×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
26. oktobris, 2017
Drukāt

Piedāvās likuma grozījumus, kas ļaus apkalpojošā sfērā nerunāt krieviski (37)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs attēls

Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) strādā pie likuma grozījumiem, kas ļaus darba ņēmējiem apkalpojošā sfērā nerunāt krieviski.

Telekanāla LNT raidījumā “900 sekundes VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars teica, ka tiek izstrādāti un drīz tiks prezentēti grozījumi Darba likumā. To mērķis ir novērst situāciju, ka Latvijas jauniešiem ir grūti atrast darbu nesamērīgu Krievu valodas zināšanu prasību dēļ.

Grozot likumu paredzēts aizsargāt darba ņēmējus, kuriem būs tiesības apkalpojošā sfērā nerunāt ar Latvijas iedzīvotājiem citās valodās.

Politiķis uzsvēra, ka darbiniekiem būs iespēja sadzīviskā ceļā noteikt, vai viņš apkalpo ārzemnieku, vai arī cilvēku, kurš kādu citu iemeslu, piemēram, slimības dēļ nav varējis iemācīties latviešu valodu.

Dzintars atzina, ka svešvalodu zināšanas ir būtiskas, bet šajā gadījumā nav runa par vispārīgām svešvalodu zināšanām bet par vienu konkrētu valodu, kuras lietotājiem ir tieksme pasniegt to kā otru valsts valodu.

“Runa ir par gadījumiem, kad valodas lietošana ir attieksmes parādīšana, kas ir Latvijas valsts un vai valsts pēc būtības pastāv,” teica politiķis.

Viņš arī atgādināja, ka kopā ar Izglītības un zinātnes ministriju plāno kopā izstrādāt likuma grozījumus par pāreju uz izglītību latviešu valodā. Viņaprāt, svarīgākais ir noteikt mērķi, kas jāsasniedz, bet termiņš kurā tas ir jāpaveic, nav svarīgākais.

Vēl vienas izmaiņas saistībā ar valodas lietošanu, ļaus sodīt piemēram, amatpersonas līdz pat atstādināšanai uz laiku no ieņemamā amata.

Pievienot komentāru

Komentāri (37)

 1. Jāpieņem likuma grozījums, lai darba devējs, vadītājs runātu valsts valodā, tad visas tās muļķības ap un par valsts valodu atkristu. Jo kā notiek pašlaik darba vidē. Uzņēmuma akcionāri kaut kādi krievi, vai krieviski runājošie, pieņem darbā par vadītājiem protams tādus, kuri saprot krieviski, nemaz neinteresējoties, vai viņi prot arī valsts valodu. Tālāk jau vadītājs ņem tos, kuri “tuvāk ” stāvošie (no draugu, radu, paziņu loka), t.i., 1. prot krieviski un tā tā ķēdīte pavelkas. Nav brīnums, ja ieejam kādā Rīgas veikalā un darbinieks neprot valsts valodu. Tāpēc jāsāk ar “augšām” un jālabo tā kļūda, ko pieļāva V.V.F.

 2. “…strādā pie likuma grozījumiem, kas ļaus darba ņēmējiem apkalpojošā sfērā nerunāt krieviski.”
  Un citās, piem angļu?

 3. Turpinām veidot divkopienu valsti. Malacis DZintar. Tupaks ir tavs otrs vārds

 4. Ekonomika darbojas pēc saviem likumiem, un klients pasūta mūziku, tas ir valodu, un apkalpojošā sfērā ir jāzina tās valodas, kuras ir pieprasītas. NA kārtējo reizi nodarbojas ar demagoģiju un populismu, un grib padarīt mūsu jauniešus par mazāk konkurētspējīgiem par par krievu jauniešiem. Galu galā, ja krievu valodu nezin, un tā tik ļoti nepatīk, var atrast darbu, kur nav prasības pēc tās.

