliekšņa.

NEPLP rīkotās diskusijas mērķis bija diskutēt ar pētniekiem, ekspertiem un krievvalodīgā satura veidotājiem par krievvalodīgās auditorijas uzrunāšanu Latvijas mediju telpā. Padomes ieskatā, būtiski noskaidrot, kā esošie komunikācijas kanāli sasniedz krieviski runājošo auditoriju un vai tie spēj konkurēt ar citu valstu piedāvāto informāciju krievu valodā.

Pievienot komentāru

Komentāri (46)

 1. Okupacijas seku likvidesanu ieskaitot kompensacijas piedzisanu par nodaritajiem zaudejumiem,nekavejoties.LR Kriminallikumu un Starptautisko likumu,par okupacijas seku likvidesanu, nepildisanu no atbildigajam institucijam un atseviskam personam ir noziegumu un noziedzinieku atbalstisana.Valsts nodeviba. Ilgadejs cietumsods ar mantas konfiskaciju.

  • А начать надо с тебя самомого, докторишка херов! Если тебя подвесить за яйца, тон комментриев резко измениться! Atbildēt

   Poprubuem?!

 2. Kā uzrunāt krievvalodīgos(nelojālos)? Atbildēt

  Ja te esi tik apspiests – čemodan, vokzal, raše !

  • И тебе пригодится: чемодан, аэропорт, Ирия! Вперёд голубчики, вам здесь не светит! Atbildēt

   !

 3. Kāpēc neškiro :
  – ir krievi, kuri šeit dzīvo un pieņem Latviju kā dzīves vietu;
  – ir krievi, kuri šeit ir atbraukuši ar tankiem un pieņem sevi Latvijā kā Kremļa varas pārstājus, lai arī tās kolonizatoru privilēģijas tika zaudētas 1991. gadā un tās vēlas atgriezt. Tiem prezidents ir Putins un atbrīvotāji – tas ir iepriekšējās kolonizatoru varas atjaunotāji. – Aizmirsies tas laiks, kad Rīgu gribēja pārdēvēt ar kādu citu vārdu? To es dzirdēju kaut kad 1961. gadā… Laikam Gagarinska…

 4. latviešvalodīgais Atbildēt

  Šeit valsts valoda ir latviešu. Iedzīvotājus uzrunā latviešu valodā. Kas vēl neskaidrs cietpauriem ?

 5. Mēs, Latvijā dzīvojam ar pagātnes domāšanau un izpratni. Mums joprojām nav Latvijas Republika vai Latvijas valsts, vai Latvija, bet ir “MŪSU REPUBLIKA”, kad nav tiesiski lietot valsts nosaukumu Republika ar mazo burtu, tāpat kā Mnistru Kabinets – jo tas nav kāda ministra kabinets.

  Republikas pilsētas – raksta likumā. Kura pilsēta nav Republikas? Bija Vissavienībasm republikas , rajonu padomju pilsētas. Tāgad tāpat maujam, tika nav Vissavienības. Vai kād raksta – laikraksts Rīgas balss, Latvijas vēstnesis vai atsevišķi – balss, vēstnesis. Absurds.

  Rakstam un runājam – KOMUNISTISKAIS REŽĪMS. kAD TAD BIJA , KUR KOMUNISTISKAIS REŽĪMS, komunisms? Vietā, kad bija OKU …PĀCIJAS REŽĪMS.

 6. Labdien KRIEVVALODĪGIE! Atbildēt

  Kā ieraugu tekstā vārdu “KRIEVVALODĪGIE”, ta rakstu tālāk nelasu, jo tā ir cūcība lietot šo vārdu.

  Izskaidrojiet, kas tie tādi par cilvēkiem – krivvalodīgie. Kas jums deva tiesības šķelt Latviju divās daļās, kas Latvijā ir vismaz savs desmits tautību.

  KRIEVVALODĪGIE – tie ir pārkrievojušies vai pārkrievoties latvieši, po’i, ukraiņi, baltlkrievi, lietuvieši, igauņi, gruzīni, tatāri utt.?

  Tad kas ir latviešvalodīgie – kuri prot tikai latviešu valodu un neprot krievu, angļu vai citādi? Vai latvieši, kuri labi prot krievu valodu – ir krievvalodīgie?

  Ar šo terminu tiek piesmieti krievi, ukraini, un citas tautības, tas ir čekistisks lamu vārds.

 7. krievijas informatīvajā telpā mītošā Latvijas vatņiku varza ir sajūsmā par kiseļevu,solovjovu,norkinu un tamlīdzīgiem ..!

  • Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch!
   Povtorno, posle udalenija cenzorami! Nu i dge deklarijujemaja svoboda slova ?!!!

 8. Latvijas TV viņi pat krievu valodā neskatīsies – ja nu vienīgi piesiet pie krēsla un neļaut acis aizvērt ..

 9. Varētu padomāt, ka krieviem tie propagandas kanāli krievu valodā ir vajadzīgi! Paši auseklīši izdomā, paši krieviem uzplijas, un vēl izrādās, ka krieviem to vajadzēja…
  Iebāziet to savu propagandu, kur saule nespīd! Un vēl naudiņu ietaupīsiet!

 10. Latvijā nepilsoņi krievi 146 000.

 11. Ne centa kaut kādiem krievu kanāliem. Krievijai to tikai vajag, ka mēs palīdzam izplatīt krievu valodu. Palasiet doktrīnu par krievu pasauli, pētnieki!

 12. Tikai latviešu valodā.

 13. Paskaidrojiet lūdzu man kāds – kas tik traģisks notiktu, ja klāt pie LTV1 un LTV7 tiktu izveidots arī kāds kanāls krieviski, kur pārmaiņas pēc objektīva un lojāla informācija par mūsu valsti tiktu pasniegta krieviski. Vismaz būtu kāds pretspars tiem propagandas meliem, kas veļas pāri austrumu robežai, skalo prātus šeit dzīvojošajiem krieviem!!!

  • Piemēram,es nedzīvoju Krievijā,praktiski gadus 30 nerunaju,nerakstu krieviski Latvijas teritorijā, bet man nav absolūti nekādu grūtību saprast Krievijas tv kanālu raidījumu saturu. Bet iznāk ,ka Latvijas “krieviem”dzīvojot uz vietas ir mūžīgās problēmas saprast un cienīt tās tautas valodu,kuras zemē viņi mīt!

   • Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch!
    Povtorno, posle udalenija cenzorami! Nu i dge deklarijujemaja svoboda slova ?!!!

  • Nav runa par to, vai notiks kas traģisks. Ir jau kanāli, kas raida diezgan objektīvu info krievu valodā, ir arī analītiskie raidījumi (piem. Punkti uz i).
   Runa ir par to, ka tie, kuri nedzīvo kremļa informācijas telpā, iegūst informāciju gan latviešu, gan krievu, gan citās valodās dažādos kanālos. Runa ir par lielo skaitu kremļa info telpā dzīvojošo krievu, kuriem principā nav vajadzīgi nekādi Latvijas kanāli.

 14. Iepludinātie civiliedzīvotāji okupēto teritoriju atstāj reizē ar okupācijas valsts karaspēku. Tā tas ir pēc starptautiskajām tiesībām un pasaules praksē. Tāds ir arī Latvijas Saeimā pieņemtais. Valdībai vienkārši jāsāk kaut kas arī darīt valsts drošības interesēs, nevis jāgudro, ka krievu uzņēmējiem jāļauj prasīt krievu valodu visur, kur iegribās, un jāstiprina kremļa ietekme savu partiju sponsoru interesēs. Pietiks izraidīt pirmos desmit un mainīsies atmosfēra.

 15. Uzrunāt ir ļoti vienkārši. Tam nepieciešams, lai visi raidījumi, kas skart Latvijas kultūrtelpu, jeb, kā varētu nosaukt analoģiski “latviešu pasauli”, lai tur viss būtu latviešu valodā! Tieši kas? Nu TV7, Latvijas radio 4, visi drukātie materiāli un viss cits. Un lai tur būtu par t.s. “krievvalodīgo problēmām”, kas nu kuro reizi tās ir, bet tikai latviski. Tas arī viss. Nu tad arī nevajadzēs šīs muļķīgās sanāksmes ar izdomātiem tematiem un dīvainiem pētnieku slēdzieniem! Ak Daugavpilī pa ielu pastaigājušamies cilvēki saka, ka labprāt klausītos LTV1 un LTV7, un tās citas Latvijas Radiostacijas arī , tikai krieviski!
  Kā teica Silmaču saimniece – “nu es tagad nesaprotu – vai lai raudu, vai lai smejos!”.

