×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
19. aprīlis, 2012
Drukāt

Pasaulē apsīkst militārie tēriņi

tanks_leta2

Ekonomiskās krīzes paģērētie taupības pasākumi daudzām pasaules valstīm likuši pārskatīt savus nacionālos budžetus, un samazinājumu rezultātā krietni apsīkuši valstu tēriņi militārajiem mērķiem, paziņojis Stokholmas Starptautiskais miera pētniecības institūts.

 

Pērn pasaules valstu militārie tēriņi sasniedza 1,7 triljonus dolāru jeb 2,5 procentus no pasaules kopējā iekšzemes kopprodukta. Tas ir par aptuveni 0,3 procentiem vairāk nekā gadu iepriekš. Tiesa, zviedru analītiķi norāda, ka šāds pieaugums ir statistiski maznozīmīgs un norāda uz tendenci militāriem mērķiem atvēlēt aizvien niecīgāku naudu. “Globālās ekonomiskās krīzes sekas, jo īpaši budžeta iztrūkuma aizpildīšanas pasākumi ASV un Eiropā, vismaz pagaidām pielikuši punktu desmit gadus ilgajam militāro tēriņu pieaugumam,” sarunā ar ziņu aģentūru “AFP” nule publicētos datus komentēja institūta analītiķis Sems Perlo-Frīmans. Vienlaikus gan zviedri norāda, ka salīdzinājumā ar 2001. gadu valstu kopējie militārie tēriņi pieauguši par 50 procentiem.

“Eiropā daudzas valstis bijušas spiestas ieviest taupības pasākumus, lai samazinātu savu budžetu iztrūkumus. Bieži valsts tēriņu samazināšana notikusi uz militārās jomas rēķina,” skaidro zviedru pētnieki. Viņi norāda, ka kopš 2008. gada divas trešdaļas Eiropas valstu apcirpušas militāro budžetu. Astoņpadsmit Eiropas valstis savus militāros tēriņus samazinājušas par vairāk nekā desmit procentiem, turklāt astoņās no tām izdevumi militārajai jomai samazinājušies par vairāk nekā 20 procentiem. Lielākie samazinājumi bijuši Latvijā – 51 procents, teikts Zviedrijas institūta ziņojumā.

Zviedrijas institūta publicētie dati apliecina, ka militārajai jomai pārliecinoši visvairāk naudas atvēl ASV – 711 miljardus dolāru. Otrā ar 143 miljardiem dolāru ir Ķīna, bet trešā – Krievija (72 miljardi dolāru). Turklāt Savienotās Valstis atšķirībā no šīm divām valstīm pērn savus izdevumus samazināja. Tomēr ASV militārie tēriņi joprojām ir lielāki, nekā saskaitot kopā Ķīnas, Krievijas un 27 Eiropas Savienības dalībvalstu militāros izdevumus, uzsver zviedru analītiķi. Tas apliecina ASV pagaidām nemainīgo militāro pārākumu. “Kaut arī Krievijas militārie tēriņi laikā no 2008. līdz 2011. gadam pieauguši par vairāk nekā desmit miljardiem dolāru, ES politiķu runās Krievija reti tiek apspriesta kā militārs drauds,” raksta interneta vietne “EUObserver.com”.

 

Uzziņa

Valstu militārie izdevumi (miljardos dolāru)

ASV – 711

Ķīna – 143

Krievija – 71,9

Britānija – 62,7

Francija – 62,5

Japāna – 54,5

Saūda Arābija – 48,2

Indija – 46,8

Vācija – 46,7

Itālija – 37

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+