Latvijā
Sabiedrība

Ordeņa piešķiršanas aizkulises: Gadās, ka priekšniecībai skauž… 16


Foto – LETA
Foto – LETA
Valsts apbalvojumi – Triju zvaigžņu ordenis.

Māra Libeka, Viesturs Sprūde

4. maijā Viestura ordeni saņems tikai divi pretošanās kustības dalībnieki, taču cīņa vēl nav galā. Ziņa, ka Latvijas Valsts prezidenta administrācijas Ordeņu kapituls it kā ignorējis iniciatīvas grupas priekšlikumu apbalvot ar Viestura ordeni 22 nacionālās pretošanās kustības dalībniekus, kas ar ieročiem rokās cīnījušies pret padomju okupācijas varu, lika sašust daudziem. Tomēr, citējot vēsturnieku Jāni Vasiļevski, “vēl cīņa nav galā”. Proti, Ordeņa kapituls šo iesniegumu vēl nemaz nav izskatījis, tāpēc sagaidāms, ka šā gada 18. novembrī bijušie nacionālie partizāni tomēr tiks apbalvoti.

Ordeņu kapituls neizpauž pieteikumu iesniedzējiem, kāpēc konkrētajai personai augstākais valsts apbalvojums tiek atteikts. Kapituls ir tiesīgs pieprasīt un saņemt no valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī no citām juridiskajām personām bezmaksas informāciju par apbalvošanai ieteiktajām personām.

“Latvijas Avīzei” neoficiāli zināms, ka šo iestāžu vidū ir drošības iestādes, kurām ir būtiska nozīme pieteikto personu vērtēšanā. Pat tāds kritērijs kā nosliece uz alkoholismu var kļūt par šķērsli ordeņa saņemšanai.

Nereti viedoklis tiekot prasīts arī Ārlietu ministrijai un nevalstiskajām organizācijām. Ja apbalvošanai izvirzītā persona ir iesaistīta kādā strīdā, tad gandrīz simtprocentīgi skaidrs, ka sekošot atteikums, jo valsts augstākie apbalvojumi nedrīkst kļūt par strīdu atbalstīšanas instrumentu.

Kaut gan kapitula nolikumā norādīts, ka lēmums ir pieņemts, ja vairākums no klātesošajiem balsstiesīgajiem balsojuši “par”, tomēr neoficiāli zināms, ka Ordeņu kapituls, pieņemot lēmumu, ievēro “consensus” jeb vienprātības principu – ja kaut viens no kapitula locekļiem ir pret ordeņa piešķiršanu, pamatojot savu viedokli ar vērā ņemamiem argumentiem, persona apbalvojumu nesaņem.

Saistītie raksti

Ordeņa kapituls drīkst prasīt atsauksmes par apbalvojumam izvirzīto personu viņa darba vietas vadībai. Gadās, kad priekšniecībai skauž, ka ordeni vēlas piešķirt padotajam, nevis augstākajai vadībai.

“Reiz apbalvoja pastnieci, kura četrdesmit gadus bez pārtraukuma bija piegādājusi pastu pēc vienām un tām pašām adresēm. Palūdzām atbalstīt šo kandidatūru arī pasta vadībai. Telefona otrā galā gandrīz sašutums: “Kāpēc tieši viņai? Mums te daudz labu pastnieku!” Lūdzām rakstīt arī par citiem, bet nevienu iesniegumu no pasta priekšnieka tā arī nesaņēmām,” atceras eksprezidents Valdis Zatlers.

Vairāk lasiet “Latvijas Avīzes” 21. aprīļa numurā vai e-izdevumā.

LA.lv