×
Mobilā versija
-8.7°C
Eleonora, Ariadne
Trešdiena, 21. februāris, 2018
1. septembris, 2015
Drukāt

Egils Līcītis: Pajautā mammai jeb Zaļā jaunība atkal ieslodzījumā (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Jaunieši ar ziediem 1.septembrī - Zinību dienā.

To var ģist tikai tad, kad tevi jau grauzīs laikazobs. Pajautā mammai. Viņai iekalšanas un zubrīšanas mocības aizmirsušās, īdzība par despotisko skolmeistaru samaitāto bērnību noplakusi un skolas gadi palikuši nespodrā atmiņā kā dzīves ziedu laiki, kaut toreiz nebij izgudroti ne selfiji, ne datorspēles. Tāpēc vien čīkstalām visa tā būšana ar 1. septembri nepatīk, bet pārējiem bērniem no pirmziemnieka līdz izlaidumniekam mācību gada atsākšanās šķitīs pa pirmo zorti.

Tēti šorīt steiguši dot pēdējos pa vienu ausi iekšā, pa otru ārā nekam nederīgos padomus. Nenovārtīties, lai nav netīra jaunā importa drēbju kārta. Nespert ar kurpēm katru ceļmalā nomestu mēslu. Kļūt par teicamnieku. Vecākiem jālauza galva, vai sapirkts viss no guašām līdz sutašai un cik ģimenes budžetam izmaksājusi bezrūpīgā persona “skolēns”. Skolotāju istabā sarežģīts sieviešu kolektīvs atkārto metodiskās pamācības. Kādu garīgo barību augošajai personībai stūķēt iekšā visiem spēkiem un ar kurām zināšanām jāapietas uzmanīgi un jāpasniedz ne vairāk kā zilumzāļu devās. Direktoram jābažījas, vai gaitenī izkārtā Bērziņa portreja nomainīta ar smaidošā Vējoņa ģīmetni. Pedagoģijas zinātņu doktori alus pagrabiņā stīvējas, kādas vēl nodarbības un disciplīnas ievietojamas vispārizglītojošo skolu nospriegotajā pro­grammā. It kā jaunā cilvēka smadzenēs 12 gados ieborē no alfas līdz omegai, taču izglītības iestādes joprojām absolvē nesekmīgie, “Zaļo zemi” un Zentas Ērgles gabalus līdz galam neizlasījušie, aptaukojušies, regulāri sporta stundas nosebojušie un zīmuļdrāzēji, kas lielākodaļ bastojuši, nevis uzcītīgi sekojuši mācību procesam skolas solā.

Izglītības ministrijā 1. septembrī visiem sāp galvas. Vai jāsaglabā modelis “nauda seko skolēnam” vai jārada turboefektīvāka sistēma. Vai prioritātei izglītībai dos līdzekļus, vai skolotājos atmodinās zvēru. Ministrei Seilei ir milzīga atbildība par Latvijas nākotni. Rekur, tā maršē! Pirmklasnieki aiz sevis velk gladiolu puskoka augumā. Viņi ir cerību spārnoti, tikuši vaļā no bērnudārza disciplinētības, no Bokas jaunkundzes stingrās mājaudzināšanas. Cita Latvijas nākotne, džuses tīnītes un jaunekļi ar dīgstošām ūsām atzīmē suņu dienu noslēgumu un Zinību dienu ar sidriņu un “Red Bull” garšīgo padzērienu. Lai ir benzīns apgūt mācību vielu, enerģija brūtēties un lenkt pretējā dzimuma brunčus un savlaicīgi apsvērt, kā izrauties no priekšā stāvošām nepatikšanām sakarā ar pazeminātu sekmju līmeni.

Katram mazulim un nepilngadīgajam ir viegli aizkaitināma vecmāmiņa. Tā kā tīģeriene stāsies bērnu interešu aizstāvībā, vērtēs katru ministres sperto soli. Vai skolā pietiekami māca tikumību un dzīvesziņu. Kā nenobriedušām vājām atvasēm uzspiedīs eksaminēšanu fizikā. Kad ieviesīs naudas lietpratību, šaha pamatus, lai mācību kombināta beidzēji lielajā dzīvē ierastos kā komforta zonā, pilnībā sagatavoti un uztrenēti. Bērni ir mūsu nākotne. Starp tiem, kas šodien aizsoļoja uz skolu, ir topošie romiešu tiesību zinātāji, specialitātēs par Eiropas līmeņa algu strādājošie, skanīgas popzvaigznes, olimpiskie čempioni un kosmonauti. Viņu vidū nākamie ministri, sociāldemokrāti, “Vienotības” jaunā maiņa, konservatīvo vērtību godātāji – cilvēciskais materiāls karjeras rītausmā, ko attīstīt, pilnveidot un kopt.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. tās “tīģerienes”, savas meitas par “tīģerienēm” izdresējušas, turpina bojāt mazmeitas …

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Simtgades uguņošana jau sākusies!

Kopš pagājušās nedēļas vidus Latvijas sabiedrību pārsteigušas vairākas ziņas no finanšu sfēras – vispirms ASV institūcija “FinCEN” paziņoja, ka plāno noteikt sankcijas pret Latvijas komercbanku “ABLV Bank”, sekas jau ir tādas, ka bankai uz laiku noteikti maksājumu ierobežojumi. Savukārt piektdienas vakarā nāca pārsteidzošas ziņas, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizturējis Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču. Vakar noskaidrojās, ka viņš tiek turēts aizdomās kriminālprocesā par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā.

Vai uzticaties Latvijas bankām un finanšu sektoram?
Draugiem Facebook Twitter Google+