×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
4. janvāris, 2017
Drukāt

Pēc abu vecāku nāves četri bērni paliek vieni; jaunākais mirst no bada (17)

Foto AFP/LETAFoto AFP/LETA

Papildināts viss teksts

Dobelē sociālajā mājā, visticamāk, no narkotiku pārdozēšanas atrasti miruši laulātie, kā arī no bada miris pāra deviņus mēnešus mazais zīdainis.

Kā šodien žurnālistus preses konferencē informēja Valsts policijas (VP) priekšnieks Ints Ķuzis un VP Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieks Andris Zellis, notikusī nelaime otrdien atklājās pēc tam, kad policija Dobelē saņēma iesniegumu no mirušās sievietes mātes, kura nevarēja sazvanīt savu meitu. Sievietes māte prombūtnē bija aptuveni divas nedēļas.

Ierodoties notikuma vietā, tika konstatēts, ka dzīvoklim bijis atvērts logs un telpās dzirdami bērnu kliedzieni. Policija izsauca ugunsdzēsējus-glābējus, kuri iekļuva dzīvoklī pa atvērto logu.

Kā izteicās Ķuzis, policisti vēlāk ieraudzījuši šausminošu ainu. Dzīvoklī gultā miris atrasts 1966.gadā dzimis vīrietis un 1993.gadā dzimusi sieviete, kā arī zem gultas atrasts miris deviņus mēnešus vecs bērns. Tika konstatēts, ka bērns nomiris badā.

Tāpat dzīvoklī bija trīs, četrus un piecus gadus veci bērni, kuri tagad nodot aprūpei. Bērnu organismi no bada bijuši novājināti. Par bērnu likteni tālāk rūpēsies bāriņtiesa.

Noskaidrojies, ka pēdējo reizi jaunā sieviete bija redzēta pērn 27.decembrī. Tiek pieņemts, ka tajā dienā arī varētu būt iestājusies abu laulāto nāve. Bērna nāves precīzu datumu varēs noteikt pēc ekspertīzes.

Ķuzis pauda sašutumu arī par līdzcilvēku attieksmi. Viņš komentēja, ka vairākas dienas bērni dzīvoklī visu laiku raudāja, turklāt bija vaļā logs, taču neviens policijai neziņoja par dzirdētām bērnu raudām. Zellis norādīja, ka mājas iedzīvotāji policijai gan apgalvojuši, ka neko aizdomīgu nav dzirdējuši. “Ja nebūtu ieradusies sievietes māte, tad mēs nezinām, kas būtu noticis ar pārējiem bērniem,” uzsvēra VP Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieks.

Vardarbīgas nāves pazīmes netika konstatētas, un patlaban ticamākā versija par nāves apstākļiem esot narkotisko vielu pārdozēšana. Bērnu vecmāmiņa policiju informējusi, ka ģimenes galva iepriekš lietojis narkotikas, taču Dobeles iecirkņa rīcībā šādas informācijas nav. Dzīvoklī gan atrasta narkotisko vielu lietošanas “atribūtika”.

Ģimene skaitījusies trūcīga, turklāt pagājušā gada septembrī Dobeles tiesa bija pieņēmusi lēmumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību un ģimenes galvai bija aizliegts tuvoties sievai. Sievietes māte gan policijai stāstījusi, ka vīrs un sieva tomēr salabuši un dzīvojuši kopā.

Zellis norādīja, ka, neskatoties uz trūkumu, sociālie darbinieki ģimeni raksturojuši kā pozitīvu, kur pēdējā laikā nav novērotas konfliktsituācijas. Sociālie darbinieki liecinājuši, ka dzīvoklis bijis tīrs, bērni paēduši un apģērbti.

Lai atbildētu uz jautājumiem par policijas rīcību vīrieša nošķiršanā no ģimenes, VP Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieks norādīja, ka policija pieņem zināšanai tiesas lēmumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību un veic tā saucamo “pasīvo kontroli”. Ja persona, kuras labā šāda aizsardzība piemērota, ziņo par varmākas uzdarbošanos, tad policija nekavējoties reaģē un sāk kriminālprocesu. “Tas notiek tikai, tad, ja ir saņemts signāls. Šajā gadījumā šāda signāla nebija,” uzsvēra Zellis.

VP priekšnieks, runājot vispārīgi par valsts tiesībām nošķirt varmākas no ģimenes un piemērot pagaidu aizsardzību, atzina, ka jautājumi par ģimenes nākotni saglabājas. “Problēma ir tajā, ko darīt tālāk ar šīm ģimenēm, kas ar viņām strādās un kāpēc ir šī vardarbība. Šobrīd nav institūcijas, kas ar to nodarbotos. Šis gadījums liecina par nepieciešamību šo uzmanību akcentēt, jo problēmu atrisina cēloņu likvidēšana,” uzsvēra Ķuzis.

