Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: No vardes par princesi jeb kā veiksmīgām apprecēties 16

Foto – Ieva Čīka/LETA

Iestājies nemierīgu laiku periods, kad partijniekiem vairāk darba nekā Ludzas prokuroram. Par ko kūtrie guļavas lauza galvu un kāpēc kļuvuši aktīvāki par dzīvsudrabu? Āre, iztramdīti no miega un noraizējušies – kur lai es eimu, lai 2018. gada Saeimas vēlēšanās neizgāztos kā veca sēta un nepaliktu zem 5% barjeras. Politiskie līderi ir atbildīgi biedru priekšā nodrošināt viņus ar sēdvietām parlamentā, jo caurkrišana nepiedodamā kārtā nozīmē milzu apgrūtinājumu organizācijas tālākai veģetēšanai. Tāpēc ir laikposms, kad neviens nejūtas uz garantiju drošs un kad visi runājot ar visiem. Saeimā pārstāvētās partijas ar nepārstāvētām, progresīvie ar ultrakonservatīviem, kreisie ar labējiem – politiskā pārliecība Latvijā ir viegli maināms ģērbs. Kas zina, varbūt pēc konsultācijām izdodas konstruēt brīnumainu jaun-uzņēmumu kā apvienība “Zelta rītausma”, “Klusais centrs” vai nacionālsociālistu savienība, kura ar rāvienu iekaros vēlētāju simpātiju.

Kā jau pie pārošanās notiek, pēc knakstīšanās, brūtēšanās un seksa seko bildinājums, saderināšanās, uzsaukšana – līdz precībām ir zināma publicitāte un atskaņas presē. Praktiski izdevīga lieta ir arī sapakot kopīgo mantību, lasi, apvienot sponsoru palīdzības maksājumus, kas ir noderīgi priekšvēlēšanu kopdzīvē. Salaulātajiem jāpaziņo, ka savienība dibināta uz abpusēji (trīspusēji, četrpusēji) patiesām un dziļām attiecībām, puslīdz godīgi jāsadala sarakstu pirmie numuri un jāatklāj mērķauditorijai, ka apvienotā liste būs par izaugsmi un stabilitāti.

Līdz ar to vestās starppartiju sarunas ir normāls process. Bet ir problēma, vai partiju plāni sakrīt ar tautas plāniem, un vēl grūtāk, nekā laimēt acītes spēlē ir uzminēt un trāpīt ar partnerību, lai iegūtu balsstiesīgo siržu patikšanu un no vardēm pārtaptu par princesēm. Tiem, kas tiecas pēc saradošanās un jaunu savienību noformēšanas, uzreiz jāņem vērā, cik toksiski daži iespējamie kompanjoni izskatās vēlētāju publikas acīs. Tad labāk mēģināt meklēt konsensus un apvienoties ar gripu vai kādu mēra paveidu nekā ar tādiem “dzīvesbiedriem”. Saprātīgi domājoši partiju vadītāji nakts vidū pamostas slapjos sviedros, nosapņojuši, ka piedāvājas Inguna Sudraba – ved mani un manu “No sirds Latvijai” konstrukciju uz zagsu! Posts un bēdas tam, kas ļausies vilinājumam pietauvot Gulbenes pojenes lepno tvaikoni pie savas piestātnes!

Ekspertiem ir dažādas domas par “Vienotības” nākotni. Vai no agrākiem augstumiem nolaistai varas partijai malks spirdzinoša limpenieša un pieskāriens dzimtajai zemei ļaus atgūt zaudētos spēkus un atdzimt ar savu firmas zīmi, vai “Vienotība” tiešām ir tik veca un slima, kā izskatās (kad līderi aizgājuši, kad reģionu draugi attālinās), un tad bez kruķiem līdz 13. Saeimai neaizlēkt? Acīmredzot pašiem biedriem jāparāda, kādā kondīcijā ir “Vienotība”, vai tas ir toponīms vārdiem “tur iemājo godīgums un eiropeiskums”.

Un tad ir vēl viens projekts, kas likās kā balto gulbju atlidošana un ar tik izkalkulētu programmu, ka viņus ievēlētu pat Knesetā, – kustība “Par”. Jauki cilvēki uzstādīja priekšsēdētāju Pav-ļutu kā vietējo Makronu, Zviedrijas premjeram līdzīgu personu vai galdnieka dēlam no Jeruzalemes analogu. Bija pārliecināti, ka tūliņ pēc dibināšanas kongresa salasīs pasakainu atbalstītāju klientūru – še tev, brālīt, vasarsvētki! Knapi 1% reitingos liecina, ka nemuitotas totalitāri liberālas ideoloģijas piedāvājums latviešiem vēl īsti nav pieņemams. Viens procents ir maz, ļoti maz. Un tagad iedomājieties, ka esat tādas partijas ģenerālsekretārs, kas vāc 3 – 4% Kaktiņa kunga respondentu atbalstu. Jūs spriežat – oi, nebūtu nemaz par nāvīti kooperēties ar “Par” uz vienas ass, pievienot vēl kādu procentiņu balsu, un tad jau mūs neatstātu aiz Saeimas nama durvīm. Atvainojiet, ar šādiem papildspēkiem iedarbojas cits matemātiķa Ginzburga ne pārāk sarežģīts vienādojums. Kolīdz vēlētāji padzirdēs par iegribām pāroties ar debeszilo partiju, juks, bruks un putēs vēl esošais četru procentu krājums, būs nevis plus viens, bet mīnus divi un jāatmet pēdējās cerības par sekmīgu ie-startēšanu Saeimā.

LA.lv