Latvijā
Politika

Jau tā ievainoto e- veselību grib piebeigt pavisam11

e-veselība. Foto – LETA

Uzbrukumi e- veselībai turpinās un rodas arvien lielākas bažas par pacientu datu drošību. Šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē neviens no uzaicinātajām Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta amatpersonām tā arī nespēja atbildēt uz deputāta Eināra Cilinska jautājumu. Viņš interesējās, vai e- veselības sistēma, kur vēl ir daudz neatrisinātu tehnisku problēmu, ir pietiekami droša pret pacientiem laikā, kad hibrīdkara metodes kļūst arvien izplatītākas.

Aizvadītajā piektdienā stundu nezināmu iemeslu dēļ nestrādāja e – veselības sistēma, un Veselības ministrijai (VM) radās aizdomas, ka to uzlauzis kāds kibernoziedznieks. Ministrija vērsās Drošības policijā ar lūgumu veikt izmeklēšanu. Tā ir neoficiāla informācija, kuru ministrijas pārstāvji nevēlējās izklāstīt sīkāk šodienas Saeimas komisijas sēdē, kur tika apspriestas e- veselības nedienas.

Veselības ministres Andas Čakšas padomniece e – veselības projektu jautājumos Ilze Āboliņa, kura par savu ienākumu veikšanu saņem gana iespaidīgu algu – vairāk nekā 4000 eiro, apgalvoja, ka sistēma neesot uzlauzta un dati neesot noplūduši. Viņa deputātiem skaidroja, ka tās bijušas netipiskas darbības un patlaban tiekot izmeklēts, no kurienes aktivitātes nākušas. “Mūsu pienākums ir izķert netipisku rīcību un savlaikus reaģēt,” sacīja padomniece.

Bet vairāk nekā stundu pēc sēdes e- veselība atkal tika ievainota un VM vietnē “Twiter” paziņoja, ka Nacionālā veselības dienesta informācijas sistēmai ir noticis uzbrukums.
Patlaban informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija cert.lv analizē tehnisko informāciju un, kā informēja šīs institūcijas vadītāja vietnieks Varis Teivāns, notikušais izskatoties pēc uzbrukuma, bet simtprocentīgi to vēl nevar apgalvot.

LA.lv