×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.1°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
31. oktobris, 2017
Drukāt

Par karavīra ciešanām – 1000 eiro. Piesienas par četru patronu atvešanu no Afganistānas (21)

Foto - Lita Krone/LETAFoto - Lita Krone/LETA

Toreizējais Nacionālo bruņoto spēku dižkareivis (tagad aizsardzības ministrs) Raimonds Bergmanis (no labās) atbalsta atvaļināto NBS karavīru Vladimiru Bakuļinu pirms tiesas sēdes Latgales priekšpilsētas tiesā 2010. gada augustā.

Civillietu tiesas kolēģija 24. oktobrī piesprieda Tieslietu ministrijai samaksāt 1000 eiro morālo kaitējumu bijušajam Latvijas armijas karavīram Vladimiram Bakuļinam, kuram “piesējās” par četru patronu atvešanu no Afganistānas. Abas puses 30 dienu laikā spriedumu var gan pārsūdzēt Augstākās tiesas Civillietu departamentā – tiesa, vienu reizi šī lieta tur jau atradusies.

Bet sākums V. Bakuļina prāvām, kā jau to iepriekš rakstījusi “Latvijas Avīze”, meklējams 2009. gadā. Militārās policijas seržants, pēc amata mehāniķis, togad atgriezās no dienesta Afganistānā. Viņa mantās atrada tukšu pistoles “Glock” aptveri un četras 5,56 mm triecienšautenes patronas. Notikušais tika klasificēts kā ieroču un munīcijas kontrabanda, pret karavīru ierosināja kriminālprocesu, prokurors Andrejs Meļņikovs pieprasīja gadu nosacīta cietumsoda un soda naudu piecu minimālo mēnešalgu apmērā. Bakuļins skaidroja, ka patronas acīmredzot aizmirsis uzkabes vestē pēc šaušanas, bet par aptveri nezināja, ko teikt.

Apsūdzētā advokāts Edgars Butis (tagad Štāls) norādīja uz šīs lietas subjektīvo pusi, proti, nodarījumā nav saskatāms tāds kaitējums sabiedrībai un valstij, ka būtu bijis vispār jāierosina krimināllieta, viss notikušais ir tikai nejaušība un paviršība (ko apsūdzētais bija gatavs apliecināt, izmantojot melu detektoru). Prokurors gan tā nedomāja, turklāt arī likumā nekas nav teikts par ieroču un munīcijas apjomiem, kurus sasniedzot iestājās atbildība (līdzīgi kā tas ir zādzībām), tikai par nodarīto būtisko kaitējumu un apmēriem, kas ir interpretējami jēdzieni. Tiesā noskaidrojās, ka pat Afganistānas misijas komandieris pulkvežleitnants An­dris Šneiders tikai par mata tiesu izbēga no kriminālprocesa – viņš stāstīja, ka viņa mantās, pošoties mājup, vienu patronu atrada Kabulas lidostā, līdz ar to tiesiskas sekas neiestājās. Arī komandieris pieļāva, ka seržanta gadījums bija nejaušība vai paviršība.

Par lietas zināmu absurdumu lielā mērā liecināja arī tas, ka “Glock” aptvere un patronas pašas par sevi nav nekādi superieroči vai to sastāvdaļas – aptveri privātpersonas varēja likumīgi nopirkt Latvijas ieroču veikalos. Triecienšautenes patronas gan nevarēja nopirkt, taču tehniski citādas, bet līdzīgas jaudas un pat jaudīgākas patronas, ko izmanto mednieki, – gan. Tāpat zināms, ka karavīri tūkstošiem triecienšautenes patronu izlieto mācībās – to uzskaitē ievēro kārtību, taču patronas praksē netiek uzskatītas par kaut ko ārkārtēju, par kādas patronas nozaudēšanu vai aizmiršanu kriminālprocesu nesāk.

Tāpat advokāts tiesā norādīja, ka Bakuļina ceļošanas dokumentos bija rakstīts, ka viņš drīkst vest ieročus, kas nozīmē, ka seržantam vajadzēja šīs četras patronas un aptveri deklarēt un viss būtu bijis kārtībā. Advokāts tiesai lūdza seržantu pilnībā attaisnot, ko tiesa 2010. gadā arī izdarīja. Gandarījumu par šādu spriedumu izteica pat toreizējais aizsardzības ministrs Imants Lieģis. Vladimirs gan no armijas jau bija labprātīgi aizgājis: viņš negribēja riskēt ar izdienas pensiju, ko kā krimināli sodīts karavīrs būtu zaudējis, bet kā civilpersona – ne.

Tomēr Bakuļins nolēma tiesāties par savu godu, uzskatot, ka nebija pelnījis bailes, kaunu, pazemojumu, sagrautu militāro karjeru, ticības zaudēšanu savai valstij, kuras labā desmit gadus bija godprātīgi dienējis. Kopā ar advokātu viņš nolēma no valsts pārvaldes iestādēm prasīt 5000 latu (7114 eiro) morālo kompensāciju.

2013. gadā Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa karavīra prasību noraidīja, sakot, ka Bakuļins neesot pierādījis, kādi likumā paredzēti morālie zaudējumi viņam bijuši. Tiesības neesot aizskartas, sabiedrība par viņu uzskatu nav mainījusi un kriminālprocesa sākšana, izmeklēšana un tiesvedība bijusi likumīga un tādējādi nav uzskatāma par personas tiesību aizskārumu. Karavīrs iesniedza apelāciju Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijai. Galvenie argumenti: tiesvedība tomēr sagādājusi morālas ciešanas, pazemojumus, turklāt par tiesas procesu ziņoja mediji un tāpēc bijis jāskaidro ģimenei un sabiedrībai, ka viņš ir nevainīgs.

