×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
8. janvāris, 2016
Drukāt

Pārrēķinās pensijas, palielinās pārtikas pakas (16)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Jaunais gads nāk ar labām ziņām ne vien senioriem, bet arī bezdarbniekiem, ģimenēm ar bērniem un trūcīgajiem.

 

Pārrēķinās pensijas

Šogad palielināsies 2010. gadā piešķirtās vecuma un apgādnieka zaudējuma pensijas, kā arī saskaņā ar nolikumu “Par izdienas pensijām” piešķirtās pensijas. Tās būs lielākas tiem, kuri tās sāka saņemt ekonomiskās krīzes laikā, kopš 2009. gada tām piemērojot negatīvu kapitāla indeksu. Turpmāk šis indekss būs pozitīvs.

Pensiju pārrēķināšana notiks automātiski – pašiem nekur nav jāpiesakās un nekas nav jādara. Pārskatīto pensijas apmēru noteiks no 2016. gada 1. janvāra un to izmaksās līdz šā gada augustam.

Pensijas sāks pārrēķināt no 1. janvāra. Ja personai jaunā pensija būs aprēķināta, piemēram, 1. aprīlī, tad par laikposmu no 1. janvāra līdz 1. aprīlim starpību izmaksās līdz augustam.

Kā skaidro Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Dace Trušinska, pensiju aprēķināšanai piemēros izlīdzināto pensijas kapitāla aktualizācijas kārtību. Proti, ja pensijas kapitāla aktualizācijai aprēķinātais ikgadējais apdrošināšanas iemaksu algas indekss līdz šim bijis mazāks par skaitli “1”, tad pensijas kapitāla aktualizācijai piemēros indeksu “1”.

Vecuma un apgādnieka zaudējuma pensijas, kā arī saskaņā ar nolikumu “Par izdienas pensijām” piešķirtās pensijas tiks pārrēķinātas ap 33 000 cilvēku.

 

Īsāks termiņš pabalsta pieprasīšanai

Šogad slimības, maternitātes, paternitātes un vecāku pabalsti būs jāpieprasa sešu mēnešu laikā, skaitot no apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienas. Līdz šim to varēja pieprasīt 12 mēnešos.

Valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī kapitālsabiedrībām, kurās valsts vai pašvaldības daļa pamatkapitālā pārsniedz 50%, Nodarbinātības valsts aģentūras vakanču portālā būs jāpublicē informācija par izsludinātajiem konkursiem uz brīvajām darba vietām. Līdz šim informāciju par publiskā sektora amatu konkursiem publicēja tikai oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

No 2016. gada 1. janvāra par 10 eiro palielinās iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojuma apmērs par apgādājamiem (līdzšinējo 165 eiro vietā 175 eiro mēnesī). Atvieglojums skars nepilngadīgus bērnus un bērnus, kamēr viņi mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādēs. Vienlaikus tiek paplašināta daudzbērnu ģimenes definīcija, proti, tā ir ģimene, kuras aprūpē ir trīs vai vairāk bērnu līdz 24 gadiem, to skaitā audžubērni un aizbildnībā esoši bērni, kamēr viņi iegūst vispārējo, profesionālo, augstāko vai speciālo izglītību.

 

