×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
19. septembris, 2016
Drukāt

Pieminēs traģiskos uzbrukumus Nāves salai pirms simt gadiem (5)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Tieši pirms simt gadiem Nāves salā vācu karaspēks veica lielāko ķīmisko gāzu uzbrukumu Pirmā pasaules kara laikā Latvijas teritorijā, kurā dzīvības zaudēja vairāk kā simts latviešu strēlnieku. Pieminot viņu varonību, Ķekavas novada pašvaldība 23.-25. septembrī rīko trīs dienu pasākumu “Latviešu strēlnieki Nāves salā”, LA.lv uzzināja Ķekavas novada domē.

Pasākuma cikls sāksies piektdienā, 23. septembrī, ar starptautisko konferenci “Ķīmisko ieroču pielietošana: Latvijas (Ķekava) un Beļģijas (Ipra) vēsturiskais mantojums. Mūsdienu izaicinājumi”. Tajā Latvijas Nacionālo Bruņoto spēku (NBS) un ārvalstu eksperti ziņos par ķīmisko ieroču pielietošanu un sekām 1. pasaules karā gan Rietumu, gan Rīgas frontē, kā arī spriedīs par ķīmisko ieroču kā masu iznīcināšanas līdzekļu pielietošanas konsekvencēm mūsdienās.

Konferences otrajā daļā paredzēta paneļdiskusija “Ķīmisko ieroču izmantošana. Drauds drošībai? Mūsdienu izaicinājumi”, kurā piedalīsies starptautiskie eksperti – Pols Vokers no Pasaules zaļā krusta un Kajs Čens no Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas, bet Latviju pārstāvēs – atvaļinātais NBS pulkvedis, vēsturnieks Jānis Hartmanis.

Pēc konferences Daugmales multihallē notiks filmu vakars, kurā ikviens varēs noskatīsies trīs filmas par latviešu strēlniekiem. Tāpat būs apskatāma NBS izstāde par ķīmiskajiem ieročiem un Ķekavas novadpētniecības muzeja izstāde “Latviešu strēlnieku cīņās 1915-1916”.

Savukārt 24. septembrī pasākuma otrās dienas galvenā norises vieta būs Nāves sala, kur plkst. 12 notiks svinīgā ziedu nolikšana pie pieminekļa Nāves salas aizstāvjiem. Tajā piedalīsies arī aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis. Visas šīs dienas laikā iedzīvotāji aicināti dāvāt ziedus, lai kopīgi veidotu ziedu zvaigzni latviešu strēlniekiem pieminekļa pakājē.

Tāpat visas dienas garumā interesenti varēs gida pavadībā iepazīt Nāves salas notikumus pirms simt gadiem, nobaudīt karavīru lauku gardumus un apskatīt NBS izstādi par ķīmiskajiem ieročiem. Uz Nāves salu pasākuma apmeklētāji varēs nokļūt, pārceļoties ar laivām un lielu plostu.

Nāves salas takas izzinās arī Ķekavas novada un sadarbības pašvaldību skolēni, kuri piedalīsies erudīcijas konkursā-spēlē “Mēs – strēlnieku mazbērni”. Pēc aktivitātēm Nāves salā latviešu strēlnieku piemiņai sestdienas vakarā Daugmales multihallē notiks NBS orķestra koncerts un balle strēlnieku garā ar grupu “Rumbas kvartetu”.

Pasākuma cikla pēdējā dienā – svētdienā, 25. septembrī, ikviens ir aicināts piedalīties piemiņas dievkalpojumā latviešu strēlniekiem Doles-Ķekavas ev. lut. baznīcā, bet pēc dievkalpojuma pievienoties uz ziedu nolikšanu Nāves salā kritušo strēlnieku Brāļu kapos – plkst. 13.30 – Ikšķiles Vecajos kapos un plkst. 14.30 – Salaspils novada Vecpelšu Brāļu kapos.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Nedrīkst norakstīt uz "tādi bij laiki" Atbildēt

  Latviešus kriev-vācieši indēja un nenoindēja. Vai tas naids pret mums ir tāpēc ka esam ?

 2. ..kāda tagad tam nozīme,galvenais ir atcereties un pieminet kritušos. Tagad visi ir baigie vēsturnieki.Bet kapec uz pieminekļa ir 3 zvaigznes un iekaltie vardi par Tēvu zemi?
  Ari kritušo kapu kopiņa mūžīgi zaļo,kaut gan tagd atrodas uz salas.Dosim godu kritušiem un nespriedelēsim gudri..

 3. Rakstā minēta neprecīza informācija. Pašā gāzu uzbrukumā latvieši necieta, jo tobrīd pozīcijās neatradās. Visi kritušie bija krievi no, ja nemaldos, 234. Kameņecas pulka. Mūsējie gan atsteidzās pārņemt pozīcijas, un daži arī saindējās, bet no gāzes tajā dienā bojā negāja neviens latviešu strēlnieks.

 4. Tad jau LA žurnālisti jāsūta pamācīties Latvijas vēsturi, lai nevajadzētu te nodarboties ar dezinformāciju.
  Es arī esmu lasījis, ka latvieši gāzu uzbrukuma laikā pozīcijās neatradās. Bet šodien publicējot rakstus, neviens ne par ko neatbild un raksti kā sēnes top pēc scenārija:”viena tante teica”!

 5. Neatbilst patiesībai apgalvojums, ka pirms simt gadiem Nāves salā vācu karaspēks veica ķīmisko uzbrukumu, kurā dzīvības zaudēja vairāk kā simts latviešu strēlnieku. Patiesībā 1916. gada 8. oktobrī veiktā gāzu uzbrukumu brīdī latviešu strēlnieki Nāves salas pozīcijās neatradās. Smagi cieta 173. Kameņecas kājnieku pulka karavīri, no kuriem 240 zaudēja dzīvību. Pēc gāzu uzbrukuma kameņeciešus steidza nomainīt 2. Rīgas latviešu strēlnieku pulka strēlnieki, no kuriem pāris desmiti saindējās.

Draugiem Facebook Twitter Google+