  • Lai tā ekonomika darbojas pēc kādiem citiem likumie.
   Pareizs lēmums. Nekur pasaulē sevi cienošās valstīs neviens neizstiepjas, lai tūristi visu saprastu.
   Esmu bijusi Vācija – viņi tikai vāciski ar tevi runā, arī Francijā (Parīzē) – tikai franciski.
   Sāksim beidzot Latvieši sevi cienīt.

   • “Esmu bijusi Vācija – viņi tikai vāciski ar tevi runā…”
    Ne gluži! Vienubrīd Vācijā strādāju celtniecībā ar angļu / krievu vien – pat par brigadieri uzkalpojos.
    Tāpat arī veikalos, ne mazaķo problēmu, ja vien, protams, pārdevējs zināja to angļu, kas tiesa, nevienmēr gadījās. Bet vismaz lielveikalos zina gan!

    • Jā, interesanti. Ko teiksi par to, ka man Vācijā veikalā atbildēja latviski. Ko nu? Teikšu, ka Vācijā var iztikt arī ar latviešu valodu :))) Un ja uzdienēji līdz brigadierim, zinot tikai angļu/ krievu, tad tas nenozīmē, ka nu pietiek ar krievu valodu. Jautājums tikai kas bija tavs darba devējs?

   • Naiva cerības. Ekonomija nedarbosies pēc kaut kādiem populistiskiem likumiem vai bērnišķīgām kaprīzēm, bet pēc saviem tirgus likumiem. Atļaujot apkalpojušās sfēras darbiniekam nerunāt krieviski vai citā svešvalodā, konkurētspējīgāks būs uzņēmums, kura darbinieki to pratīs. Tas ir neprāts un pilnīgs nacionāļu stulbums, piedodiet. Un, lai kā jūs gribētu būt Anglijas, Vācijas, Francijas vai ASV kaimiņvalsts, ģeogrāfiskā realitāte ir tāda, kāda tā ir. Ja vien visus Latvijas iedzīvotājus nepārcels uz citu teritoriju, vienmēr ir un būs jārēķinās, ka Krievija ir Latvijas tuvākais kaimiņš mūžīgi mūžos Āmen, lai kādas būtu jūsu personiskās intereses un politiskās spēlītes.

   • jau citās valodās procentuāli runā maz, bet aizbrauc kādreiz kaut uz poliju, puse uzrakstu un reklāmu krieviski, jo tie ir potenciālie klienti kuri jāpiesaista. jā paši poļi reti kad runā krieviski, bet saprasties var, valodas līdzigas, kamer angliski runājošu poli vispār var izstādit kā unikumu, tādu praktiski nesastapsi.
    runa iet par to cik daudz klientu kādā valodā runā.
    starp citu ari tani pat vācijā anglijā īrijā, ja tu zini vietejo valodu + krievu tavas karjeras iespējas uzreiz ir daudz labākas no melnstrādnieka ātri tiksi par brigadieri, vai vel kādā vadošā amatā kur tu busi starpnieks starp īpašnieku kas valodu nezin un melnstrādniekiem kas ja ne ko citu, tad vismaz 3 vārdus krieviski saprot

 5. Sen bija laiks! Savādāk tā ir lienošā divvalodība.

 6. “Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) strādā pie likuma grozījumiem, kas ļaus darba ņēmējiem apkalpojošā sfērā nerunāt krieviski “- kārtējais stulbums un tracināšana, aplamība, naida kurināšana.

  Var nesodīt, ja neprot atbildēt vacu, angļu, vai krievu valodā, kas okupacija laikā, Krimas okupācijas laikā u.c. padarīta par okupācijas ieroci.

  Tirdzniecībā un biznesā, prostitūcijā, noziegumos nav tautību.. Beidziet tracināt tautas, naivie “bāleliņi”.

  Skatieties, ko dara jūsu Maksātnespējas administratori, Valsts zemes dienests, Ogres namsaimnieks, ko dara jūsu ministrs – skapi vadā ar valsts automažīnu, nabagam nav naudas , ko samaksāt. Palīdziet savam minitram pārvest, ja vajadzēs skapi atpakaļ.

 7. 100% pareizs lēmums, beidzot. ???

