Mobilā versija
+19.6°C
Cecīlija, Cilda
Piektdiena, 28. jūlijs, 2017
17. jūlijs, 2015
Drukāt

Okupācijas muzejs: Jāvērtē Gailes memoranda patiesie mērķi (8)

Foto - LETAFoto - LETA

Arhitektes Zaigas Gailes iniciētais “aicinājums Latvijas Okupācijas muzeja ēkas aizstāvībai” ir mēģinājums piešķirt pozitīvu nozīmi komunisma ideoloģijas simboliem Rīgā. Memorandā minētie objekti ir vērtēti tikai pēc formas, ignorējot to ideoloģiju.

Memorandā vienlīdzīga nozīme piešķirta kā Brīvības piemineklim un komunistiskā terora upuru piemineklim Torņkalnā, tā arī “Uzvaras piemineklim” Pārdaugavā, bijušajai Latviešu sarkano strēlnieku memoriāla ēkai un LPSR Valsts drošības komitejas ēkai Brīvības un Stabu ielas stūrī. Tiek apelēts, ka tie visi ir vēstures “būtiskas un nepārprotamas zīmes”, kuras nedrīkst pārveidot. Ar šādu izlīdzināšanu autori argumentē prasību pēc Latvijas Okupācijas muzeja paplašināšanas aizliegšanas.

Memorandā ir aicinājums nepieļaut bijušo Latviešu sarkano strēlnieku muzeja, tagadējā, Latvijas Okupācijas muzeja ēkas piebūvi. Ja šī prasība tiktu apmierināta, Latvijas Okupācijas muzeja darbs nebūtu iespējams vairākus gadus. Nav nozīmes tam, vai vilcina šo paplašināšanas projektu, vai arī veido jaunu muzeja attīstības koncepciju: visos gadījumos 2018. gadā, kad Latvija svinēs 100. jubileju, muzejs strādāt nevarētu.

Latvijas Okupācijas muzejs aicina sabiedrību pārdomāt, kādi mērķi vada “izcilās arhitektūras” aizstāvju kampaņu. Vēršam uzmanību uz to, kādas metodes tiek lietotas. Piemēram, LNT televīzijas sižetā Z. Gaile arhitekta Gunāra Birkerta projektu nosauc par “mēslu”, bet muzeja veikalu dēvē par “bodi”, kur tirgot “Sibīrijas trofejas”. Savukārt LTV Kultūras ziņu sižets rāda dārza svētkus, kur arhitekte sagriež un pasniedz viesiem apēšanai kūku, kas veidota muzeja piebūves izskatā.

Tai pašā laikā petīcijā, kas nosūtīta starptautiskajai arhitektu organizācijai DOCOMOMO, kritizējot muzeja rekonstrukcijas plānu, nav minēts starptautiski atzītais arhitekta G. Birkerta vārds. To minot, iespējams, ārvalstu arhitektu reakcija uz petīciju būtu citāda.

Lai kādi būtu kampaņas iegansti, tās rezultāts ir būtisks kaitējums Latvijas Okupācijas muzejam laikā, kad tas visvairāk nepieciešams Latvijas un ārzemju sabiedrības informēšanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Izskatās, ka aizstāvot t.s. Nākotnes nama ideju, visi līdzekļi labi …

  2. kauns par brīnišķīgās dr. stomatoloģes Smiltenas meitu…

  3. GAILE IR VIENKĀRŠI NELIETE!!!

  4. Gribas uzdot eks-premjera kundzei vienu jautājumu :”Quo vadis Gailes kundze?” Kālab tieši šajā laikā?
    Vēlēšanas tacu vēl ir diezgan tālu. Kālab Jūs šos minētos padomju arhitektūras pieminekļus nevērtējāt to t apšanas laikā? Jūs tacu esat šo produktu vienaudze?Kālab tieši tagad jūsos ir pamodies kvēlas cīnītājas gars?

  5. Ja gaile ir viena no tām,kurai okupācija ir bijusi patīkamu atmiņu un sadarbības objekts,tad tik kārtējo reizi jākonstatē mērķtiecīga okupantu kadru destruktīvā darbība vēstures falsifīcēšanā.

  6. Iesālieties tak ar to savu piebūvi! Kur Nāgels ķer piķi nepārtraukti publicēties? Okupācijas muzejam atbilstošs nosaukums – okupē pilsētas labāko daļu un bļauj visskaļāk, ka šos represē.

  7. ar savu bandu rīkojas kā okupantu un kolonistu vēlmju īstenotāja, respektīvi, kā kolaborante. Re kāda latviete!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Ko spēlēs jaunā partija?

Pieci no “Vienotības” aizgājušie Saeimas deputāti iesaistīsies kustībā “Mēs par”. Lai gan tai savu atbalstu izteikuši vairāki cilvēki, kuri līdz šim nav darbojušies politikā, būtisku daļu veido arī “vecie vēži”. Tostarp divi bijušie ministri, kuri pazīstami arī kā profesionāli mūziķi – pianists Daniels Pavļuts (iepriekš Zatlera Reformu partijas biedrs) un klarnestists Ints Dālderis (iepriekš darbojies Tautas partijā un “Vienotībā”).

Vai gaidāmā alkohola cenu kāpuma dēļ samazināsiet tā patēriņu?
Inguna Ebela: pret neziņotājiem vajadzīgas paraugprāvas (17)Mazā Ivana nāve Dubeņu mežā liek uzdot daudzus “kāpēc”. Zēna vecākiem, kaimiņiem, institūcijām, kuru pienākums palīdzēt nemīlētiem un neaprūpētiem bērniem, garāmgājējiem, autobusa
Vai Austrālijas latvieši aizmirsti? (13)Latvijas sūtniecību Kanberā!
"Nauda iztērēta, rezultāta nav". Kā jūs iespaidojis ģimenes ārstu streiks? (9)Bitīte Baune, Limbažu novads: “Mana ģimenes ārste streiko, bet tas mani īpaši nav iespaidojis, jo visus pakalpojumus, kas šobrīd vajadzīgi, saņemu vai
Draugiem Facebook Twitter Google+