Biezākas pakas trūcīgajiem

2016. gadā palielināsies Eiropas Atbalsta fonda palīdzība trūcīgajiem iedzīvotājiem. Pārtikas pakās ievietos arī sautētas liellopu gaļas konservus, olu pulveri un kartupeļu biezputras pārslas. Paredzēts arī jauns pārtikas saturs gatavās maltītes pagatavošanai. To saņems Sabiedrības integrācijas fonda partnerorganizācijas (vietējo novadu pašvaldību sociālie dienesti, biedrības un citas sabiedriskās organizācijas), kas gādās par gatavās maltītes izsniegšanu (t. s. zupas virtuvēs). Jaunā satura komplektus varēs saņemt pēc jaunā pārtikas palīdzības piegādes publiskā iepirkuma noslēgšanās, sākot no 2016. gada 1. jūnija. Par šo atbalstu, kā arī par vietām, kur pārtikas pakas varēs saņemt un cik bieži tās izsniegs, vairāk var uzzināt mājas lapā internetā: www.atbalstapakas.lv.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. u-u-ū-uū …trūcīgajam pensionāram pieliks kapeikas un ar 21% palielinās apsaimniekošanas izmaksas, palielinās akcīzes, zemes un ēku nodokli…. Nav nekādas jēgas arī no eirooo-pakām, jo ar tām komunālos maksājumus neapmaksāsi……Savukārt, nepersonificētais speciālais budžets ir apvilcies ar viss-viss-vistumšako ĒNU ekonomiku, jo elitārie biezie cilvēki iztukšo to sausu ar 1000-7000 eiriku lielām pensijām mēnesī, kaut treknie gadi bija tikai trīs, bet trekno pensiju plānots izmaksāt 20 gadus uz priekšu…treknās pensijas 100-kārtīgi pazemina trūcīgā cilvēka labklājību. Kad eiroo-latvijiņai būs PERSONIFICĒTS PENSIJU FONDS, kas nav atkarīgs no mērkaķiskā 2016.g. budžeta , tad es pats tajā labprātīgi iemaksāšu PENSIJAS NODOKLI ar cerību, ka tā tiks man, nevis biezajam kapitālistam. Garantētai pensijai no pensiju garantiju fonda jābūt vienādai, bet tie kuri ir kapitālisti, tie lai uzkrāj paši savos slēgtajos pensiju fondos, ko jau no 1999. gada to krāj Eir-latvenergo un lattelekom.

 2. Arī Tu Zigfrīd!
  Būtu gan labāk uzrakstījis par to valdības 21.gadsimta lielāko afēru -par jauno likumprojektu dalīto īpašumu tiesisko attiecību piespiedu izbeigšanai,kurā paredzēta totāla pensionāru aplaupīšana 2016.gadā. Šai jautājumā Jūs tiešām labi orientējāties.
  Nobijāties? Tīri cilvēcīgi Jūs saprotu,katram gribās ēst.Negribās jau iet KRUSTIŅA kunga pēdās.

 3. Valdība vienmēr pieliek sev algas,viņiem taču izdevīgi -lai tie vecie izmirst.Tas taču nekas ,ka mēs bijām tie,kas visu grūtumu iznesām uz savas ādas-proti-stāvējām uz barikādēm,izdzīvojām laiku,kad bija darbu atrast neiespējami/no kurienes var būt laba pensija/Bet vai tad kāds to ņem vērā?!Tā ir klaja ņirgāšanās par mums pensionāriem,pat tiem imigrantiem maksās vairāk nekā mums,man pensija ir114eiras.Par dzīvokli jāmaksā ,visi komunālie maksājumi,apkure…bēgļi dzīvo siltumā-par elektrību ,siltumu īri nemaksā
  ņaud ,ka 2,15 eiras dienā maz…!Bet cik man paliek dienā?!Man arī gribas ēst,vajag apģērbties.Vai es to esmu mazāk pelnījusi kā tie bēgļi,kuri ieradušies kā piknikā,no kara bēgot…?Mana mamma no kara iebēga mežā,kad krievi ienāca,dzīvoja bunkurā,bet šie,ak,nabadziņi-jāžēlo.To no manis nesagaidīs nekad,lai cīnās par savu brīvību savā valstī nevis sēž uz kakla citiem.Man par velti neviens nekad neko nav devis,viss ir bijis jānopelna,

 4. Un ko iegūs no šis pensiju pārrēķināšanas pārējie pensionāri,kas ir vairākumā?

 5. ????????????????????????// Atbildēt

  …bet, ja man izmaksās tikai 2018. gadā pensiju,,,, tad, kad man sāks pārrēķināt, vai no šā gada 1. janvāra vai no 2018. gada 1. janvāra ???????????????????? ja tikai no 2018. gada 1. janvāra, tad sanāk , ka turpmākos 2 gadus mani turpinās apzagt ????? bet daži apkrāptie saņems jau šogad to starpību…….

