×
Mobilā versija
+5°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
4. decembris, 2012
Drukāt

Pētījums: Teroraktu skaits samazinās

Foto - AFPFoto - AFP

Teroraktu skaits kopš 2007. gada ir samazinājies, secināts pētījumā, kurā apskatīts starptautiskais terorisms pēdējo desmit gadu laikā.

Teroraktu skaits strauji pieauga laika posmā no 2002. līdz 2007. gadam, liecina Globālais terorisma indekss. Laika posmā no 2002. līdz 2011. gadam vairāk nekā trešdaļa šajos uzbrukumos bojāgājušo bija irākieši. Pētījumā desmit gadu griezumā salīdzinātas 158 valstis, vērtējot, kā tās ietekmējis terorisms. Straujākais teroraktu skaita pieaugums fiksēts laika posmā no 2005. līdz 2007. gadam, lielā mērā saistībā ar notikumiem Irākā.

No 2002. līdz 2009. gadam Pakistānā, Indijā un Afganistānā reģistrēti attiecīgi 12, 11 un desmit procentim no kopējā teroraktu skaita. Terorisms nopietni iespaidojis arī Taizemi, Filipīnas un Krieviju, kur fiksēti attiecīgi pieci, četri un četri procenti uzbrukumu. “Kopējā globālā tendence dod pamatu optimismam, jo apstājies straujais teroristu darbības pieaugums, kas tika pieredzēts no 2003. līdz 2007. gadam, taču situācijas pasliktināšanās Sīrijā un citi iespējamie konflikti Tuvajos Austrumos šo situāciju varētu mainīt,” spriež pētījuma autori.

Kopš 2002. gada samazinājies arī nāvējošu uzbrukumu skaits Rietumeiropā, lai arī šajā reģionā reģistrēti 19 reižu vairāk uzbrukumos nogalināto nekā ASV. Pētījumā gan nav iekļauts 2001. gads, kad Savienotās Valstis satricināja traģiskais 11. septembra uzbrukums. Saskaņā ar pētījuma datiem vismazākais teroristu uzbrukuma risks ir Ziemeļamerikā, kam seko Rietumeiropa un Latīņamerika. Laika posmā no 2002. līdz 2011. gadam no pētījumā iekļautajām valstīm teroristu uzbrukumus nav pieredzējusi tikai 31 valsts.

Kā liecina pētījums, starptautiskā teroristu organizācija “Al Qaeda” kļūst arvien vājāka, un tā atbildīga tikai par vienu no 2011. gadā veiktajiem 4564 uzbrukumiem. Taču šajos datos nav iekļauti “Al Qaeda” atzari, piemēram, Jemenā un Ziemeļāfrikā. Pētījumā secināts, ka nabadzīgākās valstīs ir mazāks terorismu drauds nekā valstīs ar vidēji zemiem ienākumiem. Terorisms nereti ir saistīts ar politisko nestabilitāti, konfliktiem dažādu sabiedrības grupu starpā un cilvēktiesību pārkāpumiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+