×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
4. aprīlis, 2015
Drukāt

Pie melno stārķu ligzdas Zemgalē uzstādīta tiešraides kamera (10)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Pie melno stārķu ligzdas Zemgalē uzstādīta tiešraides kamera, tādējādi nodrošinot iespēju tiešsaistē sekot līdzi šo putnu dzīvei, aģentūra BNS uzzināja Latvijas Dabas fondā (LDF).

Melno stārķu dzīvei iespējams sekot līdzi portālā “Dabasdati.lv”.

Putnu pāris ligzdā, kas ekspertiem zināma kopš 2013.gada, ieradās marta beigās un šobrīd atjauno to, veidojot ligzdas vainagu un šai sugai raksturīgo ligzdas izklājumu no sūnām. Melnie stārķi ir otrā šogad interneta tiešsaistē vērojamā putnu suga Latvijā, – Kurzemes jūras ērgļu pārim Durbei un Robertam jau izveidojusies stabila vērotāju grupa.

Melno stārķu ligzda, pie kuras uzstādīta tiešraides kamera, atrodas Zemgalē nelielas upītes krastā augošā vecā ozolā. Lai gan ligzda tika atrasta jau 2013.gadā, par tās iemītniekiem speciālisti vairāk uzzināja tikai pagājušajā gadā, kad ligzdā tika izaudzināti divi mazuļi.

Melnais stārķis Ciconia nigra augumā ir mazliet mazāks par balto stārķi, no kura labi atšķirams pēc melnā apspalvojuma. Balts ir tikai putna vēders un sāni, lidojumā redzamas arī baltās paduses. Putni pārtiek galvenokārt no nelielām zivtiņām un citiem ūdensdzīvniekiem — vardēm un kukaiņiem. Melnie stārķi galvenokārt apdzīvo vecus mežu masīvus, kuros ir upītes, dīķi, dažādi mitrāji, mitras meža pļavas.

Šī suga ir gājputni, kas ik gadu veic 7000 – 8000 km garu ceļu uz ziemošanas vietām un atpakaļ. Latvijā ligzdojošajiem melnajiem stārķiem nozīmīga ziemošanas vieta ir Etiopija. Pavasarī – martā un aprīlī, melnie stārķi atgriežas, lai šeit pavadītu ligzdošanas sezonu. Parasti mātīte ligzdā izdēj trīs līdz piecas olas, ko perē apmēram mēnesi, bet lidotprasmi jaunie putni apgūst divu mēnešu vecumā. Lai dotos uz siltajām zemēm, melnie stārķi Latviju pamet septembrī.

Eiropā melnie stārķi ir reti sastopami un tiek īpaši aizsargāti. Latvijā pēdējos 20 gados melno stārķu skaits samazinājies vairāk nekā par pusi. Tiešraides kameru pie melno stārķu ligzdas LDF bija izvietojis arī pagājušajā gadā, diemžēl putni šo ligzdu neizmantoja.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Skatos, kā dzīvo baltie stārķi. Visapkārt lauki, kuri tiek nepārtraukti bērti ar minerāliem, aramzemes praktiski vairs apkārt nav, cik iestādot saujiņu kartupeļu, arī pļavu,kā kādreiz. Pie mājas dīķis, nu pāris varžu vasarā manu. Pagājušo gadu, pazuda viens no stārķiem, bērni (3 gab. ), tika izmesti no ligzdas. Šogad atlidoja viens, un tas arī nu pazudis. Nospriedām, ka viņiem vienkārši nav barības bāzes.

 2. mums ir piiles, aafrikaa staarki. luuk rezultaats

 3. Tas ir “dabas draugu” noziegums, likt uz putniem raidītājus! Tas ir gan liekais svars, gan arī traucē orientēties. Melnais stārķis ir ļoti tramīgs putns un šis raidītājs tam iespējams rada stresu, kas noved pie bēdīga gala. Ja kādam ir vēlme iznīcināt atlikušos melnos stārķus, tad uz priekšu!

 4. Aizvakar viņi pārojās!

 5. No vienas puses, labāk neaprunāt cilvēkus, bet runāt par putniem, no otras puses, tikai tāpec neskatos LNT, jo apnicis visu laiku par melnajiem stārķiem klausīties… un ar kādu sejas izteiksmi moderatori runā, liekas ka izsekota tiktu alpīnistu grupa, kas glābj sniegos iesprostotos, liekiet mierā stārķus, kā viņi liek mierā cilvēkus!

 6. nu labi, tur tā kamera lai ir, bet pašu putnu apkrāmēt nevajag. Tas, ka cilvēks savas rijības pēc mēdz apkrauties ar n liekajiem kilogramiem un tad nevar normāli pakustēt, ir viena lieta, bet ne tālu lidojošam putnam, kur ģenētiski katram gramam ir nozīme. Ar piekabi uz muguras, kur pie tam katrai spalviņai ir nozīme, tas ir spiests biežāk nolaisties, meklēt pārtiku (pat tur, kur normālos apstākļos pie labas gribas to nedarītu, nemaz jau nerunājot par pārdzimto atmiņu par apdraudējumiem) un attiecīgi biežāk pakļaut sevi riskiem. Vēl saprastu, ja ceļamaizi kompensācijai dotu līdzi, bet citādi, nez kādus brīnumus cerējāt sagaidīt? Tad jau labāk sarunājiet ornitologus tajā galā, pa ceļam. Reizēm šķiet, ka cilvēki ir ar cirvi tēsti, ik niecīgākajam sīkumam ir nozīme.

 7. kretinossi!!!!

 8. PILNĪGI PIEKRĪTU!!! Lieciet mierā!!! KĀ JUKUŠI PRĀTĀ!!! Pagājušā gada rezultāti zināmi, bet KO ESAT DARĪJUŠI, LAI ŠOS PUTNUS TUR TĀLUMĀ NĀKOTNĒ NOSARGĀTU???!

 9. Lieciet, paparaci tādi, reiz tos putnus mierā!!!!!!!
  Novāciet kameras un ļaujiet putniem dzīvot!
  Uzstādiet tās ornitologu guļamistabās, ja vajag!
  ja ļoti ļoti GRIBAS, tad pie zīlītes, bezdelīgas ligzdas, bet ne jau pie tik reta putna!!!!

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +15
Alūksne +14.9
Daugavpils +13.3
Saldus +16
Liepāja +14.0
Jelgava +15
Ventspils +13.0
Limbaži +14
Madona +14
Rēzekne +15
Draugiem Facebook Twitter Google+