Latvijā
Izglītība

Noslēpumainais ministra Šadurska kalendārs9


Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis
Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis
Foto LETA

Izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski trešdienas rītā gaidīja gan Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) padomes sēdē, gan Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija sēdē. Ministrs neieradās nevienā no šīm sanāksmēm, tādējādi nokaitinot arodbiedrību. Kur K. Šadurskis bijis patiesībā, netiek atklāts.

Kā stāsta LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga, ministrs bijis aicināts jau uz padomes sēdi aprīlī. Kad viņš nav ieradies, I. Vanaga sazvanījusies ar K. Šadurski. Abi jauki patērgājuši, un ministrs solījis maija sēdē būt klāt. Taču otrdienas vakarā saņemta ziņa no ministra biroja vadītāja Anda Geižāna par to, ka ministrs tomēr nevarēs ierasties.

Savukārt žurnālistiem izsūtītajā ministra darba kalendārā redzams, ka trešdienas rītā bija ieplānota K. Šadurska dalība Saeimas komisijas sēdē, kur sprieda par to, kā īstenos Pasaules Bankas rekomendācijas par augstskolu pārvaldīšanas uzlabošanu. Šajā sēdē ministru īslaicīgi aizstāja jau pieminētais A. Geižāns, taču runāja IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore Agita Kiopa. Deputāti atšķirībā no LIZDA uz ministru gan neapvainojās.

I. Vanaga toties saka: nav runa tikai par pēdējo sēdi. Ministrs jau septiņas reizes neesot atsaucies aicinājumam piedalīties LIZDA padomes vai valdes sēdē, līdz ar to nav tajās bijis jau kopš 2016. gada novembra, tādējādi pārkāpjot ar arodbiedrību noslēgto sadarbības līgumu. Šoreiz pedagogu pārstāvji bija gribējuši apspriest skolotāja darba samaksas paaugstināšanas grafiku, pedagogu profesionālās darbības kvalitātes novērtēšanas kārtības īstenošanu, jauno mācību gadu, 2019. gada valsta budžetu. u.c.. No IZM uz sēdi gan bija ieradušies ierēdņi, tomēr I. Vanagas ieskatā “viņi nevar atbildēt uz visiem jautājumiem”.

Tikmēr K. Šadurska padomnieks komunikācijas jautājumos Mārtiņš Langrāts norāda, ka “sarunai arodbiedrībā bija jābūt profesionālai, tāpēc uz turieni devās eksperti no IZM”.

Viņš arī apgalvo, ka K. Šadurskis noteikti nav “divus gadus ignorējis LIZDA”. Padomnieks nevarēja pateikt konkrētu datumu, kad ministrs pēdējo reizi piedalījies LIZDA sēdē, tomēr bija pārliecināts, ka ne jau 2016. gadā. Turklāt ministrs regulāri tiekoties ar LIZDA vadību gan dažādās sanāksmēs, gan arī sarunās. LIZDA pārstāji darbojas arī dažādās IZM darba grupās. Tāpēc nevarētu teikt, ka nav noticis dialogs.
M. Langrāts arī uzstāj, ka ministra dalība LIZDA sēdē nemaz nav bijusi oficiāli apstiprināta, bijis tikai saņemts uzaicinājums.

Bet kur tad ministrs bija, ja nevarēja apmeklēt nevienu no sēdēm? Uz šo jautājumu padomnieks skaidri neatbild: “Ne vienmēr viss notiek tā, kā ierakstīts kalendārā. Protams, uz valdības sēdēm ministrs ierodas, kā plānots. Taču, ja rodas kādas augstākas prioritātes, tad dalība kādos iepriekš plānotos pasākumos tiek atcelta. Arī trešdien bija citi pietiekami svarīgi pasākumi.”

Tikmēr LIZDA par nespēju satikties ar K. Šadurski sūdzēsies viņa pārstāvētās partijas “Vienotība” vadībai. Arodbiedrībā grib saprast, vai tikai atsevišķi partijas ministri pauž šādu attieksmi pret sociālajiem partneriem vai arī tā ir visas partijas nostāja.

LA.lv