×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
25. februāris, 2014
Drukāt

Pētījumu par Usmas ezeru publicēs starptautisks zinātnes žurnāls (4)

Foto - Ventspils pašvaldībaFoto - Ventspils pašvaldība

Ventspilniece Kristīne Šteinberga gatavo publikāciju starptautiskajam hidroloģijas zinātņu žurnālam, apskatot jautājumu “Usmas ezera hidroloģiskā cikla ilgtermiņa izmaiņas”, kas sasaucas ar viņas izvēlēto maģistra darba tēmu Latvijas Lauksaimniecības universitātē, kur tiek apgūta vides inženierzinātne, portālu “LA.lv” informēja Ventspils pašvaldībā.

“Mani vienmēr saistījusi vide un esmu gribējusi darboties dabā, nevis visu laiku pavadīt birojā pie datora. Arī bakalaura darbā meklēju risinājumus, ko darīt, lai samazinātu ūdens līmeņa paaugstināšanos Usmas ezerā. Šāda problēma ir aktuāla kopš 1927. gada, turklāt, veicot ūdens līmeņa mērījumus, līkne visu laiku iet uz augšu,” stāsta Kristīne.

Viņa izpētījusi, ka ūdens līmeņa paaugstināšanās Usmas ezerā negatīvi ietekmē tūrisma attīstību, jo ūdens noskalo smilšainās pludmales un izposta ezera krastā iekārtotās atpūtas vietas. Otrs aspekts – ūdens līmeņa svārstības maina Moricsalas dabas rezervāta sugu daudzveidību, un pastāv iespēja, ka sala ar laiku var sadalīties divās daļās. Lielajai Usmas ezera baseina teritorijai ir tikai viena izteka – Engures upe, kas nespēj aizvadīt lieko ūdeni. Visticamāk, ūdens noteci kavē Engures upē pirms 13 gadiem uzbūvētā mazā hidroelektrostacija – vienīgā Ventspils novadā.

“Vienmēr, kad ar pasniedzēju, savu diplomdarba vadītāju Ingu Grīnfeldi aizbraucam līdz hidroelektrostacijai, redzam, ka tur tiek turēts pārāk augsts ūdens līmenis. Secinājām, ka līmenis ir augsts arī tādēļ, ka upē joprojām atrodas sešdesmito gadu beigās uzstādītā zušu ķeršanas iekārta jeb tacis, kas aizsprosto visu upi. Un vēl viens iemesls, kādēļ ūdens no Usmas ezera aizplūst pārāk lēni, ir Engures upē vairākās vietās, arī pie HES, izveidojies aizaugums; dažviet upē pat redzamas pārpurvotas vietas ar ūdenī sakritušiem kokiem.”

Kristīne ir izstrādājusi jauna zušu tača projektu, iesakot laikā, kad zivis nenārsto, izcelt no Engures upes blīvi saliktos režģus. Gatavojot publikāciju starptautiskajam hidroloģijas zinātņu žurnālam, vides inženiere norādījusi savus ieteikumus, kā samazināt ūdens līmeņa celšanos Usmas ezerā. Kristīne piebilst, ka Latvijas pārstāvji reti publicējas līdzīgos izdevumos, tāpēc tas ir pagodinājums.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Juris no ,,Samiņu" līča. Atbildēt

  Pēdējās muļķības, zinu Usmas ezeru jau 50 gadus un ezera ūdens līmenis ir pazeminājies, ezers aizaug ar ūdenszālēm it īpaši līči. Pēdējos gados neesmu tik zemu ūdens līmeni piedzīvojis nekad.

 2. Cienītās dāmas (un žurnaļisti…).
  ja acīmredzams, ka hes līmenis tiek turēts par augstu, tad JŪSU, kā ikviena pilsoņa pienākums ir ziņot VVI, un jautājums izsmelts.
  Ja tik ļoti “gribas darboties dabā” – lūdzu cimdi rokās un jaucat bebru dambjus! Bez projektiem, naudām un diplomiem…
  Lūk KAD būs publicēts, tad arī La.lv var rakstīt, patreiz Venspils grib PR, tad atrada ko izbīdīt.

 3. “Visticamāk kavē” vai kavē? Kāds ir Usmas vidējais ūdens līmenis un kāds HES uzturētais? Aizaugumus neviens netīra un kas ir vērtīgāks tacis vai HES. Kāds tam visam sakars ar zinātni? Ka tik mēs paši pasaules priekšā netaisam sevi par izsmiekli.

  • Kā minēts augstāk, publikācija tiek vēl gatavota un detalizētas atbildes par ūdens līmeņiem un citiem jūsu jautājumiem varēsiet atrast pašā publikācijā.
   Pirms raksta publicēšanas šāda līmeņa žurnālā, tiks vēl iesniegts manuskripts, kas tiks cītīgi pārbaudīts ar žurnāla recenzentiem! Tur slikta līmeņa rakstus nemaz nepublicē un padarīt sevi par izsmieklu līdz ar to teorētiski nav nemaz iespējams!

Draugiem Facebook Twitter Google+