Foto – Valdis Semjonovs

Pilsētā ziedputekšņi agresīvāki 0

“Šobrīd jau sākušas ziedēt lazdas un alkšņi un parādās pirmie ziedputekšņu pacienti, kas sūdzas par acu niezēšanu un deguna tecēšanu, bet smagākos gadījumos – arī par klepu un elpas trūkumu, kas liecina, ka alerģijai jau pievienojusies bronhiālā astma,” stāsta Rīgas 1. slimnīcas pulmonoloģe un alergoloģe Ineta Grīsle.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

Ar ziedputekšņu alerģiju jokot nedrīkst, jo iekaisuma process var skart ne tikai deguna un acu gļotādu, bet iekļūst arī dziļāk – bronhos.

 

Apmēram 40% hroniskas bronhiālās astmas pacientu slimības ierosinātājs ir kāds alergēns – ziedputekšņi, pelējuma sēnīte vai mājas putekļu ērcītes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Alerģijas simptomi atkarīgi no laika apstākļiem un augu ziedēšanas intensitātes. Tie pastiprinās, ja gaisā ir augsta ziedputekšņu koncentrācija vai iestājies sauss, karsts un vējains laiks, turklāt pilsētā tie ir izteiktāki nekā laukos, jo savienojumā ar dūmiem un izplūdes gāzēm putekšņi īpaši agresīvi ietekmē acu un deguna gļotādas.

Alerģiskās reakcijas vaininieku var izskaitļot pēc augu ziedēšanas kalendāra. Aizdomas apstiprina īpašs ādas alerģijas tests vai asins analīze, kurā tiek noteiktas antivielas pret alergēnu. Ineta Grīsle skaidro, ka atšķirībā no asins analīzes testu var veikt tikai pēc simptomu izzušanas, beidzoties ziedēšanas sezonai.

Ziedputekšņu alerģiju ārstē ar pretalerģijas līdzekļiem, piemēram, antihistamīnu grupas preparātiem, kas mazina iekaisumu. “Vienīgais deguna aerosols, kas mazina alerģiskā iekaisuma radīto gļotādu tūsku un pieejams bez receptes, satur arī steroīdus jeb hormonus, tādēļ nevajadzētu to lietot bez konsultēšanās ar ārstu,” saka alergoloģe, piebilstot, ka mūsdienās pieejami daudz efektīvāki un nebūt ne dārgāki recepšu medikamenti. Lai simptomi neatjaunotos, pretalerģijas līdzekļus vajag lietot vismaz 2 – 4 nedēļas vai pat ilgāk.

Kad ziedēšanas sezona beigusies, var izmantot arī imūnterapiju – ārstēšanas metodi, kas balstās uz organisma pakāpenisku pieradināšanu pie ziedputekšņiem, lai tie neizraisītu alerģisku reakciju. Agrāk šim nolūkam izmantoja injekcijas, tagad šo pašu efektu panāk ar tabletēm. Šī metode pagaidām ir samērā dārga, jo ārstēšana ilgst 3 līdz 5 gadus.

Vai palīdz arī deguna skalošana ar vieglu sālsūdeni? “Jā, šāda skalošana vai eļļošana uzlabo gļotādas stāvokli, mitrina, padara to stiprāku, lai tā nav tik caurlaidīga un spēj atvairīt alergēnus. Pēc pastaigas svaigā gaisā vai sportošanas degunu var skalot arī ar jūras ūdeni, kas nopērkams aptiekā,” norāda speciāliste.

Reklāma
Reklāma

Deguna skalošanu, kā arī elpošanas vingrinājumus un citas metodes var izmantot papildus ārsta noteiktajai ārstēšanai.

Tiem, kas savlaicīgi un pareizi ārstē ziedputekšņu alerģiju, parasti izdodas izvairīties no bronhiālās astmas.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.