×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
29. aprīlis, 2015
Drukāt

Vai saklausījāt vērā ņemamus secinājumus par reģionu attīstību LTV diskusijā “Lielais jautājums”? (13)

Zuments

Jānis Zuments, Naukšēnu novada domes priekšsēdētājs

Jānis Zuments, Naukšēnu novada domes priekšsēdētājs: “Vienubrīd pārņēma sajūta, ka visa Latvija ir viena vienīga Rīga, nekas cits neatliek kā kravāt čemodānus un doties uz valsts lielo glābējpilsētu. Pēc raidījuma naktī nespēju mierīgi gulēt, tādas dusmas bija uzsistas… Kā var cienījamais eksperts Rungainis nesaprast, ka ne jau lielumā ir tas spēks! Daudz stiprāki mēs kļūsim tikai tad, kad mazinās lielās atšķirības starp Rīgu un mazo novadu. Mēs Naukšēnos allaž meklējam iespējas. Treknajos gados trekni nedzīvojām, krīzes gados badā nemirām. Varbūt tāpēc mēs tagad esam vienīgais novads bijušajā Valmieras rajonā, kas tik lielu atbalstu – mēnesī ap 10 000 eiro – sniedz skolotāju atalgojumam. Mums ir lieli un spēcīgi uzņēmumi, piemēram, SIA “Naukšēni”. Domāju, ka valsts mērogā vajadzētu papētīt tieši spēcīgos uzņēmumus, noskaidrot, ko katrā ir paspēts izdarīt par Eiropas Savienības naudu. Un tad domāt, kā šo labo pieredzi popularizēt un pārņemt citiem. Mēs esam sašutuši, ka nekoleģiāli un negodīgi izturas pret lauku iedzīvotājiem, tāpēc gaidām, ka turpmāk televīzijas raidījumā par to sāks runāt daudz profesionālāk, atklātāk un godīgāk.”

 

Foto - LETAFoto - LETA

Aleksandrs Bartaševičs.

Aleksandrs Bartaševičs, Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs: “Vajadzēja daudz asāku sarunu, viedokļu sadursmi. Domāju, ka diskusijā nebija veiksmīga ekspertu izvēle. Sanāca tā, ka lielu jautājumu gan uzdeva, bet lielu atbildi nesagaidījām. Vēlos dzirdēt ekspertu, kura vārdam ir starptautisks skanējums. Par kuru varētu pateikt – viņš palīdzējis no krīzes pacelt konkrētu valsti vai uzņēmumu. Šoreiz divas ekspertu grupas būtībā piedāvāja vienu un to pašu – nebija par ko īsti strīdēties. Pateikt tikai to, ka jāattīsta reģioni, – nozīmē, ka mums pietrūkst stratēģiskās domāšanas. Neviens taču pa īstam nepiedāvāja, kā radīt jaunas darba vietas.”

 

 

 

 

 

Foto - LETAFoto - LETA

Uldis Sesks, Liepājas pilsētas domes priekšsēdētājs: “Līdzīgi kā galds vienmēr būs stabilāks uz četrām, nevis vienas kājas, tā arī valsts ekonomikā ilgtspēja iespējama tikai ar attīstītiem reģionu centriem. Liepāja ir viens no šādiem centriem, kur izglītības, veselības aprūpes, kultūras, izklaides un citus pakalpojumus izmanto ne tikai liepājnieki. Piemēram, attīstot Liepājas Reģionālo slimnīcu, mēs esam ieguvuši modernu veselības aprūpes centru, no kā iegūst arī apkārtējo novadu iedzīvotāji – aptuveni 35 procenti slimnīcas pacientu ir no novadiem vai pat citiem reģioniem. Bet Liepājas izglītības iestādēs mācās apmēram 700 skolēnu no apkārtējiem novadiem. Liepājas Universitātē studējošo vidū vai profesionālajā izglītībā šī proporcija ir vēl vairāk jūtama. Un gandrīz trešdaļu no Liepājā esošajām darba vietām izmanto apkārtējo novadu iedzīvotāji. Koncentrējot resursus reģionu centros, varam nodrošināt līdzsvarotu visas valsts attīstību, no kā iegūst gan pilsētas iedzīvotāji, gan ekonomiskā ietekme ir jūtama visam apkārtējam reģionam. Tajā pašā laikā no ekonomiskās darbības nedrīkst pilnīgi izslēgt arī mazākos novadus. Tas būtu valdības uzdevums – atbalstot nozīmīgu ražotņu infrastruktūras labiekārtošanu, radīt jaunas darba vietas Kalvenē, Vārvē vai citviet.”

