Uncategorized

Pasaulē atzīmē Sirds dienu 0

Foto-LETA

Šodien, 29.septembrī, pasaulē tiek atzīmēta Sirds diena, aģentūru LETA informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Sirds dienas mērķis ir pievērst iedzīvotāju uzmanību sirds veselībai un sirds slimību riska faktoriem – paaugstinātam holesterīna līmenim un asinsspiedienam, liekajam svaram, paātrinātam sirds ritmam un smēķēšanai, kas var izraisīt infarktu, insultu, kā arī paātrināt sirds novecošanos.

Par godu Sirds dienai šodien plkst.12 pie tirdzniecības parka “Alfa” informācijas centra notiks zibakcija. Savukārt pēc tās no plkst.12.30 līdz 17 iedzīvotājiem būs iespēja bez maksas izmērīt asinsspiedienu un saņemt informāciju par sirds veselības riska faktoriem, kā arī ieteikumus, kā ikdienā dzīvot veselīgāk.

SPKC atgādina, ka risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām var mazināt vai pat novērst pavisam, izmainot savu dzīvesveidu – lietojot uzturā veselīgu pārtiku, atsakoties no saldiem, sāļiem un trekniem ēdieniem, vairāk kustoties, atmetot smēķēšanu, izvairoties no stresa, savlaicīgi dodoties uz profilaktiskajām apskatēm, kā arī ārsta noteiktas nepieciešamības gadījumā lietojot atbilstīgus medikamentus.

Kā ziņots, Veselības ministrija (VM) 2013.gadu ir pasludinājusi par Sirds veselības gadu ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību sirds veselības rādītājiem un tos ietekmējošo sirds un asinsvadu slimību riska faktoru izplatībai. Latvijā sirds un asinsvadu slimības ir galvenais iedzīvotāju nāves cēlonis – 55% no visiem mirušajiem.

Jūlijā Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sadarbībā ar VM sāka informatīvo kampaņu “Mīli savu sirdi!”, kuras mērķis ir veicināt sabiedrības informētību par sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem un to profilaksi. Kampaņa notiks līdz gada beigām.

Kampaņas galvenie ieteikumi iedzīvotājiem labai sirds veselībai ir: seko līdzi savam asinsspiedienam un pulsam, saglabā veselīgu ķermeņa svaru, esi fiziski aktīvs, seko līdzi glikozes un holesterīna līmenim asinīs, ierobežo alkohola lietošanu, atsakies no smēķēšanas, ēd veselīgāk, regulāri padzeries un atvēli laiku atpūtai un miegam.

Viena no kampaņas interesantākajām aktivitātēm ir “Sirds busiņa” dalība vairākos Latvijas pilsētu svētkos. Apmeklējot busiņu, iedzīvotājiem ir iespēja saņemt uztura speciālista, ģimenes ārsta konsultācijas un ieteikumus, kā arī noteikt savu ķermeņa masas indeksu (ĶMI) un izmērīt asinsspiedienu.

SPKC arī izveidojis sirdij draudzīgo recepšu grāmatu “Receptes Tavas sirds veselībai”, kurā apkopotas desmit veselības nozares profesionāļu un populāru personību ieteiktas ēdienu receptes.

Lai veicinātu sabiedrības informētību par sirds veselības profilaksi, izsludināts arī sirdij draudzīgo ēdienu recepšu konkurss. Tajā aicināti piedalīties veselīga dzīvesveida piekritēji, kuri vēlas dalīties ar sirdij veselīgo ēdienu receptēm

LA.lv