×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
6. oktobris, 2016
Drukāt

No minimālisma līdz sapņu popam”

Foto - Kristian SchullerFoto - Kristian Schuller

13. oktobrī īpašā bezmaksas pasākumā Mākslas muzejā “Rīgas birža” tiks atklāts nepieradinātās mūzikas festivāls “Skaņu mežs”. Tā pasākumi šogad norisināsies no 13. līdz 16. oktobrim, kā arī 12. novembrī Rīgā un Daugavpilī un kopumā piedāvās vairāk nekā 20 priekšnesumu.

“Skaņu meža” atklāšanas koncertā “Rīgas biržas” muzeja ātrijā amerikāņu laikmetīgās mūzikas interprets R. Endrū Lī izpildīs piecas stundas garo komponista Denisa Džonsona klavierdarbu “November” (1959). Darbs, iespējams, ir pati pirmā amerikāņu minimālisma kustības kompozīcija, apsteidzot Lamonti Jangu, kurš ticis uzskatīts par šā virziena tēvu. “November” ir skaists, lēns un introspektīvs darbs, un Endrū Lī šobrīd ir vienīgais pianists, kas izpilda “November”. Lī ir augstu vērtēts minimālisma un laikmetīgās mūzikas interprets: “New York Times” viņa talantu raksturo kā “nemainīgi iespaidīgu”, “The Guardian” viņa spēles prasmi novērtē kā “elegantu un inteliģentu”, bet “Pitchfork” to dēvē par “augstākā līmeņa tehniku”.

Festivāla rīkotāji norāda – tā kā pasākuma apmeklējums ir bez maksas un skaņdarba ilgums ir aptuveni piecas stundas, apmeklētāji ir aicināti pasākumā ierasties jebkurā mirklī, taču, kā norāda R. Endrū Lī, būtu ieteicams koncertā uzkavēties pietiekami ilgi, lai novērtētu kompozīcijas savdabīgi lēno attīstību, bet to vispilnvērtīgāk pieredzēs tie, kas noklausīsies visu skaņdarbu.

Dienu pēc koncerta R. Endrū Lī par Denisa Džonsona skaņdarbu minimālisma kontekstā stāstīs Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

14. un 15. oktobrī festivāls pārceļas uz mūzikas namu “Daile”. Te divu koncertvakaru redzamākie viesi ir eksperimentālā hiphopa mākslinieks “Zebra Katz”, “supergrupa” “King Midas Sound + Fennesz”, psihedēliskā sapņu popa projekts “Tropic of Cancer”, viens no “jaunās sarežģītības” pamatlicējiem, komponists Maikls Finisijs, frīdžeza ikona Čārlzs Geils un tumšā tehno projekts “Vatican Shadow”. Notiks arī latviešu komponistes Santas Ratnieces stīgu kvarteta “Silsila” Latvijas pirmatskaņojums. Darbs ticis rakstīts īpaši ansamblim “Kronos Quartet”, bet “Skaņu mežā” to izpildīs kvartets “ReDo”.

Abos vakaros piedalīsies vairāki mākslinieki no Eiropas novatoriskās mūzikas platformas “Shape”: zviedru elektroniskās mūzikas producenti Peders Manerfelts un Klāra Ljūisa, britu triphopa kvartets “Killing Sound” un postgraima producents “M.E.S.H”.

Divos koncertos tiks atzīmēta arī britu bundzinieka Rodžera Tērnera 70. jubileja.

16. oktobrī festivāls dosies izbraukumā ārpus Rīgas, un Daugavpils Marka Rotko Mākslas centrā piedāvās improvizētāja Tomasa Lena un elektroniskās mūzikas producenta “M.E.S.H.” priekšnesumus.

12. novembrī “Skaņu mežs” atgriezīsies mūzikas namā “Daile”, kur uzstāsies nozīmīgais britu IDM duets “Autechre” no izdevniecības “WARP” – mūziķi, uz kuru viesošanos Rīgā festivāls cerējis jau kopš saviem pirmsākumiem. Tāpat pasākumā uzstāsies norvēģu eksperimentālās mūzikas grupa “Supersilent”. Apmeklētājiem būs reta iespēja vienā vakarā iepazīt divas atšķirīgu mūzikas lauku nozīmīgas apvienības.

13. oktobrī klubā “Aristīds” notiks arī festivāla satelītpasākums “Riga x Aarhus”, kurā seši, muzikāli atšķirīgi dalībnieki no Rīgas un Ārhūsas (Dānija) prezentēs kompozīcijas un instalācijas.

 

Varbūt noder!!

“Skaņu mežs 2016” programma

13. X 18.00 Mākslas muzejā “Rīgas birža” R. Endrū Lī (klavieres, ASV), Deniss Džonsons, “November” (bez maksas)

14. X 20.00 Mūzikas namā “Daile”: King Midas Sound + Fennesz (Lielbritānija/Austrija), Vatican Shadow (ASV), Maikls Finisijs, Čārlzs Geils (ASV, Lielbritānija), Klāra Luisa (Zviedrija), “ReDo”, Matīss Čudars, “Mona De Bo” (Latvija)

15. X 20.00 Mūzikas namā “Daile: Zebra Katz, “Tropic of Cancer” (ASV), “M.E.S.H.” (ASV, Vācija), “Killing Sound” (Lielbritānija), Rodžers Tērners un Tomass Lēns (Lielbritānija), Peders Mannerfelts (ZViedrija).

16. X 16.00 Daugavpilī, Marka Rotko centrā Tomass Lēns, “M.E.S.H.’ (bez maksas)

12. XI Mūzikas namā “Daile” “Autechre” (Lielbritānija), “Spersilent” (Norvēģija).

Biļetes: “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+