 

 

 

karklina_2Eva Kārkliņa, Rojas novada domes priekšsēdētāja: “Man šī diskusija vairāk atgādināja tādu kā psiholoģiskās palīdzības seansu – cilvēkiem ļāva izsacīt savu sāpi, lai vismaz vieglāk kļūst. Bet vajag taču ļoti tieši un ļoti asi runāt par to, lai ministrijās uzņēmējiem neliek kāju priekšā un neklupina. Vajag stingri iestāties par draudzīgu atbalstu uzņēmējiem, lai nebūtu tā, ka mūsu zivju pārstrādātājiem jāapsver iespēja savu uzņēmumu pārreģistrēt uz Igauniju, kur ir labvēlīgāka nodokļu sistēma.”

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. PALDIES VISIEM 4 DOMES PRIEKŠSĒDĒTĀJIEM UN VISIEM KOMENTĒTĀJIEM!!! RUNGAINIS JAU DULLS SAVOS ATZINUMOS BIJIS NO LAIKA GALA, KOPŠ DZIRDĒTS ĒTERĀ! LIEKAS, KA AR GALVU VĒL JOPROJĀM TAS CILVĒKS NEDRAUDZĒJAS!!! TĀDS TĀDU ATROD – GODMANIS JAU NAV LABĀKS NELIETIS – BEZ KAUNA UN SAVA GODA… BĒRNĪBĀ AR SIKSNU NAV NOPĒRTS , SAVUKĀRT RUNGAINIS AR RUNGU ARĪ NAV DABŪJIS…

 2. Kāpēc par raidījuma vadītāju tika uzaicināts Godmanis? Vai tiešām LTV darboņi domā, ka tauta viņu vēlas redzēt un uzklausīt? Īpaši jau nu pēc PAREX afēras, kas Latviju iegrūda ilgstošā postā. Tad jau atraktīvāks būtu Lembergs – varētu vismaz izsmieties par viņa kārtējiem izlēcieniem. Kāpēc neaicina Domburu? Vai tiešām bail no tik profesionāla žurnālista? Uzreiz redzēs pārējo profesionālo impotenci? Tā izskatās.

 3. Nē! Nesaklausīju. Man pat likās, kas dalībniekiem nebija īsti skaidra lietas būtība. To varētu izskaidrot ar visai pieticīgo izglītību un zināšanām. Šāda jautājuma risināšānai ir nepieciešams plašs redzesloks un pamatīga izpratne par ekonomiskajiem attīstības likumiem.

 4. Rīgas kungiem ir uzstādīts mērķis – iznīcināt Latvijas novadus. Ir pieaugoša tendence skolu,medicīnas un kultūras iestāžu slēgšanai (labākā gadījumā darbības sašaurināšanai).Jo tālāk no Rīgas,jo bēdīgāk.Cilvēki aizbrauc un ne jau tikai uz Rīgu.

 5. Par kādu reģionālās un arī visas valsts attīstības plānošanu šajā pasākumā vispār netika pieminēts, izņemot murgains banķiera Rungaiņa spriedelējumus par Lielrīgas radīšanu un iedzīvotāju pārcelšanu uz šo Lielrīgu, pametot novārtā visu pārējo Latviju. Diemžēl, tas jau patrez daļēji notiek. Tikai atpalikusī un degradētā bezsaimnieka Rīgas infrastruktūra uz kaut ko tādu vispār nav spējīga. Kaut cik sakarīga teritoriju attīstības plānošana praktiski nenotiek, jo ar plānošanu formāli nodarbojas diletanti, kuriem nav priekšstata par normāla attīstības plānošanas nepieciešamību, teritoriju saavstarpēju sadarbību un galu galā par rezultātu, kāds sasniedzams pie normālas attīstības plānošanas visos līmeņos. Patreiz esošie novadu iedzīvotāji tiek izmantoti tikai kā balsotāji politiskajām partijām, kurām harmoniska valsts attīstība ir svešs jēdziens un kuru vienīgais mērķis ir tikt pie varas un censties pierādīt savas tiesības uz varu valstī, norādot cik un kādos novados elektorāts par viņiem ir balsojis. Par kādu novadu sadarbību, vai valsts harmonisku attīstību visas valsts iedzīvotāju interesēs šādā situācijā nav iespējams, tā pat kā vienoties par kopēju kandidātu valsts prezidenta vēlēšanās, jo katra partija, it sevišķi ZZS, pastāv tikai un vienīgi uz savas partijas kandidātu, neskatoties, vai šis kandidāts būs spējīgs strādāt šai amatā. Šādos apstākļos, kad partijas uzskata par vajadzīgu rīkoties tikai sava elektorāta vārdā, ignorējot valsts attīstību par svētību visiem iedzīvotājiem garantē vispārēju atpalicību visās jomās. Šis process, diemžēl. ir sācies.

