×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
3. jūnijs, 2013
Drukāt

Nosauc Kultūras mantojuma gada balvas laureātus, Lielā balva – profesoram Jānim Krastiņam

foto - Letafoto - Leta

Nosaukti Kultūras mantojuma gada balvas laureāti, Lielo balvu saņems profesors Jānis Krastiņš (attēlā) par mūža ieguldījumu kultūras mantojuma saglabāšanā, aģentūrai BNS pavēstīja Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Kultūras mantojuma politikas daļas vadītājas vietniece Katrīna Kukaine.

Kultūras mantojuma gada balva ir vienīgais valsts apbalvojums kultūras mantojuma nozarē.

Arhitektūras doktors un Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis Krastiņš ir pasaulē augsti vērtēts arhitektūras, īpaši jūgendstila, eksperts un viens no ievērojamākiem un ražīgākajiem pētniekiem Latvijas arhitektūras teorijā. Viņa darbu klāstā ir vairāk nekā 680 publikāciju, tostarp 25 grāmatas par Rīgas un Latvijas arhitektūras mantojumu.

Nominācijā “Kultūras mantojuma izpēte” balva piešķirta Aidai Podziņai un Kasparam Putriņam par Rīgas Doma ērģeļu prospekta izpēti, kas ir Latvijā līdz šim nebijis pētījums par izcilu mākslas pieminekli un atspoguļo ne tikai konkrētā objekta vēsturi un mākslinieciskās vērtības, bet ir arī nozīmīgs ieguldījums Latvijas mākslas vēstures izpētē.

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs iegūs balvu nominācijā “Kultūras mantojuma restaurācija” par Darvas cepļa restaurāciju, kas ir šajā laika periodā būtiskākais veikums restaurācijas jomā muzejā, respektējot 20. gadsimta 30. gados izmantotās metodes, lai saglabātu unikālu vēsturisku saimnieciskās darbības liecību.

Nominācijā “Kultūras mantojuma popularizēšana” balva tiks Kuldīgas restaurācijas centram par regulāru logu apkopes akciju, kuru īstenojot notiek ne tikai kultūras mantojuma popularizēšana, bet arī Kuldīgas iedzīvotāju izglītošana un praktiska vēsturisko ēku atjaunošana.

Savukārt nominācijā “Labākais saimnieks” žūrija vienojās piešķirt balvu diviem labākajiem saimniekiem – priesteriem Andrim Vasiļevskim un Eduardam Voroņecikim. Vasiļevskis darbojas suitu novada katoļu draudzēs un ir lietpratīgs un dziļi ieinteresēts seno sakrālās arhitektūras un mākslas vērtību apsaimniekotājs. Voroņeckis, sākot kalpošanu Krāslavas Sv. Ludvika katoļu baznīcā 2006. gadā, uzņēmās atbildību ne tikai par lielu un tradīcijām bagātu draudzi, bet arī par tās dievnamu, kas pazīstams kā izcils arhitektūras piemineklis.

Īpašo balvu par sadarbību kultūras pieminekļa restaurācijā žūrija nolēma piešķirt autoru kolektīvam un sadarbības partneriem par Ventspils Livonijas ordeņa pils restaurāciju.

Pieteikumus Kultūras mantojuma gada balvai par ieguldījumu Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanā 2011.–2012. gadā izvērtēja profesionāla žūrija.

Laureāti 7. jūnijā jaunatklātajā koka ēku renovācijas centrā “Koka Rīga” Grīziņkalnā saņems simbolisku marmora ķieģeli un naudas prēmiju.

Kultūras mantojuma gada balvu rīko biedrība “ICOMOS Latvija” un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

ICOMOS jeb Starptautiskā pieminekļu un ievērojamu vietu padome ir 1965. gadā pēc UNESCO ierosinājuma dibināta starptautiska nevalstiska organizācija, kas pašlaik ir pasaulē ietekmīgākā profesionālā organizācija kultūras mantojuma nozarē. ICOMOS Latvijas Nacionālā komiteja pastāv kopš 1992. gada. “ICOMOS Latvija” ir 2011. gada janvārī reģistrēta pastāvīga sabiedriska organizācija, kurā darbojas Latvijas mantojuma nozares speciālisti, lai veicinātu kultūras mantojuma saglabāšanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+