2014. gadā šī apelācija tika noraidīta un tapa nākamā – Augstākās tiesas Civillietu departamentam, kas šā gada 3. aprīlī spriedumu atcēla un nodeva atpakaļ Civillietu tiesas kolēģijai, kas nupat prasību daļēji – 1000 eiro apmērā – apmierināja. Kolēģijas spriedumā tiesneši atzīst, ka karavīrs tomēr morāli cietis un pārdzīvojis. Kompensācijas apjoms noteikts, kā likumā teikts: pēc tiesas ieskata, ņemot vērā tās taisnības apziņu, vispārējos tiesību principus, apstākļus, sekas, valsts ekonomisko stāvokli un tiesu praksi.

Advokāts E. Štāls ar iznākumu apmierināts: “Man kā advokātam galvenais, ka tiesa uzvarēta. Lielāku kompensāciju nebija jēgas prasīt, ņemot vērā, kāda ir praksē un kādas summas ir smagākās lietās.”

“Labi, ka uzvarējām. Ar summu apmierināts neesmu, bet negribu vairs tiesāties. Tas ir morāli grūti. Negribu vairs ne sevi, ne citus uztraukt,” tagad saka 50 gadus vecais V. Bakuļins, kurš kopumā ar dzīvi esot apmierināts, jo veselība turas un rokas esot. Rudeņos un pavasaros Vladimirs strādā celtniecībā Latvijā, vasarā un ziemā ārzemēs ar autobusiem pārvadā cilvēkus.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Ar 4 patronām var izdzēst 4 dzīvības.

 2. Re, kā valsts aizsargā savu pilsonju godu! Gadiem skaidrojas…. Kā saka, par bulcinju liek cietumā, par miljoniem celj amatos.

 3. Jā, par 270 milj OIK IZKRĀPŠANU TAUTAI – nekas, bet par četrām patronām 7 gadi! Valstsvīriem laikam bikses pilnas no bailēm no tautas.

 4. Ar sīkumiem mūsu tiesu sīstēmai patīk nodarboties un savu laiku (un mūsu naudu) tērēt. Bet lielajiem zagļiem un korumpantiem gan baidās klāt ķerties.

 5. Bijušais "afgānis" Atbildēt

  Prokurora kungs, tu negribētu kādu mēnesi pabūt Afganistānā? Tad tev kā dīvanāpirdējam būtu smadzenes ieriktētas. Mēsls gatavais, cik reižu 10 gados karavīrs varēja būt nogalināts?! Kauns….

 6. Tas ir pizdeC kas notiek Latvānijā!
  Kad jābrauc uz Afganistānu karot par HVZ ko un HVZ pret ko – visi laipni lūgti! Visi malacīši, visiem izdala ieročus.
  Kad tu atgriezies, teu piepisās par 4 patronu kontrabandu un teu 7 gadus jātiesājas! 7 GADUS!!!

 7. Valsts materiālais stāvoklis attiecināms tikai uz tiesājamo?!!

 8. Tiešām idiots. Par četrām patronām pat civilo nevar notiesāt, bet karavīrs šeit uz vietas apmācībās var pilnas kabatas ar patronām piebērt, tā kā vest kontrabandā ne mazākās vajadzības.
  =================
  Vienīgais idiots te esi tikai tu, patronas ir munīcija un viena patrona arī ir munīcija, ja Policija pie tevis atrod munīciju, tad tev ir jāpaskaidro kur tu to esi dabūjis vai nopircis, ja atradi, kāpēc nenesi uz Policiju.

 9. Neaptverami tie debilumi,kas pie mums notiek!!!!!!!!!!!

 10. ja man mājās atrastu Atbildēt

  mētājamies, tad notiesātu bez aizķeršanās, bet karavīriem ko atļauts ar ieroču biznesu nodarboties? cits patronas, cits bumbu no macibām nočiepj un uzsprāgst…. tas ir tie ko pieķer, un cik nepieķer?

  • Aptvere ar dažām patronām – ieroču bizness!! Nu tu tiešām esi idiots!

  • Tiešām idiots. Par četrām patronām pat civilo nevar notiesāt, bet karavīrs šeit uz vietas apmācībās var pilnas kabatas ar patronām piebērt, tā kā vest kontrabandā ne mazākās vajadzības.

   • tu kādā valstī dzīvo? Atbildēt

    ja likumu slinkums lasit izlasi rakstu, tur skaidri pateikts ka municijas daudzums nav atrunāts. pievēlmes notiesat var par mežā atrastu kara laika patronu ko pacēli suvenīram. jā neviens tev speciāli mājās to nemeklēs, bet ja iznāks saķerties ar policiju, un tā tev izkratis tieši ar mērķi atrast kur piesieties, tad vari gatavot sausiņus. it sevišķi ja neesi mednieks vai kāda cita iemesla dēļ tev nav ieroču atļauja tad vel vari meģinat izgrozities. ari te ja nebutu atraduši uz robežas bet teikim oficieri kazarmās, tad protams nekas nebutu. bet nu tā kā cits kantoris atrada, tad viņi vienkārši nevareja izlikties ka nekas nav noticis

 11. Pretiigs gadiijums, kaarteejais paraziits militaarists apzog valsti. Un vienai daljai tiesneshu, kas taadus zagljus atbalsta, pashiem buutu cietumaa jaaseezh uz muuzhu.

 12. Arī aklai vistai paretam gadās kāds miežu grauds, bet Temīdai Latvānei – taisnīgs spriedums …

 13. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Saules mūžu taisnīgākai tiesai pasaulē!

Draugiem Facebook Twitter Google+