 6. Aizmirsa piebilst, ka kungi sev algu par 800 eiro meenesii palielinaaja. Mums gan tikai desmitnieku atmeta

 7. Kad beidzot pārrēķināta tiks ne tikai minimālā alga,bet arī minimālā pensija?

 8. kāds labums būs bezdarbniekiem un maznodrošinātajiem? par to nekas nav texta teikts!!!!

 9. Kaut kā pēdējā laikā netiek publicēts tāds mistisks jēdziens -”iztikas minimums”.Laikam tas ir absurds.Man tiešām nav žēl ,ja ir cilvēki ,kas var atļauties veselīgu pārtiku ,vai strebt ikrus ar karotēm.Arī netek siekalas pie TV ,KULINĀRIJAS ŠOVOS ,PAT SLIKTA DŪŠA SAMETAS,NO TĀS PĀRPILNĪBAS.
  Tikai nevajadzētu kaitināt to cilvēku daļu ,kas no pensijas var atļauties % vienu 3 daļu pārtikai ,jo lielākie izdevumu aiziet medicīnai .Dīvainā kārtā ”tajos sliktajos laikos ”,nezināju ,kas ir nespējas lapa .Ne jau tāpēc ,ka jaunība.Par maksas kultūras pasākumiem jau sen aizmirsts.
  Tā nav čīkstēšana ,bet samierināšanās un bezcers ,vai vienaldzība.

 10. Ierēdņi nesteidzas rēķināt, nesteigsimies arī mēs apmirt. Ierēdņiem ilgākam laikam pietiks darba, mums večiem, prieks padzīvot šaisaulītē.

 11. esmu 2gr inv ar roku kustibu traucejumiem nestradaju sanemu 148eu no tas pasa naudas man jasamaksa maksajumi un jaskolo dels prof skola esanai nepaliek neka uz nedelu 2eu paliek ko teret lai valdiba prove ta izdzivot , kauns ka esmu tada valsti.

 12. Invalīde-pensionāre Atbildēt

  Gribu ēst un ārstēties kamēr esmu dzīva,negaidot 2018.g.kad man sāks pārrēķināt negatīvo indeksu…..,
  bet valdība grib lai izmirstam līdz tam laikam,tad nevajadzēs maksāt….Sev algu neaizmirsa pielikt,bet pensionāriem piemeta ar vienu roku vidēji 3 eiro,bet atņēma ar otru izdarot grozījumus likumos no 2016.gada 10 eiro.Ienīstu šo valdību,kas nedomā par tautu un maz domā par Latviju.

 13. par 10 eiro palielinās iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojuma apmērs par apgādājamiem (līdzšinējo 165 eiro vietā 175 eiro mēnesī). Toties par apgādājamo vairs netiek uzskatīts nestrādājošs laulātais un vecāki.
  Līdz ar to tiek atņemta iespēja saņemt 25% nodokļu atmaksu par medicīnas pakalpojumiem, kuri ir daudz lielāka summa par piešķirtajiem ubagu grašiem- 10 EUR, no kuriem reāli makā iekrīt tikai 2,5EUR par vienu apgādājamo.
  KAUNS VALDĪBAI!

 14. Vesels bars ierēdņu 9 mēnešus ar koka skaitīkļiem pārrēķinās pensijas… Kam tie dārgie datori un 21. gadsimts?! Kaut gan jēga ir- viena daļa veco cilvēku apmirs.

 15. ,,pasi ut ka divaini izskatas varbut lielakajai dalai to gribetu est diendienaa,visaspensijas deretu paarekinat ,jo ka varbut lielakajai dalai 200 lidz 300,ko visi esam stradajusi viena darba vieta ,par vienadu atalgojumu kaut kada mistika

Draugiem Facebook Twitter Google+