Latvijā
Politika

Apvienības cena ir nesamērīga, izskan debatēs. “Par!” nobalso par apvienību ar diviem spēkiem21

Foto – LETA

Partijas “Kustība “Par”” delegāti kongresā Lielupē sestdien ar 148 balsīm “par” nolēma veidot apvienību ar partijām “Latvijas Attīstībai” un “Izaugsme”. Pret balsoja 38 kongresa delegāti, bet četri atturējās. Tomēr pirms tam debatēs vairāk bija pārstāvēti delegāti, kuri iestājās pret šādu soli.

“Par” līderis Daniels Pavļuts norādīja, ka izvairās lietot terminu “latviskās partijas”, jo “Par”! uzdevums esot apvienot sociāli taisnīgi domājošos. Sabiedrotos viņš saredz “Latvijas Attīstībā” un “Izaugsmē”.

“Jebkura partija vēlētos atjāt baltā zirgā, bet tas nebūs mūsu gadījums. Neesam atlaiduši Saeimu, mums nav universālas lokomotīves, neesam dalījuši banānus. Mums būs nopietni jāstrādā, lai Saeimā pārstāvētu savu darbakārtību,” viņš teica. “Par!” neesot kopīga ceļa ar “Vienotību”, jo tā iemiesojot mazākā ļaunuma politisko pieeju.

Kongresā uzrunu teica partijas “Latvijas Attīstībai” vadītājs Juris Pūce, kurš uzskata, ka jautājums par apvienību ir jautājums par to, vai notiek kustība uz priekšu – uz taisnīgu Latviju, vai notiek regress. Latvijā neesot sakārtots Kopdzīves tiesiskais regulējums un nav ratificēta Stambulas konvencija, viņš minēja piemērus.

“Apvienojam idejas, cilvēkus, enerģiju. Varam izveidot lielisku sarakstu, un tas arī būs izaicinājums. Šajās attiecībās būs arī kompromisi un jānes upuri,” argumentēja J. Pūce. Viņa uzrunas laikā

“Par!” kongresa zālē valdīja klusums, novēroja LA.

Savukārt partijas “Izaugsme” līderis Andris Skride uzsvēra, ka viņa vadītā partija aicina uz apvienības veidošanu, jo tas nodrošinās sinerģiju un solīja no “Izaugsmes” pienesumu veselības aprūpes jomā.

Debatēs “Kustības “Par!” biedrs Kaspars Peisenieks uzsvēra: “Pievienojos “Par!|, jo šis ir neatkarīgs politiskais spēks. Vājuma pazīme ir, ka domājam par apvienību, tam jau laiks ir iztērēts un laiks šai idejai pielikt punktu.”

Ārpolitikas pētnieks Aldis Austers teica, ka apvienības veidošana būtu “eksistenciāla kļūda.” “Paliek slikti ap dūšu, kad “Latvijas Attīstībai” ziedotāji 100 000 eiro ziedojuši nevis kā ziedojumus, bet tās veidojuši kā investīcijas un vēlāk sagaida politiskās dividendes. Tam nav nekāda sakara ar mūsu vērtībām. Apvienības cena ir nesamērīga. Tāpēc mums jārod spēks sevī, jāsāk sava kampaņa, jāaudzē elektorāts. Ja balsosim par apvienību, tad samazināsim partijas biedru loku, bet, ja pret apvienību – tad saglabāsim daudzus biedrus,” viņš argumentēja.

Vēsturnieks Gustavs Strenga gan iestājās par apvienības veidošanu. “Neveidojot apvienību jau 13. Saeimā mēs neiegūsim taisnīgu Latviju, kuru mums vajag jau tagad. Uzticos valdes spējai aizstāvēt mūsu biedru intereses.”

Arī politiskā spēka biedre Evija Goluba debatēs aicināja balsot par. “Izbeigt to, kas vēl nav sācies, būtu viegli. Šādi, baidoties pazaudēt medni kokā, pazaudēsim arī zīli, kas ir rokā,” teica Goluba.

Pēc kongresa “Kustības “Par!”” biedriem un atbalstītājiem paredzēta ballīte tās biedra Mārtiņa Staķa piederošajā kafejnīcā “Innocent Cafe” Rīgā.

“Par!” kongress pulcē 200 cilvēku

Jau ziņojām, ka Lielupē uz “Kustības “Par!” kongresu pulcējās ap 200 dalībnieku, kuriem šodien bija jāizdara izvēle vai darboties kopā apvienībā ar partijām “Latvijas Attīstībai” un “Izaugsme”.

Kongresā dalībnieki tika izvietoti galdiņos pēc krāsām, no kuriem katra krāsa simbolizēja novadus – Rīgu, Zemgali, Latgali, Kurzemi un Vidzemi. Pie galdiņiem notika diskusijas par partijas programmu, piemēram, par veselības aprūpi un izglītību. Lielākoties kongresā piedalījās 30 un 40 gadus veci aktīvisti, novēroja LA. No līderiem piedalījās Vita Tērauda, Daniels Pavļuts, Lolita Čigāne, Mārtiņš Staķis, Juris Viņķelis, Pēteris Viņķelis, Vjačeslavs Kaščejevs.

Galerijas nosaukums

Atklājos kongresu, Daniels Pavļuts norādīja, ka kustība vēlas moderni pārvaldītu Latviju, kurā reiz dzīvos kongresa bērnistabā pieskatāmie bērni. “Esam piedāvājuši veidot apvienību, tā nav mūsu izšķīšana, bet federācija un turpinājums, lai apvienotu sociāli liberālas partijas,” teica Pavļuts, uzsverot, ka “Kustība “Par!” uzņēmusies līderību, pulcējot vienuviet liberālas partijas. Viņš uzsvēra – ja šīs partijas nebūs pārstāvētas, tad nebūs pārstāvētas liberālas vērtības. “Eiropā un citviet pasaulē notiek konservatīvisma un agresīva nacionālisma paisums,” sacīja Pavļuts.

Bieži uzrunā viņš lietoja vārdu “cieņa” un aicināja uz to balstīt diskusijas sabiedrībā. “Kustībā “Par!” šobrīd ir 545 gudru un drošu cilvēku. Nevienam nav jābažījas, ka kāds liks mums noliekt galvu un pakļaut svešām izvēlēm. Neviens nevarēs mums kāpt uz galvas,” domā Pavļuts.

Saistītie raksti

Galvenais jautājums kongresā ir apvienības veidošana ar pārēiem liberāliem spēkiem, piemēram, daļa partijas biedru ir pret apvienības veidošanu ar “Latvijas Attīstībai”. Kā izteicās vairāki uzrunātie kongresa dalībnieki, galvenokārt iebildumi ir pret personālijām – Baibu Fromani, Juri Pūci, Edgaru Jaunupu un Mārtiņu Bondaru. Tikmēr citi kustības biedri apvienību negrib veidot apvienību ar tā saucamās “vecās politikas” pārstāvjiem, ar ko tiek domāta “Vienotība”. Tomēr starp biedriem valda noskaņa, ka liberāliem spēkiem vajag apvienoties nevis šķelties.

Galerijas nosaukums
LA.lv