Neievērojot tuvumā dzīvojošo iedzīvotāju bezatbildību, policijai nav iespēju kādu saukt pie atbildības par bezdarbību, jo krimināllikuma izpratnē tā attiecināma, piemēram, uz amatpersonām, skaidroja VP priekšnieks.

“Jāsaka, ka šis gadījums ir saistīts ar morālo atbildību, proti, iedzīvotājiem vajadzētu būt aktīviem un ziņot par gadījumiem, kas liekas aizdomīgi,” piebilda Ķuzis un papildināja, ka līdz šim policija ar tādu traģisku bezatbildību nebija saskārusies, lai gan gadījumi policijas praksē ir bijuši dažādi.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Kā policijas, socialā dienesta un bāriņtiesas ,,profesionāļi” varēja ,,nesaskatīt” 4 mazu bērnu veselības/dzīvibas apdraudējumu vardarbīga narkomāna klātbutnē? Ko vēlaties no kaimiņiem? Jocīgi, tik kārtīgā un rūpīgā ģimenē notiek tādas traģēdijas?

 2. Kā soc. dienests un bāriņtiesa varēja neredzēt, ka 4 tik mazi bērni dzīvo narkomānu vidē? Viss kārtībā!!! Visi izbrīnā, kā TAS varēja notikt tik ,,rūpīgā” ģimenē? Vardarbīgs narkomāns acu priekšā un visiem acis ciet. Kāpēc lai kaimiņi kaut ko redzētu, ja policijas, sociālā dienesta un bārintiesas ,,profesionāļi” to neredzēja (,,nesaskatīja”).

 3. Ķuzis varēja paklusēt.Man aiz sienas regulāri kliedz bērni un paši vecāki gan dienā,gan naktī.Policija pateica lai netraucē.Pat atsakās aktu sastādīt.Kur tad būtu jāzvana?Varbūt Ķuža k-gs var pateikt savu telefonu?

 4. Ak valsts policijas priekšnieks “paudis sašutumu par līdzcilvēku attieksmi”! Bet kādi tur tie “līdzcilvēki”? Tādi pat alkāni.
  Padomju laikos ko tādu pat iedomāties nevarēja.
  Padomju laikos visus debīliķus bija jātaisa par cilvēkiem, tādēļ tie tika nepārtraukti vajāti, uzraudzīti un presēti, bet bērni tika pasargāti no riskiem. Jā – tas bija bērnu nams, bet zīdaiņi nemira badā savu brāļu acu priekšā.

 5. 1. Līdzcilvēku vienaldzība
  2. Policijas bezdarbība narkomānu tvarstīšanā.

 6. =Vardarbīgas nāves pazīmes netika konstatētas, un patlaban ticamākā versija par nāves apstākļiem esot narkotisko vielu pārdozēšana. Bērnu vecmāmiņa policiju informējusi, ka ģimenes galva iepriekš lietojis narkotikas, taču Dobeles iecirkņa rīcībā šādas informācijas nav. Dzīvoklī gan atrasta narkotisko vielu lietošanas “atribūtika”.=
  Skumīgi par notikušo – te vainojami arī sociālie darbinieki ”atvaļinājumā”… man liekas , ka Dobelē tie ir atvaļinājumā katru dienu -???
  Bet vel lielāks jautājums ir policijas ministram Kozlovskim un lielpolicistam Ķuzim – kāpēc valstī ir atļauta un policijas piesegta narkotiku tirdzniecība – lai kur , bet mazajā Dobelē, kur vai katrs kaut nedaudz otru pazīst – noslēpt narkotiku un krutkas tirdzniecības točkas nevar… Bet ja negrib redzēt un točku turētēji dalās uz augšu ar lielamatvīriem…
  Te es nedomāju ierindas policistus, kuri dežurē un uztur kārtību – bet priekšnieku priekšniekus… Arī man bija labs paziņa neliela ranga policijas priekšnieks, kuram teicu – adresi zini, kāpēc neslēdz točku . Un atbilde – mani izmetis no darba un nevis to točku slēgs – tur lielie priekšnieki… Kas var policijas majoru izmest no darba – tikai kāds ģenerālis ar dāčas vajadzību … Tas gadus atpakaļ. šodien laikam tas pats.

  Skaidrojumā – pamēģini tu bez poliču ”jumta” atvērt točku – otrā dienā ( naktī ) saņems ciet.

 7. Žēl ģimeni! Vajadzēs to dzīvokli enerģētiksi attīrīt! Kas notiks ar dzīvi palikušajiem bērniem? Vai šim stāstam būs laimīgas beigas?