 8. 100% pareizs lēmums, beidzot. ???

 9. Papīrs jau panes visu, bet Darba devēju konfederācija un citi sociālie partneri to noprotestēs. Darba devējs ir tiesīgs noteikt, kāds darbinieks ar kādām zināšanām un valodu prasmēm viņam ir vajadzīgs, tas atkal ir tikai populistisks gājiens publikas uzkurināšanai

 10. Pašlaik E.S. valda sarkanie.
  Sarkanie nekad neorganizēs civilizētas mierīgas deokupācijas programmas, bet
  mēģinās vēl jaunus migrantus veidot un tad šīs grupas savstarpēji naidot ar dīvainiem likumiem, uzkūdīšanu. Tautu sajaukšana un nerepatriēšana ir vajadzīga nemitīgas spriedzes uzturēšanai.

 11. meklejiet meklejiet kaski ka sitos plikos nacikus vajadzetu nolikt pie vietas cik sen krievam dirsu laizijat un ilgi nebus jagaidda kad atkal laizisiet

  • Par kādu laizīšanu tu ,šalava,te fantazē nevienu neinteresē.
   Tava vieta labākajā gadījumā ir stacijas laukumā par 10 eu.

 12. Nav tālu jāmeklē.Igauņu meitenes un zēni šādu nerakstītu likumu jau “pieņēmuši” kopš PSRS laikiem. Tikai vajag stingru mugurkaulu.

  • jā-jā, tāpēc atbraucot uz turnīriem uz Daugavpili, nezin, kā bulciņu nopirkt. Toties poļiem nav nekādu problēmu.

   • Tātad,igauņu meitenes Daugavpilī palika bez bulciņām,tāpēc ka nezināja moskaļu mēli!
    Nabadzītes!
    Pašam tev moskaļu smerdeli,smiekli nenāk?

    • Tas nav patiess apgalvojums. Šo divdesmit gadu laikā daugavpilieši tīri labi ir apguvuši valsts valodu. Diezgan bieži nākas apmeklēt Daugavpili, nu nav tik traki, kā te stāsta. Vismaz iestādēs, veikalos un kafejnīcās problēmu nav bijis.

 13. Šis priekšlikums pilnīgi garām. Privātais komersants, kuram galvenais ir pārdodt savu preci, tādu likumu neievēros.
  Izskatās, ka NA galvenais mērķis – tikai izrādīties lumpeņu priekšā un kurināt naidu ar krieviem.
  Vai, piemēram, Krievijas pilsonim u.c.personām no bijušajām postsociālisma republikām pieprasīs pasi, lai varētu ar viņiem runāt krieviski?

  • Izskatās ka,krievijas pilsoņi un personas no citām postsociālisma “republikām”,to vien dara kā ierodas Latvijā lai apmeklētu Rimi un Maksimu,parunātu pa telefonu un noskatītos kādu filmu kinoteātros.
   Sen jau vajadzēja tādu likumu,jo vietējo “lapotņiku” nekaunība jau iet pāri par mēru.

 14. Ļoti pareizi!

 15. Uzskatu , ka angļu val. ir starptautiskā valoda. Tāpat arī uzskatu, ka jebkurā apkalpojošā svērā zināt vēl kādu valodu var būt tikai kā bonuss, bet par obligātu prasību to nevajadzētu izvirzīt. Protams ar dažiem izņēmumiem. Piem. Kuģu osta, Lidosta, Autoosta dzelzceļa stacija, info centri… Visur citur, Veikali, restorāni utml. Pietiktu zināt latviešu val.!

 16. nerunat jau tagad dr;ikst, tikai redz ja ir vēlme klientus apkalpot/piesaistit tad jārunā valodā kādā runā klients. ja ir vienalga klients ir vai nav , tad protams var tēlot patriotu un tikai latviski runāt. bet tad rodas jautajums kāpec vienlaikus stumj likumus ka angliski jārunā?

 17. Pēdējais laiks aizlāpit VVF iestrādāto caurumu valsts valodas lietošanā.

Draugiem Facebook Twitter Google+