Dabā
Medības

Pa kluso pamedīt Babītes krastos nesanāks…0


Reids var sākties.
Reids var sākties.
Foto: Indulis Burka

Diskusijās ar Valsts meža dienesta un Valsts policijas pārstāvjiem top skaidrs, ka vairākums mednieku rūpīgi ievēro gan Medību likumā, gan Medību noteikumos un citos likumos rakstīto. Taču ir mednieki, kuri pārējiem godu nedara. Kāds izskatās pārkāpējs vaigā, to Medības nedēļu pēc pīļu sezonas atklāšanas devās noskaidrot kopā ar Valsts policijas nelikumīgu medību un zvejas apkarošanas vienības inspektoriem un Valsts meža dienesta vecāko medību inspektoru Juri Nagaini. Reida vieta – Babītes ezers.

Satiekamies brīdī, kad šīvakara reida vadītājs Juris Veispals inspektoriem atgādina par to, ka galvenokārt uzmanība jāpievērš drošības prasību ievērošanai medībās, protams, arī tam, kā tiek ievērota Babītes ezerā noteikto medību kārtība, lieguma zona, tas, ka ezerā aizliegts izmantot svina munīciju.

Pamatīgas lietavas

Līdz ezeram brauciens ilgst daždesmit minūšu. Taču, jau piebraucot pie ezera, mūs sagaida nepatīkams pārsteigums. Sākas pamatīgas lietavas, turklāt ar stipru vēju un krusu. Līst tik stipri, ka uz zemes veidojas pamatīgas ūdens straumes un redzamība nepārsniedz simt metru. Nekas cits neatliek kā palikt automašīnā un gaidīt, kad šai vasarai neparastā dabas parādība – lietus – beigsies. Beidzot mākoņi sāk izklīst, vējš pierimst un ezerā sāk celties gaisā pīles. Bariņš merceņu aizlido nepilnus desmit metrus no mums, pat nepievēršot īpašu uzmanību.Divi policijas inspektori sēstas laivā, lai par notiekošo pārliecinātos no ūdens, savukārt pārējie brauks pa krastu. Aizbraucam uz pretējo ezera galu, kur septīto lielāko ezeru ar Lielupi savieno kanāls. Saule pamazām laižas rietā, un sākas vakara cuka. Šķiet, pīlēm lietus nav traucējis, bet šāvienus pagaidām saklausīt neizdodas. Vai lietus būtu medniekus aizbiedējis, varbūt visi līksmo Rīgas svētkos.

Kur palikusi sezonas karte?
Laivā braucošie inspektori ziņo, ka vairākus šāvienus dzirdējuši un dodas tajā virzienā. Vēl pēc mirkļa viņi teic, ka satikuši kādu mednieku, kuram neesot līdzi sezonas kartes. Vīrietis stāstot, ka to esot centies iegādāties internetā, bet izdrukāta eksemplāra viņam neesot. Arī pusautomātiskajā ierocī esot ielādēts vairāk patronu, nekā pieļauj noteikumi. Dodamies uz norunāto satikšanās vietu, kur inspektori palūgs krastā izkāpt arī pārkāpēju. Pa ceļam Juris Nagainis, sazinoties ar kolēģiem, noskaidro, ka inspektoru sastaptais mednieks šogad sezonas karti tomēr nav iegādājies, tāpēc, lai ko arī viņš stāstītu, notikušais traktējams kā nelikumīgas medības un vīrieti gaida bargs sods…

Divi vīri busiņā un plinte
Pa ceļam uz tikšanās vietu ievērojam baltu VW markas busiņu. Bez ieslēgtām gaismām tas lēnām ripina pa ezera piekrastes ceļiem, it kā tajā braucošie censtos ko saskatīt miglā, kas pamazām sāk pieliet laukus un pļavas. Braucot garām, redzam, ka vīri tērpušies medniekiem raksturīgā apģērbā. Vienā mirklī tiek ieslēgtas netrafaretās automašīnas bākugunis un braucēji apturēti. Starp viņiem novietota karabīne. Kā izrādās… pielādēta. Ieroča aptverē ir patronas, bet aptvere – ierocī. Stobrā munīcijas nav, taču tas neko negroza, ierocis vienalga tiek uzskatīts par pielādētu. Abiem braucējiem, šķiet, ir vairāk nekā septiņdesmit gadu, un viņi, visai apmulsuši, cenšas novelt vainu viens uz otru. Ierocis pieder pie stūres sēdošajam, kurš saka, ka nevar taču medīt, kad sēd pie stūres. Otrs vīrietis skaidro, ka šad tad lietojot kolēģa ieroci, taču šajā vakarā medību pārskatā tas nav ierakstīts. Juris Nagainis paliek pie abiem vīriem, noskaidrojot, vai viņi atrodas savās medību platībās, dodamies tālāk, lai palīdzētu nule krastā izbraukušajiem inspektoriem noformēt dokumentus, jo nelikumīgu medību gadījumā ierocis tiek izņemts.Jau vēlāk atgriezušies uzzinām, ka vienā ceļa pusē medību tiesību nomas līgums nav noslēgts, otrā, par laimi medniekiem, ir. Šoreiz būs jāatbild par medību drošības prasību neievērošanu un par sodu lems virsmežniecībā.

