×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
29. novembris, 2016
Drukāt

Novadu segu krāšņums uzplauks Kuldīgā

Foto: LETAFoto: LETA

13. decembrī pirmoreiz uz Latvijas skatuves uzstāsies Svetlana Zaharova – zvaigzne, kuru pasaules mediji dēvē par Krievijas galveno balerīnu. Maskavas Lielā teātra un Milānas La Scala prīma, galvenā vieszvaigzne Parīzes Grand Opera, Vīnes Staatsopera un Tokijas Nacionālajā teātrī Rīgā ieradīsies kopā ar 14 kolēģiem no Lielā teātra baleta trupas.

No sestdienas, 3. decembra līdz 2017. gada 8. janvārim Kuldīgas mākslas namā būs apskatāma tautas lietišķās mākslas izstāde “Latvijas novadu segas”, LA.lv uzzināja Latvijas Nacionālajā kultūras centrā.

Ekspozīcijā iekļautas vairāk nekā 250 segas, kas ataino katram Latvijas novadam raksturīgo. Izstādē būs iespēja apskatīt etnogrāfisko segu kopijas, atdarinājumus, kā arī novērtēt meistaru jaunradi.

“Mūsu klimatiskajos apstākļos gultas segas ir tikpat nepieciešamas kā apģērbs, un krāsu rakstu dažādības ziņā visbagātākie latviešu audumi ir tieši segas. Tajās atrodami visi tautā pazīstamie auduma darināšanas paņēmieni. Kultūrvēsturiski segas ir brunču un villaiņu audumu tiešs turpinājums, jo villaines, nešūtie brunči, kažoki un mēteļi zemniekiem kalpoja par apsegu arī guļasvietās daudz ilgāk nekā muižās un pilsētās,” stāsta Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.

Lielā segu dažādība, kas būs redzama arī šajā izstādē, ir apliecinājums tam, ka līdz 19.gs. tās nogājušas garu un sazarotu attīstības ceļu. 19. gadsimta pirmās puses zemnieku mantu saraksti rāda, ka caurmērā vienai precētai sievietei piederējušas divas līdz trīs segas, vai pat līdz 8 segām. Bija arī ģimenes, kurās katram tās loceklim savas segas nebija. Vienas personas īpašumā nereti atzīmētas kā vienkrāsainas (baltas, zaļas, pelēkas) tā arī svītrainas, rūtainas un rakstainas segas – tāpat kā villaiņu un brunču audumi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+