×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
13. marts, 2014
Drukāt

Pēc Krimas sekos Daugavpils? Nekādā gadījumā! (24)

Foto - LETAFoto - LETA

Kopš sākusies Krievijas agresija Krimā, masu informācijas līdzekļos atkārtoti var sastapties ar dažādu ekspertu un amatpersonu izteikumiem, ka apdraudējuma zonā atrodas arī Daugavpils, jo tur cilvēki, Maskavas samusināti, varētu sākt sliekties par labu Krievijai. Tādus mājienus izteicis Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds, un tādu jautājumu intervijā ar Rīgas mēru Nilu Ušakovu (“Saskaņas centrs”) cilājusi arī ”Neatkarīgā Rīta Avīze”. “Tad, ja 80% Daugavpils krievu pateiks, ka grib pievienoties Krievijai, nu… tad jau būs par vēlu. To vienkārši nevajag pieļaut,” spriež N. Ušakovs. Bet ko par to saka paši daugavpilieši?

”Daugavpilī cilvēki nav aktīvi uz nemieriem. Ja politiski apzināti nemusinās, nekas tāds nenotiks,” spriež Daugavpils Universitātes (DU) rektors, daugavpilietis ar 30 gadu pieredzi Arvīds Barševskis. Tad jau vairāk vajadzētu uztraukties par Rīgu. Tas redzēts vēl 2004. gadā, kad krievu skolu aizstāvēšanas ”štābisti” sacēla nemieru galvaspilsētā, kamēr Daugavpilī viss bijis samērā mierīgi. Pēc Barševska ieskata, Daugavpils negatīvais tēls ir izveidots mākslīgi: ”Ieejiet Daugavpilī jebkurā veikalā un, ja kasierei jautāsiet latviski, viņa atbildēs, kaut vai lauzīti. Rīgas Maskavas priekšpilsētā tad jau ir smagāka situācija. Pats reāli esmu sastapies ar ignoranci turienes mazajos pārtikas veikaliņos.” Augstskolas rektors atgādina, ka Daugavpils nekad nav bijusi ”sarkana”, un daudznacionālais iedzīvotāju sastāvs droši vien arī ir iemesls pilsētnieku tolerantajai attieksmei. Turklāt būtu grūti iedomāties masveida pieprasījumus pēc pievienošanas Krievijai, ja daudziem daugavpiliešiem tuvinieki un draugi šobrīd dzīvo vai strādā Rietumeiropā. Arvīds Barševskis neaizmirst atgādināt universitātes lomu atmosfēras radīšanā Daugavpilī: ”Ikdienā par to bieži neiedomājas, bet reāli te tā ir galvenais latviskuma centrs.” No DU nāk ne mazums Latvijai lojālas krievu inteliģences.

DU Rusistikas un slāvistikas katedras vadītāja asociētā profesore Anna Stankeviča iespējamību, ka Daugavpils iedzīvotāju vairākums varētu vēlēties pievienošanu Krievijai, raksturo īsi: ”Murgi! Es neesmu tādas noskaņas manījusi. Pat ne tuvu!” Stankevičas kundzei dzimtas saknes Daugavpilī stiepjas līdz 16. gadsimtam, un viņa atzīst, ka pilsētā gan ir daudz slāvu tautību cilvēku, tomēr rīdzinieku spriedumos par Daugavpils ”krieviskumu” esot daudz augstprātības un situācijas neizpratnes: ”Varbūt sadzīvē ļaudis runā mazāk latviski, bet visās iestādēs viss ir latviski, skolu valodas eksāmenu iznākumi arī ir labi. Biežāk brauciet pie mums un analizējiet, kas te ir, nevis runājiet par baumām! Tā ir politika, bet politika ne vienmēr ir tīra.”

Par kādu atdalīšanas centienu absurdumu ir pārliecināta arī daugavpiliete Ināra Kriškijāne: ”Krievi ir manu draugu un draudzeņu lokā. Varbūt viņi arī atbalstītu to, ko Tatjana Ždanoka saka par valodu, bet būtu kategoriski pret pievienošanu Krievijai. Nekādā gadījumā! Pazīstu tādus, kas privātā biznesa dēļ braukā uz Krieviju un Baltkrieviju. Jā, viņi mēdz teikt, ka jau pie mums neesot kārtības, bet pie ”viņiem”… Lai cik Krievijas televīzijas kanāli nerādītu, ka tur viss labi un kārtīgi, cilvēki aizbrauc un paši redz situāciju. Un tā ”tuvajos kaimiņos” salīdzinājumā ar Latviju ir tikai mīnusos. Es tīri cilvēciski saprotu tos, kas pieņem Krievijas pilsonību tikai tāpēc, ka tur 55 gados sieviete var jau doties pensijā. Tas ”bums” bija pirms kādiem četriem gadiem. Bet lai pilnībā pārietu uz turieni?! Nē, nē! Nu, varbūt būtu kādi daži procenti, ja sāktos liela aģitācija, bet Daugavpilī cilvēki ir izglītoti. Viņi neuzskata sevi par citas valsts iedzīvotājiem un mēdz pat teikt: mēs jau neesam krievi.”

