×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
4. augusts, 2015
Drukāt

“Ruberoīds laikam jau beigts. Ko likt vietā?” Ieteikumi, izvēloties jumtu malkas šķūnītim vai garāžai

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Malkas šķūnītim jumts sācis tecēt, puikas dauzīdamies ielauza veco šīferi. Ruberoīds, kas apakšā naglots pie dēļu klājuma, laikam jau sen ir beigts, un tagad viss jāplēš nost. Ko likt vietā? Kā vienkāršāk un lētāk saremontēt? Pie reizes derētu arī garāžai jumtu atjaunot. Tā ir mūrēta, pārseguma paneļi ar piķi nolieti, virsū tikai ruberoīds, bet arī jau dikti trausls. Abas ēkas atrodas cieši blakus, jumti vienādā augstumā un slīpumā. Ko varat ieteikt?” jautāja žurnālam “Praktiskais Latvietis” ALDONIS LĪVĀNOS.

Bitumena variācijas

Nekas nav mūžīgs, jo īpaši ruberoīds, ko zinām no iepriekšējās dzīves. Un tomēr šis lielgraudu smilšpapīrs, kas top austrumu kaimiņvalstīs, pie mums tiek pārdots joprojām, turklāt savā vēsturiskajā izskatā. Tas liecina, ka materiālam laikam nav ne vainas, ja vien cena nešķiet pārāk aizdomīga – aptuveni pusotra eiro kvadrātmetrā! Cita lieta, ka tagad līdzās ir desmitiem modernāku jumta segumu, ka būtiski mainījušās to ieklāšanas tehnoloģijas, tāpēc melnie un pelēkie vienkārši vairs nav modē.

Pircējam vēsturiski šķiet, ka Rietumos top labākas preces, un pirmā taupīgākā alternatīva, kas nāk prātā, ir bezazbesta šīferis jeb viļņotās bitumena loksnes, kas maksā 3–5 eiro kvadrātmetrā atkarībā no ražotāja un pat krāsas, toties izskatās glītāk un it kā kalpo ilgāk. Patiesībā arī šis ir tikai piesūcināts un sapresēts kartons, kas sākotnēji domāts trūcīgiem ļaudīm vai īslaicīgai lietošanai, tāpēc Vakareiropā drīzāk pazīstams kā pagaidu variants dažādām palīgēkām, lai ātrāk tiktu zem jumta.

Malkas šķūnītim piemērots ir jebkurš materiāls, ja vien tas pagalmā nekrīt acīs uz pārējo jumtu fona. Tur der, piemēram, bitumena šindeļi vai pat skārds, taču tie jau ir nākamajā cenu līmenī, turklāt tāds pats segums vēlams līdzās uzbūvētajai garāžai. Izvēli tikai sarežģī apstāklis, ka funkcionāli un konstruktīvi tās ir atšķirīgas ēkas: viena no koka, kur vējš acīmredzot malkai skrien cauri, otra – no mūra, kur mitrumu mašīna saved daudzreiz mazāk. Ko piemērotu var ieraudzīt būvmateriālu tirgotavās?

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+