 16. Latvijā nav nevienas pilsētas, kur krievu īpatsvars būtu vismaz 50%.Pat Daugavpilī!!!

 17. letiņš, vienkārši letiņš Atbildēt

  Jau gadiem letiņu mēdijos neesmu lasījis nevienu labu vēsti par kaimiņzemi. Tās diaspora savukārt rej pretī. Naids kļūst taustāmāks, jo no augstajiem plauktiem noripojis pie bauriem. Ja man būtu teikšana, abu pušu provokatorus sabāztu cietumā. Bet man nav teikšanas; tie, kam ir teikšana, liek man klupt kaimiņam mīkstumā …

  • Švaks lasītājs esi..pozitīvas ziņas par austrumpuses kaimiņzemi letiņu medijos ir čupu čupām. Piemēram par Ķīnas ieguldījumu krievijas mežu izstrādē..

 18. Manipulācija ar veciem datiem! Interfronte izmirst! Ždanoka savai akcijai var savākt 300 pensionārus un 2 bērnus!
  Realitātē 20-25% un katru gadu procents samazinās! Starp jauniešiem 10-15%! Papildus sevi neviens negrib asociēt ar krievu (ukraiņi, poļi u.t.t.).
  Nebūtu bijušie čekisti pie varas problēma jau būtu atrisinājusies.
  Tieši šodien Krievijas minimālā alga 136€!!!

 19. Nu ko var ņemties ap tiem krieviem. Kad tika īstenota Hruščova iedvesmotā rusifikācija viņiem neinteresēja, kā jūtās latvieši, kuriem nācās pielāgoties šā milzīgā pūļa domāšanai un cūcīgajām izdarībām.
  Tiem, kuri ir Latvijai lojāli, darbojas tās labā, uzskata sevi par šai valstij piederīgiem, nekādi īpaši kanāli nav vajadzīgi.
  Savukārt tie okupanti, masveida rusifikācijas rezultātā iebraukušie un viņu pēcteči, kuri dzīvo kremļa kontrolētajā info telpā un kuri netīši vai apzināti ļauj sevi izmantot informācijas un citos hibrīdkara veidos, tik un tā neskatīsies nekādus “īpaši interesantus “kanālus.
  Kāpēc būtu kanālu skaits jāpalielina, ja jau tā ir pietiekoši daudz informācijas krievu valodā, piemēram LTV7.

 20. Visur mazs kariņš pirms vēlēšanām ir vajadzīgs, tā tas bija Krievijā, kad valdošie vaimanāja, ka visi ir sazvērējušies pret Krieviju. Tā, tikai maigākā veidā ir Latvijā, pirmsvēlēšanu laikā pieņemt jautājumu par skolu latviskošanu nebija prāta darbs. Turklāt varu derēt, ka ne mācību bāze, ne pasniedzēji attiecīgajā līmenī nav sagatavoti. Jā, daļa skolēnu, varbūt pat lielākā, kā vardes no krējuma burkas izķepurosies, bet esmu pārliecināts. ka būs liela daļa, kas papildinās mazkvalificētā proletariāta rindas. Kas no tā iegūs latvieši, krievi, poļi. Pa lielam neiegūs neviens, izņemot radikālos politiķus abos flangos, un Šadurskis, lai kaut cik glābtu Vienotību grib nacionālismā sacensties ar NA.

  • Džordžs Soross. Nost ar nacionālismu! Atbildēt

   Paldies, ka atbalstāt manas idejas. Skolas nedrīkst latviskot. Mazajiem krievu bērniņiem mācības latviešu valodā ir milzīga psiholoģiskā trauma. Jau pareizi kāds krievu politiķis izteicās, ka šāds psihiski slims bērns, izaudzis liels, atriebsies Latvijai un latviešiem. Un kas pie tā būs vainīgs? Nacionālisms, kas diskriminē nelatviešus!
   Un tik par nepareizi ir “izraut” ukraiņu, baltkrievu, poļu, igauņu, lietuviešu, ķīniešu, angļu un vācu bērnus no viņiem tik pierastās krievvalodīgās vides. Jā, ķīniešu, angļu un vācu bērniņi ir saprotošāki un jau agri izvēlas krievisku vidi.

  • Nabaga pasniedzēji,27 gadi par maz,briesmīgie radikaļi tik drausmīgi steidzas.. normāls nelatvietis tādus mārus bez minimālas pašcieņas uzskata par elementāru lupatu,smagi sasirgušu ar Stokholmas sindromu!

   • Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch!
    Povtorno, posle udalenija cenzorami! Nu i dge deklarijujemaja svoboda slova ?!!!