Filoloģe un krievu valodas mācību līdzekļu autore Elvīra Isajeva aizrāda, ka gribētāji pievienoties Krievijai lielākoties jau sen to izdarījuši, pārceļoties vai pieņemot pilsonību. ”Protams, būs kāda neliela agresīvi noskaņota daļiņa. Mums ir ”interesanti” politiķi, kuri, lai celtu savu reitingu, arī varētu organizēt aptauju par pievienošanos, tomēr vairākums vidējās paaudzes cilvēku ir lojāli Latvijai. Paziņas aizbrauca dzīvot uz Baltkrieviju. Izturēja tur pusgadu un atbrauca atpakaļ. Man tuvi draugi arī padzīvoja Krievija un atgriezās. Nav tā, ka mums apkārt visi runātu, cik tur labi un cik te viss slikti.” Elvīra Isajeva neslēpj, ka sadzīviskā līmenī kādā brīdī cilvēkos var parādīties sarūgtinājums pret valsti, ja pensija maza vai kāda iestāde nav bijusi atsaucīga: ”Bet nākamajā rītā viņi pamostas un domā: cik labi, ka es te dzīvoju!”

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Pēc Krimas sekos Daugavpils? Nekādā gadījumā! Pēc Krimas sekos Rīga un Jūŗmala!

 2. ..nezinu kas sekos, bet man šodien Ķengaragā kādā ārstniecības iestādē, kungs ap gadiem 50, pateica, vai es gribot otru Ukrainu, kad uz viņa krievu valodā uzdoto jautājumu atbildēju latviski! Un pateicu, ka nesaprotu!…Puff!..daļa krievu cik noprooetu tiešām arī LV grib Krieviju!..

 3. D-PILS OKUPANTI PATLABAN IR MIERĪGI, JO VIŅU PĀRSTĀVJI VALDA VISĀ LATVIJĀ…

 4. Ja kas, tad ir gan sacerējušies daži krievi uz krievu karaspēka atgriešanos. To vislabāk var pamanīt veikalos un uz tirgu, arī frizētavās un dzelzceļa kasēs, kad pārdevējas vairs runā tik krieviski. Un kad uzprasi, vai jau krievijas karaspēks ieradies, tad atjēdzas un kaut ko pasaka latviski. Bet šitas nav par Davgavpili, bet Rīgu un pierīgu.
  Lielas cerības uz iepriekš minētā karaspēka ierašanos lika tie, kas nesen pacēla jautājumu par Latgales autonomiju. Bet apklusa. Acīmredzot uz to vairāk sacerējušies bija ne jau davgavpilieši, bet gan citur dzīvojošie.

 5. pilnīgi piekrītu , cik ir būts Daugavpilī, ļoti patīkama pilsēta. Atšķirībā no Rīgas krievu agresijas, šeit kafe un veikalos krievietes, kas apkalpo pircējus, ļoti laipnas un runā latviski. Man šķiet, ka Daugavpilī dzīvojošie krievi jau sen te dzīvo , bet Rīgas agresīvie ir paliekas no okupācijas militāristu aprindām un viņu mazbērnos jau ieaudzināts naids pret latvisko. Pie tam Ušakova radītā krieviskā noskaņa vien ko maksā….

 6. Krievijas specdienests atbalstīja arī Gapoņenko pētījumu par Latgales autonomiju un latgaliešu tautas apspiešanu, ko veic titulnācija latvijieši.

 7. Kopš sākusies Krievijas Atbildēt

  Raksta Autors Jau zin ka ta bija “Kopš sākusies Krievijas “

 8. Nekad nesaki “nekad”!

  • pareizi teikts! Nekad nesaki nekad! Viss kas var notikt. Pasaule vairs negrib dzīvot kā agrāk, bet kā grib nevar lāga saprast…..

