×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
6. septembris, 2013
Drukāt

Padomi, kā rīkoties ar cūciņā sakrātajām monētām

ScanpixScanpix

“LA” varētu vairāk un biežāk skaidrot, kā notiks pāreja uz eiro valūtu. Piemēram, vai bankās mainīs iedzīvotāju mājās uzkrātos latus pret eiro vai tikai to naudu, kas būs ieskaitīta banku kontos
. Eliza Ozoliņa Limbažos


 

No nākamā gada janvāra līdz jūnija beigām latus pret eiro bez maksas un apjoma ierobežojumiem varēs apmainīt komercbankās. Tomēr bankas aicina to nedarīt 2014. gada pirmajās nedēļās, jo eksperti aplēsuši – nākamā gada sākumā lielākais iespējamais rindu cēlonis būs “cūciņas” – skaidras naudas santīmu un latu uzkrājumi krājkasītēs, no kuriem cilvēki vēlēsies atbrīvoties. Lai iedzīvotāji netērētu laiku, stāvot rindās, bankas iesaka atbrīvoties no monētu uzkrājumiem lietderīgi un laikus – līdz decembrim, skaidro Latvijas Komercbanku 
asociācijas sabiedrisko 
attiecību speciāliste Baiba Melnace.

Lai arī sava krājkasīte var šķist pavisam maza, komercbankas ir aprēķinājušas, ka skaidrās naudas latu nomaiņa pret eiro būs diezgan “smags” pasākums šī vārda tiešajā nozīmē, jo pašlaik Latvijā apgrozībā ir 53 tonnas latu banknošu un 1,1 tūkstotis tonnu monētu. Ņemot vērā šo apjomu, lētākā un ērtākā pāreja uz eiro būs bezskaidras naudas norēķini – bankas kontos tā notiks automātiski, bet, veicot norēķinus ar maksājumu karti, nebūs jāuztraucas, vai makā ir nepieciešamā summa eiro skaidrā naudā un vai atlikums ir izdots korekti – maksājumi tiks veikti ātri un ērti, neveidojot rindas pie kasēm. Eksperti iesaka likt lietā krājkasītes jau tagad un piedāvā vairākas idejas, kā labāk un prātīgāk rīkoties ar uzkrātajām monētām.

 

Ieguldi skolas gaitu uzsākšanai

Iegādājieties par sakrāto skolas lietas bērniem. Tāpat krājkasītes var kalpot kā kabatas naudas fonds skolēniem – vienojoties par summu un tēriņu mērķiem, nepaies ne pirmais mācību semestris, kad krājkases būs iztukšotas.

 

Ziedo labdarībai

Atbalsts smagi slimiem bērniem, trūcīgajiem, pamestajiem dzīvniekiem vai tik daudziem citiem, kam pat mazākās krājkasītes sniegs neatsveramu atbalstu. Vai ikkatrā lielveikalā ir ziedojumu kastes, kur līdztekus ikdienas pirkumiem vari bagātināt to saturu.

 

Norēķinies 
precīzām summām

Ievies paradumu norēķināties precīzām summām un prioritāri izmanto mazākās naudas vienības. Protams, lai no maka izmakšķerētu tieši Ls 1,39 vai 0,87 (nevis Ls 1,50 vai attiecīgi Ls 1), prasīs par kādu sekundi vairāk laika, tomēr nevairos sīknaudas krājumus maciņā.

 

Turpini krāšanu 
jaunā veidā

Ja negribi tērēt sakrāto, pielāgo krājkases saturu ērtākai pārejai uz eiro – tiklīdz monētu uzkrājums sasniedz, piemēram, piecus latus – apmaini tās pret “piecīti” makā jeb papīra banknoti, ko savukārt būs vieglāk apmainīt pret eiro, ieskaitot bankas kontā ar naudas iemaksas bankomāta palīdzību.

 

Palīdzi vecmāmiņai

Ja gadījumā ir kādi tuvinieki ar skaidras naudas uzkrājumiem, kuri līdz šim ir vairījušies no bezskaidras naudas norēķiniem, palīdzi viņiem ar padomu. Piemēram, pasargi savu vecmāmiņu no uztraukumiem par naudas apmaiņu un palīdzi ieskaitīt skaidrās naudas uzkrājumu bankas kontā jau tagad.

 

Investē ilgtermiņa pirkumos

Ja nevēlies ilgi veidotos uzkrājumus tērēt ikdienai, lietderīgi investēt ilgtermiņa pirkumos, piemēram, iegādājoties dāvanu kartes, sporta zāles un skaistumkopšanas salonu abonementus, apdrošināšanu un tml. Dāvanu kartes arī latos būs derīgas līdz pat tajās noteiktajam termiņam – to summas pēc eiro ieviešanas dienas tiks automātiski pārrēķinātas pēc oficiālā pārejas kursa.

 

 

Fakti

6 mēnešus – no nākamā gada janvāra līdz jūnija beigām – latus pret eiro bez maksas un apjoma ierobežojumiem varēs apmainīt komercbankās. Tomēr bankas aicina to nedarīt 2014. gada pirmajās nedēļās, bet gan izmantot visu sešu mēnešu periodu.

3 mēnešus – no nākamā gada janvāra līdz marta beigām – latu nomaiņa pret eiro bez maksas notiks 302 “Latvijas Pasta” nodaļās, kas atrodas mazāk apdzīvotās vietās, kurās nav banku filiāļu vai bankomātu.

Latvijas Banka latus pret eiro mainīs mūžīgi. Papildus Latvijas Bankā no 1. oktobra bez ierobežojumiem un komisijas maksas būs iespēja samainīt santīmu monētas pret latu banknotēm.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+