Mobilā versija
+18.0°C
Pēteris, Pāvils, Pauls, Paulis
Ceturtdiena, 29. jūnijs, 2017
5. marts, 2017
Drukāt

Monika Zīle: Pieaugušo pasaules greizais spogulis (1)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Par pagājušā gada beigās Sankt-Pēterburgā likumsargu aizturētā ar maniakālu depresiju sirgstošā Filipa Budeikina sociālajā tīklā “Vkontakte” izveidoto un paša vēlāk koordinēto uz pašnāvībām mudinošo spēli “Zilais valis”, kura strauji kļuvusi populāra pusaudžu vidū. Par to informējuši arī Latvijas masu saziņas līdzekļi, paužot sa­traukumu, ka dzīvībai bīstamā rotaļa šķiet pievilcīga daļai vietējo jauniešu. Drošības dienestu pārstāvji mierina: mūsu valstī nonākušas tikai “nāves spēles” atbalsis, bet sociālajos tīklos redzamās fotogrāfijas ar sev nodarītajiem miesas bojājumiem esot Krievijas vietnēs aizgūti pārpublicējumi vienaudžu emociju kairināšanai. Lai gan par “Zilo vali” trauksme celta Bulgārijā un Rumānijā, “nāves spēle” drīz izplēnēšot, kā jau iepriekš tīmeklī noticis ar dažāda rakstura kustībām.

Tiesa, nav garantijas, ka neuzradīsies cits nenobriedušiem prātiem simpātisks “pravietis” ar līdzīgu piedāvājumu un mūsdienu tehnoloģijas to izplatīs vēl straujāk nekā senatnē vējš mēra baciļus. Pret tiem pats drošākais ierocis ir pastāvīga vecāku saskarsme ar pusaudzi, interese par viņa draugu loku, mudinājums uz veselīgiem vaļaspriekiem un lietišķiem nākotnes nodomiem – uzsver visu audzināšanas jomu speciālisti. Lai gan vecāki bez iebildēm piekrīt, ka ģimenei jābūt pret nevēlamām ietekmēm sargājošam cietoksnim, tā sienās valdošās gaisotnes veselīgumu paši diemžēl nepieskata un nereti dienu no dienas neapzināti indē.

Pazīstama sākumskolas pedagoģe nesen izstāstīja, viņasprāt, raksturīgu gadījumu. Ievērojusi pārmaiņas trešās klases skolnieka uzvedībā: sabiedriskais audzēknis kļuvis noslēgts, mazrunīgs un sekmes strauji pasliktinājušās. Satrauktie vecāki kopā ar skolotāju meklējuši iemeslu. Neizpratnē: kas pēkšņi noticis? Ģimene stabili situēta un bez kaitīgiem ieradumiem, varēja bērnam atļauties datoru un mobilo tālruni, un reizi gadā visiem kopā tālāku ceļojumu. Arvien uzkrītošākās dēla nomāktības satrauktā mamma jau meklējusi psihologu kontaktus, kad audzinātājai sirsnīgā sarunā izdevies atklāt pārmaiņu sakni. Zēns sacījis, ka ļoti raizējas, vai mazā māsiņa izturēs pie sliekšņa stāvošo badu. No kurienes tādas domas?! Nu, omītes dzimšanas dienas svinībās lielie runājuši, ka dzīve ir briesmīga, tūlīt sāksies bads, valdība vēlas redzēt visus mirušus un cilvēkus neārstē. Arī tētis nesen, no darba atgriezies, sacījis: viss iet uz galu, pakārties gribas.

Ja tik tumši noskaņotu dvēselīti uzrunā “nāves spēles” piedāvājums, sekas diezgan paredzamas. Sevis savainošana ir veids, kādā bērni mēdz izpaust bailes un raizes par lietām, kuras nesaprot vai nespēj ietekmēt, skaidro psihologi. Bet vecāki, pie pilniem galdiem savu pusaudžu klātbūtnē izgaršodami jau rīt gaidāmo pasaules galu, neapzinās, cik pamatīgi ar mūsu sabiedrībā iemīļotajām vaimanām bojā savu un bērnu nākotni un apdraud viņu dzīvību. Tā, bez šaubām, ir jāsargā no garīgi slimiem vai apzināti ļauniem kūdītājiem, kas var uzrasties jebkurā zemeslodes malā. Bet, pirms bruņot apkarošanas pulkus, jāpalūkojas, vai par ģimenes galveno interjera mantu nav kļuvis dīkās sarunās izveidots greizs spogulis, kurā skatāmais attēls var sagandēt visu turpmāko jauna cilvēka mūžu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze

Māris Antonevičs: Pirmais eksāmens KNAB vadītājam. Pagaidām teorētisks... (12)Par "oligarhu sarunām" vairāk taisnošanās nekā pārliecības par rīcību.
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Vai izdosies atņemt bagātajiem un atdot nabagiem?

Valdošā koalīcija pirmdien nāca klajā ar jaunu ideju nodokļu reformā – esot panākta vienošanās diferencēt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi – ienākumiem līdz 20 000 eiro gadā IIN likme būtu 20%, no 20 001 eiro līdz 55 000 eiro – 23%, bet virs 55 000 eiro – 31%. Ministru prezidents Māris Kučinskis teica, ka šis modelis rīt tiks prezentēts Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomes sēdē. Tas satracinājis turīgo ļaužu lobijus un uzņēmumu pārstāvjus. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera paziņoja, ka atsauc savu atbalstu vidēja termiņa nodokļu stratēģijai, kamēr valdība neatgriezīšoties pie Ministru kabinetā apstiprinātajām valsts nodokļu politikas pamatnostādnēm, arī Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) šodien pulcējas ārkārtas sēdē, lai lemtu par savu attieksmi. LDDK līdz šim bijusi noskaņota pret lielāku IIN likmes progresivitāti.

Vai iedzīvotāju ienākuma nodoklim jānosaka lielāka progresivitāte?
Juris Jansons: Valodu lielu dara cilvēki (4)Man ir patiess gods būt starp tiem dažiem miljoniem, kuri var domāt, runāt un klausīties latviešu valodā.
Juris Lorencs: Globālo sasilšanu gaidot (8)Cīņā par zaļajām idejām aktīvi līdzdarbojas arī dažādu interešu lobiji
Draugiem Facebook Twitter Google+