 9. Ceru ka Latvijas krievi neļausies krievu propagandai, nu loģiski domājot nebūs labākas dzīves Krievijas sastāvā. To jau mēs drīz redzēsim ar Krimu, tagad sola ka būs lielas subsīdijas, algas, pensijas. Bet kad būs viss noklusis apgriezīs subsīdijas un pensijas ar Krievija nemaksās par Ukrainas teretorijā strādāto neesam naivi. A algas nebūs kam saņemt jo lielākais Krimas rūpals tūrisms uz ilgu laiku iznīcināts, līdz ar to teorētiski algas lielas, realitātē sēdēs bez darba.
  Domāju ar Daugavpili būtu līdzīgi pirmos pāris gadus būtu lielas investīcijas no Krievijas pēcāk pārtaptu par Krievijas nomali, kur faktikski nekādas investīcijas nebūs.

 10. Daugavpils ir DAUDZ LOJĀLĀKA pilsēta Latvijai, nekā Rīga! Cerams, ka esat pamanījuši, ka Daugavpils pilsētas mērs ir LATVIETIS – Jānis Lāčplēsis! Vai atceraties to TV eksperimenti par to, ko māca Rīgas krievvalodīgās skolās? Tad lūk, Daugavpils skolu direktori kārtējo reizi apliecināja lojalitāti Latvijas valstij, atšķirībā no Rīgas! Žurnālisti BAIDĀS iet uz šim Rīgas skolām, vieglāk ir skalot tautai smadzenes rakstos…

 11. Priekš kam vajag šitos no pirksta izzīstos “problēmrakstus”?! Ušaks kaut ko izdveš, un latviešu prese tūdaļ metas liet ūdeni uz tām dzirnavām. Nu, nav Daugavpilī nekas citādi, kā visā Latvijā! Ir visu tautību deģenerāti un ir visu tautību normāli cilvēki.

 12. Ko var kurināt muļķības.
  Dzīvojam prātīgi, daram mājas darbus un saproatm, ka esam ES un NATO valsts un tādēļ te nekāda Krima vairs nav iespējama.
  mazāk skatieties krievu televīzijas un kavējaties pagātnē, bet sākat dzīvot normālu, veselīgu dzīvi.

 13. Cipari!…

 14. Varbūt beidzot visi skribenti varetu ari apjēgt, ka ar savām rakstu rindām lej ūdeni ne uz pareizajam dzirnavām? AIZSTĀVIET-IESTĀJATIES TAČU BEIDZOT PAR LATVIJU , NEVIS KAUT KO TE SPRIEDELEJAT!

 15. Laba bilde notografēta…

 16. to Loti interesants moments Atbildēt

  Vai tev ir izdevies redzēt vai dzirdēt daudzus tādus “krievalodigie kuri nav “krievi” un negrib ari tadi but…. kuriem patik dzivot Latvija, ne Krievija.”Man nav.Neapgalvoju,ka tādu nav,bet viņus neredz un nedzird.Tāpēc arī mums ir izveidojusies pārliecība ,ka ir tikai girsi,osipovi,gapoņenko un ždanokas.Un meklēt ar tādiem kopīgu domāšanu un iecietību-vai tad maz vēl esam to darījuši,jau par apsmieklu esam kļuvuši ar savu līšanu un pieglaimošanos.Un pretī dabūjām -naša zemļa,naši školi,naš jazik.Drīz jau mums te nekas nepiederēs.

 17. Kā viņi nesaprot,ka vieglākais veids kā pievienoties Krievijai-ir vienkārši pārbraukt pār robežu un izvēlēties dzīves vietu plašajā Krievijā.Jauka dzīve- visi runā krieviski,skolas krievu valodā,var svinēt savu 9.maiju uz urrā utt.

  • Vai tad Daugavpilī ir savādāk? Visi runā krieviski, mācās krieviski, svin 9.maiju!!! It ka cilvēki nezina, kā dzīvo Daugavpilī! Man ir daudz radu Daugavpilī, bieži braucu ciemos… nav ko cilvēkus maldināt!

 18. Loti interesants moments Atbildēt

  Latvijas krievalodigie kuri nav “krievi” un negrib ari tadi but…. kuriem patik dzivot Latvija, ne Krievija. Pretstats saskaniesu fantazijam. Pratigs un gudrs politikis te nemekles konfrontaciju un polarizaciju, ka to dara mus lielie NA “patrioti” bet mekles kopigu domasanu un iecietibu un te varetu izveidot lojalu alternativu saskaniesiem. ( saprotams, kautkas tads Putina Latvijas filialei gauzam nepatiktu) Ir gan verts seit ko darit.

Draugiem Facebook Twitter Google+