×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. janvāris, 2012
Drukāt

Pasi varēs atstāt mājās


eid-prieksa_42

Saeima vakar galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, kas paredz līdzās pasei Latvijā ieviest jaunu personu apliecinošu dokumentu – personas apliecību jeb elektronisko identifikācijas karti. 


Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis uzsvēra, ka personu apliecību ieviešana atvieglos dzīvi ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, kas bieži izmanto banku pakalpojumus, iepērkas internetā un dodas ārzemju ceļojumos uz Eiropas Savienības vai Šengenas zonas valstīm. Dodoties uz citām valstīm, gan joprojām būs jāņem līdzi pase. Personas apliecību varēs saņemt arī nepilsoņi, bet šis dokuments nebūs derīgs ceļošanai (braucieniem ārpus Latvijas viņiem arī turpmāk būs jāizmanto nepilsoņa pase). 
Pagaidām personas apliecības nebūs iespējams izmantot vēlēšanās vai referendumos. Šāda iespēja varētu pavērties tikai tālākā nākotnē, kad Centrālā vēlēšanu komisija būs ieviesusi elektronisko vēlēšanu sistēmu. Toties atšķirībā no pases jaunajās identifikācijas kartēs iekļauta elektroniska informācija, kas palīdzēs veikt tās īpašnieka identitātes pārbaudi internetā. Tāpat jaunās identifikācijas kartes varēs izmantot visur, kur nepieciešams elektroniskais paraksts. 
Kartes priekšpusē personvārds tiks rakstīts oficiālajā formā, bet otrā pusē – vēsturiskajā skanējumā vai arī oriģinālajā svešvalodas rakstībā, ja persona apprecoties pieņēmusi ārzemnieka uzvārdu (rakstība gan jebkurā gadījumā tiks saglabāta latīņu burtiem).
Plānots, ka jaunās apliecības iedzīvotāji varēs saņemt no 1. marta (datums gan vēl jāapstiprina valdībā) jebkurā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļā neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas. Par dokumentu būs jāmaksā valsts nodeva 10 latu apmērā, bet jauniešiem līdz 20 gadu vecumam un pensionāriem būs samazinātā nodeva – pieci lati. Elektroniskās identifikācijas kartes nebūs obligātas, un persona varēs izvēlēties – saņemt pasi vai personas apliecību, vai arī abus dokumentus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+