×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
17. septembris, 2013
Drukāt

Par 11% pieaugušas skujkoku iepirkuma cenas; vērojams apaļkoku deficīts

LETALETA

Šā gada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar attiecīgo laika posmu pērn, apaļo kokmateriālu vidējās iepirkuma cenas kāpušas skujkoku sortimentiem, savukārt bērza apaļkoku cenas svārstījušās atkarībā no izmēra, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

 

Šā gada pirmajā pusgadā skujkoku zāģbaļķu iepirkuma cenas cēlušās vidēji par 11%, tajā skaitā priedes zāģbaļķiem – par diviem līdz pieciem latiem par vienu kubikmetru un egles zāģbaļķiem – par trim līdz septiņiem latiem par vienu kubikmetru.

Bērza zāģbaļķu tirgū šā gada pirmajā pusgadā bijis vērojams neliels cenu kritums 1,8 latu robežās tievā sortimenta bērza zāģbaļķiem, toties par diviem latiem kubikmetrā augusi cena resnajam sortimentam.

Melnalkšņa un apses zāģbaļķu segments, kas Latvijas tirgū ir pēc apjoma neliels un specifisks, ir spējis saglabāt iepirkuma cenas 2012.gada līmenī un pat nedaudz cenu paaugstināt – melnalksnim par trim latiem un apsei par 1,6 latiem par kubikmetru.

Iepirkuma cena bērza finierklučiem, salīdzinot ar iepriekšējo periodu, samazinājusies A kategorijas finierklučiem par 2,6 latiem un B kategorijas finierklučiem – par vienu latu par kubikmetru.

Kā norādīts apskatā, patlaban Latvijas kokapstrādes industrijā radies neliels apaļkoku deficīts. Tas skaidrojams ar lielu pieprasījumu pēc izejmateriāla, kā arī ar zāģēšanas jaudu palielināšanos. Zāģēšanas jaudas ir lielākas nekā apaļkoku resursi, kas savukārt noved pie iepirkuma cenu paaugstināšanās.

Tāpat ziņojumā teikts, ka gada sākumā aukstais laiks nodrošināja labvēlīgus apstākļus mežizstrādes darbiem un neradīja šķēršļus apaļkoku izvešanai no meža. Koksnes pieprasījums bija sabalansēts ar izcirstās apaļkoksnes apjomiem, un lielākai daļai skujkoku zāģbaļķu sortimenta iepirkuma cenas nemainījās. Savukārt 2013.gada otrajā ceturksnī zāģmateriālu un taras ražotāji, palielinoties konkurencei par skujkoku zāģbaļķu piegādēm, ievērojami palielināja egles un priedes zāģbaļķu iepirkuma cenas, kas pieauga divu līdz septiņu latu robežās.

Nedaudz atšķirīga situācija izveidojās lapkoku apaļkoksnes tirgū. Pēc iepirkuma cenu paaugstināšanās janvārī bērza papīrmalkas uzkrājumi ostās strauji palielinājās. Lai mazinātu piegādes, notika straujš iepirkuma cenu pazeminājums. Notikušais papīrmalkas cenu kritums samazināja lapkoku cirsmu izstrādi un līdz ar to radīja arī bērza zāģbaļķu iepirkuma cenu samazināšanos, norāda CSP.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+