×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
22. decembris, 2012
Drukāt

Pagarina termiņu nomedīto dzīvnieku pārbaudēm uz trakumsērgu

lapsaafp_9275207

Līdz 21.decembrim Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) mednieki iesnieguši tikai pusi no trakumsērgas vakcinācijas efektivitātes kontrolei plānotajiem nomedītajiem dzīvniekiem, tādēļ dienests paraugu pieņemšanas termiņu pagarinājis līdz 31.janvārim.

Kā biznesa portālam “Nozare.lv” norādīja PVD pārstāvji, izmeklēšanai plānots pieņemt un izmeklēt 2560 dzīvniekus, taču kontrolei iesniegta tikai nepilna puse no paredzētā apjoma. Aktīvākie bijuši Latgales puses mednieki, kuri jau nodevuši plānoto apjomu, savukārt Vidzemes un Kurzemes pusē aktivitāte bijusi viszemākā.

Lai iegūtu kopainu, jāizmeklē visos Latvijas reģionos nomedītie dzīvnieki. Par katru nomedīto paraugam derīgo dzīvnieku mednieks saņem septiņus latus.

Pērn PVD izmeklēja vairāk nekā 1000 lapsu un jenotsuņu. Kā norāda PVD, 67% no izmeklētajiem dzīvniekiem ir ieguvuši imunitāti pret trakumsērgu.

PVD atgādina, ka trakumsērga ir bīstama, neārstējama, dzīvnieku un cilvēku veselību un dzīvību apdraudoša infekcijas slimība. Trakumsērgas rezervuārs dabā ir savvaļas dzīvnieki, galvenokārt lapsas un jenotsuņi. Mājdzīvnieki, visbiežāk suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir savlaicīga mājdzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu.

Savvaļas dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu PVD veic kopš 2005.gada, kad tika konstatēts 421 dzīvnieku saslimšanas gadījums ar trakumsērgu. Šogad šādi gadījumi ir bijuši divi.

Liela loma trakumsērgas izskaušanā ir mājas dzīvnieku, īpaši to mājas dzīvnieku, kas tiek turēti lauku sētās, vakcinācijai pret trakumsērgu. PVD pārbaudes liecina, ka katrā trešajā no pārbaudītajām dzīvnieku novietnēm saimnieki nebija vakcinējuši pret trakumsērgu suņus un kaķus.

Trakumsērgas apkarošana ir viena no Eiropas Savienības prioritātēm. PVD izstrādāto trakumsērgas apkarošanas programmu ir apstiprinājusi un līdzfinansē Eiropas Komisija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+