 8. Sociālā dienesta vadītāja Beata Limanāne, lai arī par notikušo zina un ir runājusi par traģēdiju ar Spridzānu, uz jautājumiem atbildēt atteicās, jo esot atvaļinājumā.
  …………
  Ši taču ir īsta maita, kura ir tik trula, ka pat šajā gadījumā, kas nošokējis visu Latviju, jo gājuši bojā gan dauszbērnu ģimenes vecāki, gan 9 mēnešus mazs viņu bērns, vēl šļupst, ka šī redz esot atvaļinājumā!
  Patriekt ar koku no domes!

  • Tiešām reāli iespārda šo valsts barotavu darboņu tiesību apziņa. Tiesības nekad neaizmirsīs un par pienākumiem neatcerēsies. No jebkura privāta uzņēmuma ar šādu attieksmi pret saviem pienākumiem izlidotu kā korķis.

 9. Ķuzis pauda sašutumu arī par līdzcilvēku attieksmi. Viņš komentēja, ka vairākas dienas bērni dzīvoklī visu laiku raudāja, turklāt bija vaļā logs, taču neviens policijai neziņoja par dzirdētām bērnu raudām. Zellis norādīja, ka mājas iedzīvotāji policijai gan apgalvojuši, ka neko aizdomīgu nav dzirdējuši. “Ja nebūtu ieradusies sievietes māte, tad mēs nezinām, kas būtu noticis ar pārējiem bērniem,” uzsvēra VP Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieks.
  =========================
  Vai policija ir par impotentu, lai ik pa laikam apsekotu tādas Sociālās mājas? Pie tam, ja bija lēmums par vecā vīrieša (dzimis 1966/gadā) vardarbību un ‘netuvošanos sievietei ar bērniem’?

  • tās ir muļķības, nebija nekāds sociālais dzīvoklis. Parasts pašvaldības dzīvoklis, un arī sievietes mātei dzīvoklis kaimiņos. Vai tiešām vispirms tieši radiem nevajadzēja redzēt, kas notiek? Taču ne jau vienā dienā tas viss notika. Ir jau pierasts, ka visā tiek vainota policija, bāriņtiesa u.t.t, bet vai tiešām ne vecākiem, ne citiem radiem nebija par bērniem jādomā, kam tad viņi citādāk ir vajadzīgi

 10. Padzīt dīkdieņus no kantoriem! Atbildēt

  Tāpat dzīvoklī bija trīs, četrus un piecus gadus veci bērni, kuri tagad nodot aprūpei. Bērnu organismi no bada bijuši novājināti. Par bērnu likteni tālāk rūpēsies bāriņtiesa.
  ================================
  Kur Bāriņtiesas nolietotās MAMZELES bija agrāk, ja šī 4 bērnu ģimene bija ieguvusi NELABVĒLĒIGĀS starusu??? Šīs aizgalda GOVIS vēl saņēma Ziemassvētku prēmijas “par labu darbu”…
  Vai kantora aizgaldā pirdošās MAMZELES no bāriņtiesas un sociālā dienesta maz parūpējās, lai MAZIE bērni 9 mēnešus mazā meitenīte un citi bērni – 3, 4 un 5 gadi – saņemtu Ziemassvētku paciņas?
  Cik reizes aizgaldā pirdošās MAZELES bija atvilkušās uz šo Sociālo māju apraudzīt tur mītošos ;gimenes ar bērniem ???
  Padomju gados nebija šo DĪKDIENĪGO mamzeļu kantoru, kas veģetē uz CITU- nodokļu maksātāju rēķina, bet nebija dzirdams neviens tik ŠOKĒJOŠS gadījums kādi 25 gadu laikā ik pa laikam dzirdami LUMPEŅU valstī. Llai gan LUMPENIJĀ ir pilni kantori ar TRULIEM darbiniekiem …
  k reizes

  • ‘Protam soc.dienesta kundzes svinēja ziemas svētkus, Jaunogadu. Nebija jau laika par citiem domāt. Tagad redzams arī sociālās mājas kontingenta attieksme pret citiem. Kur tad tas teiciens, ka nodzeras labākie cilvēki. Gadījums vairāk kā drausmīgs.

 11. Vajadzētu sākt ķert tos narkotiku ievedējus valstī, ja protams vadoņi un poliči nav daļā. Sen neesmu dzirdējis, ka šīs vielas lieltirgotājs būtu noķerts. Tādā mazā pilsētā, kā Dobele, gan visus varēja savaņģot un ja nedēļām mājā logs stāv atvērts. Vai tur nav iecirkņu inspektoru, munipiciālās policijas, kam būtu jāseko: kas notiek pilsētā. Pilnīga Dobeles vadības,policijas nolaidība.

 12. Shariats paredz naaves sodu narkotiku izplatiitaajiem (ne lietotaajiem). Manupraat pareizi.

Draugiem Facebook Twitter Google+