Foto – AFP/LETA

Par Irānas prezidentu ievēl “mēreno centristu” Hasanu Rovhani 0

Par Irānas prezidentu ievēlēts reformistu atbalstītais kandidāts Hasans Rovhani, kas sešu kandidātu sacensībā uzvarēja jau vēlēšanu pirmajā kārtā, savācot 50,7% vēlētāju balsu.


Reklāma
Reklāma

 

“Mērens un centrisks” tieslietu doktors

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

“Saprāts, mērenība un progress ir uzvarējis ekstrēmismu,” uzrunā pēc uzvaras paziņoja Rovhani, kas nomainīs Mahmudu Ahmadinedžadu, kurš savas prezidentūras laikā izcēlies ar radikāliem aicinājumiem, piemēram, draudot “noslaucīt Izraēlu no pasaules kartes”. Desmitiem tūkstošu Rovhani atbalstītāju nedēļas nogalē līksmoja par viņa uzvaru Teherānas ielās, nesot viņa portretus un skandējot reformistu lozungus. Atskanēja arī aicinājumi atbrīvot politiskos ieslodzītos, par ko varētu iestāties arī jaunievēlētais prezidents, atzīmē raidsabiedrība BBC. Lai gan Rovhani tiek dēvēts par “mērenu un centrisku” politiķi, viņš nebūtu vērtējams kā “īsts” reformists, kādi ir Irānas Zaļo kustības vadītāji Mirs Musavi un Mehdi Karubi, kuri abi jau vairākus gadus atrodas mājas arestā.

Rovhani pēc uzvaras vēlēšanās pateicās Dievam, ka “Irānu atkal ir apspīdējusi racionalitāte un mērenība”. 64 gadus vecais mērenas ievirzes garīdznieks, kurš pārvalda angļu, vācu, franču, krievu un arābu valodu, novērtējis savu panākumu kā “gudrības, mērenības un brieduma uzvaru pār ekstrēmismu”, atzīmē raidsabiedrība BBC.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Valstīm, kas sludina demokrātiju un atklātu dialogu, vajadzētu uzrunāt irāņu tautu ar cieņu un atzīt Islāma republikas tiesības,” piebilda jaunievēlētais prezidents, kurš ieguvis tieslietu doktora grādu Kaledonijas universitātē Glāzgovā. Lai gan Rovhani apliecinājis vēlmi sadarboties ar rietumvalstīm, analītiķi brīdina, ka noteicošo lomu Irānas politikā saglabā augstākā garīdzniecība un revolucionārā gvarde. Sīrijas galvenā opozīcijas organizācija Nacionālā koalīcija aicinājusi Rovhani pārskatīt Irānas atbalstu Sīrijas prezidenta Bašara Asada režīmam.

Rovhani agrāk ieņēmis vairākus amatus valsts 
iestādēs, bijis parlamenta spīkera vietnieks un vadījis Teherānas delegāciju sarunās par Irānas kodolprogrammu, iestājoties par konstruktīvāku dialogu ar pasaules lielvarām. Irānas augstākais garīgais vadītājs ajatolla Ali Hameneji apsveicis Rovhani ar uzvaru. “Aicinu ikvienu atbalstīt jaunievēlēto prezidentu un viņa kolēģus valdībā, jo viņš ir visas nācijas prezidents,” norādījis Hameneji, kurš 3. augustā apstiprinās vēlēšanu rezultātus. Pēc tam jaunais prezidents dos zvērestu parlamentā.

Atbalsts Rovhani pieauga pēc tam, kad vienīgais reformistu kandidāts Muhameds Arefs dažas dienas pirms vēlēšanām paziņoja, ka, uzklausot bijušā prezidenta Muhameda Hatami padomu, savu kandidatūru atsauc.

Pēc Arefa izstāšanās Rovhani atbalstu izteica gan Hatami, gan otrs bijušais prezidents Akbars Rafsandžani, kuram pašam kandidēt liedza tā dēvētā Aizbildņu padome, kuras sastāvā ir 12 islāma teologi un juristi. Rovhani solījis uzlabot attiecības ar starptautisko sabiedrību un panākt pret Irānu vērsto ekonomisko sankciju mīkstināšanu.

 

Rietumi reaģē piesardzīgi

Rietumvalstis reformatoru atbalstītā garīdznieka Rovhani uzvaru sveikušas ar zināmu piesardzību. Kā norādīts ASV Baltā nama paziņojumā, Vašingtona ir gatava tiešiem kontaktiem ar Teherānu, lai meklētu “diplomātisku risinājumu, kurā tiktu ņemtas vērā starptautiskās sabiedrības bažas” par Irānas pretrunīgi vērtēto kodolprogrammu.

Baltā nama paziņojumā pausta kritika par caurskatāmības trūkumu, par cenzūru vēlēšanu laikā plašsaziņas līdzekļos, internetā un mobilo telefonu īsziņās, kā arī “iebiedējošo drošības vidi, kas ierobežoja izteikšanās un pulcēšanās brīvību”.

Reklāma
Reklāma

Priekšvēlēšanu kampaņas laikā Rovhani paziņoja, ka ir gatavs atjaunot 1979. gadā pārtrauktās diplomātiskās attiecības ar ASV un tiešām sarunām par Irānas kodolprogrammu. ANO ģenerālsekretārs Bans Gimuns apsveicis vēlēšanu uzvarētāju un aicinājis Irānu dot konstruktīvu ieguldījumu starptautiskajās attiecībās. Izraēla atgādina, ka Irānas augstākais garīgais vadonis ajatolla Ali Hameneji nosaka kodolpolitiku, nevis prezidents. “Pēc vēlēšanām Irāna tiks vērtēta pēc tās rīcības gan kodoljomā, gan terorismā,” paziņojis Izraēlas Ārlietu ministrijas pārstāvis. Izraēla agrāk paudusi gatavību veikt militārus triecienus, lai novērstu, ka Irāna attīsta kodolbumbu.

 

Fakti

Irānas prezidenta vēlēšanu rezultāti

Reformistu kandidāts Hasans Rovhani – 18,6 milj. balsu (50,7%)

Teherānas mērs Muhameds Kalibafs – 6,1 milj. balsu (16,6%)

Pašreizējais Irānas kodolsarunu delegācijas vadītājs Saīds Džalili – 4,2 milj. balsu (11,4%)

Bijušais Revolūcijas gvardes komandieris Mohsens Rezaji – 3,9 milj. balsu (10,6%)

Bijušais ārlietu ministrs Ali Velajati – 2,3 milj. balsu

Bijušais telekomunikāciju ministrs Muhameds Garazi – 0,45 milj. balsu

Kopumā vēlēšanās piedalījušies 36,7 miljoni cilvēku jeb 72,7% no 50,5 miljoniem balsstiesīgo iedzīvotāju.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.