Uz galda divi pusautomāti
Ezera krastā atklājas, ka inspektoru sastaptais mednieks izdarījis veselu virkni pārkāpumu. Viņš joprojām apgalvo, ka sezonas karti mēģinājis pirkt internetā, taču galu galā, kad tiek vaicāts, vai spēs uzrādīt maksājumu apliecinošu dokumentu, ietur garāku pauzi.Viņš atklāj, ka savulaik dzīvojis Rīgā, tad arī iesācis braukt šeit medīt. Jau četrus gadus viņš dzīvojot tālāk no galvaspilsētas. Sarunā noskaidrojas, ka

aptuveni sešdesmit gadus vecais vīrs nav rūdīts malumednieks, taču ir cilvēks, kurš pilnībā neinteresējas par izmaiņām Medību noteikumos.

Vispirms viņš iebraucis ezerā medīt pīles, taču paņēmis pusautomātisko medību bisi, kuras patrontelpā var ielādēt vairāk nekā trīs patronas. Turklāt izvēlējies svina munīciju, kas Babītes ezerā aizliegta. Tā pat nedrīkst būt paņemta līdzi. Samircis, izbraucis krastā un paņēmis SKS pusautomātisko karabīni un iebraucis atpakaļ, lai medītu… bebrus. Arī šajā karabīnē ielādēts vairāk patronu, nekā atļauts, turklāt bebrus publiskajā ūdenstilpē atļauts medīt vien konkrētās vietās medību tiesību lietotājiem vai citiem medniekiem, ja ir saskaņojums ar medību tiesību lietotāju vai zemes īpašnieku. Vīrietim nekādu saskaņojumu nav, viņš pat brīnās, ka likumsargi viņam izskaidro noteikumu prasības… Sekas visai bargas – abi ieroči tiek izņemti, uzrakstīti pārkāpuma protokoli un pārkāpējs dodas mājup, lai vēlāk ierastos uz lietas izskatīšanu virsmežniecībā. Tā kā nav gūts medījums, pārkāpējs mednieka apliecību nezaudēs, lai gan atkārtota mednieka eksāmena kārtošana viņa zināšanas noteikti uzlabotu. Ieročus gan, visticamāk, viņš neatgūs un, lai medītu, būs jāpērk jauni.

Sauja svina skrošu

Jau pamatīgā krēslā turpat netālu dzirdami šāvieni. Inspektori dodas lūkot, kas notiek. Pēc minūtēm desmit viņi atvelk laivu, kurā sēd, kā izdodas noskaidrot, vīrs ar sievu. Vīrietim ir bise, tajā divas patronas ar… svina skrotīm. Juris Veispals stāsta, ka vīrietis bijis ļoti uztraukts. Tāpēc bisi nācies atdot. Kad Veispala kungs to pavērsis uz leju, lai izlādētu, no ieroča stobra izbirušas svina skrotis. Arī otrā patronā bijušas svina skrotis. Medniekam nav bijis līdzi nekādu dokumentu. Inspektori ātri noskaidro viņa personību, kā arī to, ka medniekam ir visi nepieciešamie dokumenti. Tāpēc viņam būs jāatbild tikai par nepiemērotas munīcijas lietošanu. Par to paredzēts naudassods, kura apmēru noteiks virsmežniecībā. Ievērojam, ka bise ir sliktā tehniskā kārtībā. Inspektoriem neizdodas ieroci aizvērt, ieroča īpašnieks to paveic, lietojot lielu spēku un ieroci atbalstot pret kāju… Visticamāk, ierocis nebūt vairs nav lietojams drošām medībām.

Trīs stundās Babītes ezerā un tā krastā izdevies sastapt četrus medniekus, kuri rupji pārkāpj noteikumu prasības. Tas ir daudz vai maz? Inspektori teic, ka pīļu sezonas atklāšanā pārbaudījuši daudz mednieku. Pārkāpumu nav bijis daudz. Šis vakars laikam tomēr ir izņēmums. Tomēr tas liecina par dažām būtiskām lietām – ir pašpārliecināti mednieki, kas domā, ka noteikumu prasības uz viņiem neattiecas. Ja inspektoru skaits būtu lielāks un pieaugtu varbūtība, ka vakarā dokumenti un plinte tomēr būs jāuzrāda, to cilvēku skaits, kuri nolēmuši attiecībā uz noteikumu prasībām grēkot, būtu mazāks. Ja neskaita vīru, kuram zināšanās par medību noteikumu prasībām bija lieli robi, pārējie sastaptie zināja, ka pārkāpj noteikumu prasības…

Vairāk lasiet žurnāla “Medības” oktobra numurā

LA.lv