 21. Kā jāuzrunā tie jokainie lautiņi-krievvalodīgie? Valstsvalodā ,protams.. viņi tacu nav stulbi,visu saprot! Uzskatāms piemērs ir LA dezūrējošais , nezinu kas viņš ir ,bet bieži lieto vārdus-zdohni tvarj. Zdohni droši vien ir viņa uzvārds un Tvarj vārds. Uz vakarpusi viņš būs klāt kā štiks un glauni izrakstīsies ar bulgāru burtiem un vienu pantiņu angļu mēlē!

  • Понятие интеллегентность к тебе не относится, ибо ты вор и ублюдок! Atbildēt

   A ti dumal toljko tebe mozno pisatj i govoritj, da?!

 22. Kāds vēl pilsoņu karš? Kādēļ tādas muļķības jāpublicē? Kaut kādas tur pankevičas domas kuram ir svarīgas?

 23. Ko ar viņiem runāt? Viņu ir tik daudz un mierīgi var izdzīvot, un nejust ka kāds viņējais ir pazudis? Viņi ir kā dubļi Sibīrijā ar pilniem cietumiem.

 24. Džordžs Soross. Nost ar nacionālismu! Atbildēt

  Kā uzrunāt?
  1. Valsts finansēts radio un TV kanāls krieviski.
  2. Valsts finansēti žurnāli un avīzes krieviski.
  3. Skolas krieviski.
  4. Universitātes krieviski.
  5. Valsts valoda Nr.2 – krievu.
  6. Ielu nosaukumi – krieviski.
  7. Jebkuram latvietim ar krievvalodīgo jārunā tikai un vienīgi krieviski. Krievvalodīgajam ar latvieti jārunā tikai krieviski, jo krievvalodīgais tāpēc jau ir krievvalodīgais, ka zina tikai krievu valodu un citas valodas nezina.
  8. Armijā un policijā darba valoda krievu.

  • 9.Cietumos darba valoda – mongoļu -tatāru.

   • Džordžs Soross. Nost ar nacionālismu! Atbildēt

    Cietumos jāliek nacionālistus un tos, kuri ir pret atvērto sabiedrību, pret bēgļiem, pret multikulturālismu! Latvijā daudzi krievvalodīgie tiek diskriminēti un ir upuri. Varmākas nerunā ne tatāru-mongoļu valodā, ne krievu. Secinājumus par nākotnes cietumnieku valodu izdariet paši.

    • soros, kādā veidā krievi tiek diskriminēti?

     • Džordžs Soross. Nost ar nacionālismu!

      Latvijā krieviem tiek uzspiesta latviešu valoda. Skolās mācības latviski, slimnīcās ārsti runā latviski, valsts iestādēs darbinieki runā latviski, veikalos klienti runā latviski. TV un radio gandrīz viss latviski, ielu nosaukumi latviski u.t.t. Tā tak ir diskriminācija, ka latviešu valodai ir valsts valodas statuss, bet krievu nav! Krievi arī maksā nodokļus! Krievi bija uz barikādēm! Un pat Satversmē ir minēta Latvijas tauta un, kā atzina Levits, tad Latvijas tautu veido latvieši un krievi, un mazākumtautības.
      Latvieši, jūs taču runājot ar krieviem krieviski spējat ļoti labi saprasties un sadzīviskā līmenī spējat neveidot etniskos konfliktus. Nost ar nacionālismu un dzīvojiet bez naida! Un neaizmirstiet savus kaimiņus krievus 9.maijā apsveikt lielajos svētkos. Pieejiet pie krieva un skaidrā krievu valodā pasakiet, ka esiet pret nacionālismu un naidu.

   • Ne hochesh – ne govori! No tam to tebe mozgi bistro vravjat! Tam to tebe pokazut i dokazut – vorovatj ne horosho!!!

 25. lienošā okupācija! Atbildēt

  Nekādu “Latvijas TV kanālu krieviski” !!!
  Lai vācas uz Krieviju skatīties VISUS kanālus krievu valodā !!!

  • nost ar nacionālismu! Atbildēt

   Mani sauc Džordžs Soross. Es esmu pret nacionālismu. Esmu par atvērto sabiedrību, rasu un tautu sajaukšanos, par viendzimuma laulībām, par robežu nojaukšanu!
   Par laimi esmu izskolojis daudzus cilvēkus, kuri atbalsta manas idejas. Ceru, ka viņi panāks to, lai LTV-7 ir 100% krievisks kanāls. Un LR-4 arī 100% krievisks radio kanāls.
   Pat Vieturs Kairišs aicina paieties krievvalodīgo virzienā!

Draugiem Facebook Twitter Google+