 6. Jā, reklāma pirms raidījuma bija liela, arī cerības, ka, lūk, beidzot runās par šo sasāpējušo jautājumu, bet tālāk par Rungaiņa murgiem tā arī netika. Nebija aktīvu raidījuma vadītāju, nebija zinošu un kompetentu diskusijas dalībnieku, tiem, kuri varēja izteikties, gandrīz vārdu nedeva – vien pāris teikumus. Kaut kas ar raidījumu nebija riktīgi. It kā murgoja, vīzijas par Rīgu runāja, bet pie rezultāta nekādi netika. Nu, ko, TV darboņi – pietrūkst profesionālisma? Paaiciniet Baibu Strautmani un Jāni Domburu – tiem ir ķēriens uz diskusiju un sarunu vadīšanu. Ticu, ka viņi uz ko tādu, kas bija redzams šajā raidījumā, neparakstītos. Jau tas vien, ka Godmanis līdzvadīja raidījumu, bija smieklīgi – varēja taču būt kāda eksperta lomā, nevis žurnālista. Ai, ai, cik vēl mācīties un mācīties! Šis vēl nebija tuvu pat ģenerālmēģinājumam, kā vajadzētu diskutēt un salikt visu pa plauktiņiem!

 7. Ja ir sarosījies Godmanis, tad būs liela nauda. Tautai kārtējais posts.

  • Atcerēsimies tautas parunu – kas kaunu neprot, tas badā nemirst . To var sacīt īpaši attiecībā uz godmani. Kā var rēgoties TV un gudri muldēt,ja pats ir bijis viens no galvenajiem celmlaužiem Latvijas izsaimniekošanā!? Tagad mācīs, kā pareizi dzīvot. Varētu pasmīnēt,bet nāk dusmas.

 8. Rungainis īstais ekspets un konsultants, viņš tik var kāst valsti konsultējot Liepājas metalurga procesu par 14 000 EUR nedēļā utt., nez kapēc Dombrovskis nepaņēma līdzi uz Briseli dižo ekspertu.

  • Jau ilgāku laiku brīnos un nespēju saprast, kas un kāpēc baņķieri Rungaini laiž ētera gaisu piesārņot ar pilnīgi absurdām, necienīgām, lauciniekiem pilnīgi aizskarošām un idiotiskām dogmām.
   Nu tāāāāds lietpratējs visās jomās TV kanālos.
   Kauns klausīties.

 9. Ja rīko šovu, tad nav jāsēž ar nopietnām sejām. Nesaprotiu kamdēļ iedzērājs (ministra līmenī) un auto vadītājs dzērumā ir visur gaidīts eksperts.

 10. Kas par ekspertu var būt Rungainis – baņķieris un pilsētnieks, kurš tālāk par Rīgu, acīmredzot, nav bijis!
  Bija nožēlojami klausīties, kā šis cilvēks bīda savas baņķiera intereses – kā komunistu laikos pārcelt visus
  uz lielpilsētu, kur tad bankas viņus varēs netraucēti un ērti kāst! Komunisti cilvēkus dzina no viensētām uz ciematiem, bet šitais – no laukiem uz lielpilsētu! Ja Latvijas TV nemāk izraudzīties ekspertus – tautsaimniekus, kas domā par valsti, nevis par savu kabatu, tad šādus raidījumus vispār nevajag veidot
  un tracināt tautu.

 11. Ja par ekspertiem aicina idiotus ( **), tad nekāda saruna nav iespējama.

Draugiem Facebook Twitter Google+