×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
24. novembris, 2015
Drukāt

Paraksta līgumu par 442 miljonu eiro ES finansējumu “Rail Baltic/Rail Baltica”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Tallinā Eiropas Inovācijas un tīklu izpildaģentūra (INEA – Innovation and Networks Executive Agency) un triju Baltijas valstu kopuzņēmums AS “RB Rail” otrdien, 24. novembrī, parakstīja finansēšanas līgumu par Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējuma piešķiršanu no Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta triju Baltijas valstu ātrgaitas dzelzceļa līnijas “Rail Baltic/Rail Baltica” projekta attīstības pirmajam posmam. Finansēšanas līgumu parakstīja AS “RB Rail” valdes priekšsēdētāja Baiba A. Rubesa un INEA direktors Dirks Bekers.

“Rail Baltic/Rail Baltica nodrošinās vienu no nozīmīgākajiem iztrūkstošajiem posmiem Eiropas dzelzceļa tīklā un uzlabos savienojuma iespējas cilvēkiem un uzņēmumiem ES iekšējā tirgū. Šis ir patiesi stratēģiskas nozīmes projekts Transeiropas Transporta tīkla ietvaros,” saka “North Sea – Baltic TEN-T” Koridora koordinatore Katrīna Trautmane.

“Šī ir vienreizēja iespēja parādīt un pierādīt, ka trīs Baltijas valstis spēj vienoti darboties nozīmīga kopēja mērķa vārdā. “RB Rail” nodrošinās atbilstošu projekta vadību, kas garantēs caurspīdīgu un efektīvu projekta īstenošanu, kā arī labu un efektīvu biznesa praksi,” saka Rubesa.

AS “RB Rail” ir “Rail Baltic/Rail Baltica” centrālais koordinators. Tam ir dots mandāts saņemt visu projekta finansējumu un nodrošināt tā izmantošanu atbilstoši noteiktam regulējumam trīs dalībvalstu finansējuma saņēmējiem – Igaunijas Ekonomikas un komunikācijas lietu ministrijai, Latvijas Satiksmes ministrijai un Lietuvas Transporta un komunikācijas ministrijai.

Finansējums tiek piešķirts daļas no kopējā “Rail Baltic/Rail Baltica” projekta īstenošanai – aktivitātēm, kas sāktas 2015. gadā un tiks pabeigtas līdz 2020. gada beigām. Tās ietver tehniskās izpētes, zemes atsavināšanu projekta vajadzībām, pirmos būvdarbus, projekta īstenošanas atbalsta pasākumus, darbu uzraudzību un komunikāciju ar sabiedrību.

Mērķis ir pabeigt visus sagatavošanas darbus (tehniskie projekti, būvatļaujas, zemes iegāde) un sākt būvdarbu pirmo posmu atsevišķos dzelzceļa līnijas posmos Igaunijā, līnijas centrālajā daļā un Rīgas reģionā Latvijā un Kauņas-Panevēžas-Lietuvas un Latvijas robežas posmā Lietuvā.

Igaunijā finansējums tiks izmantots detalizētam visas dzelzceļa līnijas – tostarp Tallinas un Pērnavas pasažieru staciju, Tallinas multimodālā kravu termināļa un ritošā sastāva remonta depo – tehniskajam projektam, kā arī ietekmes uz vidi un citām tehniskajām izpētēm. Finansējums arī ļaus sākt dzelzceļa uzbēruma un divlīmeņu šķērsojumu ar satiksmes infrastruktūras objektiem būvdarbus.

Pirmā posma finansējums Latvijā tiks izmantots Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas un Rīgas starptautiskās lidostas dzelzceļa stacijas, kā arī dzelzceļa savienojuma starp abām stacijām tehniskajam projektam un būvdarbiem, kā arī zemes iegādei. Savienojot 1520 mm un 1435 mm platuma sliežu ceļus un radot efektīvu savienojumu ar reģionālo un starptautisko transportu, Rīgas Centrālā stacija kļūs par patiesi multimodālu reģionālo un starptautisko transporta mezglu.

Lietuvā pirmā posma finansējums tiks izmantots trūkstošā dzelzceļa posma starp jaunuzbūvēto Eiropas standarta 1435 mm sliežu ceļu (posmā no Polijas un Lietuvas robežas līdz Kauņai) un Kauņas Dzelzceļa termināļa būvniecībai, no kura uz ziemeļiem aties jauna 1435 mm dzelzceļa līnija. Saistītajās aktivitātēs ietilps nepieciešamās dokumentācijas sagatavošana zemes atsavināšanai un zemes atsavināšanas procedūras, tehniskā projekta sagatavošana posmam no Kauņas līdz Lietuvas un Latvijas robežai, kā arī jaunas 1435mm dzelzceļa līnijas būvdarbi Kauņas-Panevēžas-Lietuvas un Latvijas robežas posmā.

“Rail Baltic/Rail Baltica” projekts paredz jaunas ātrgaitas dzelzceļa līnijas izbūvi no Tallinas līdz Lietuvas un Polijas robežai. Pa 1435 milimetru – Eiropas standarta platuma dzelzceļa līniju pasažieru vilcieni brauks ar ātrumu līdz 240 kilometriem stundā, kravas vilcieni – ar ātrumu līdz 120 kilometriem stundā.

“Rail Baltic/Rail Baltica” atjaunos tiešu savienojumu starp Baltijas valstīm un Eiropas dzelzceļa tīklu, veicinot reģionālo integrāciju un savienojot Tallinu, Rīgu, Kauņu (ar savienojumu ar Viļņu), Varšavu un Berlīni. Kā uzsver projekta autori, “Rail Baltic/Rail Baltica” būs elektrificēta dzelzceļa līnija – videi draudzīga un moderna transporta forma. Tā būtiski samazinās kravu pārvadājumus ar autotransportu, tā ierobežojot kaitīgo izmešu apjomu vidē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+