×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
16. oktobris, 2014
Drukāt

Pirmoreiz Rīgā – džeza ģitāras virtuozs Džonatans Kreisbergs

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Pirmoreiz Latvijā viesojas izcilais amerikāņu džeza ģitārists Džonatans Kreisbergs. Festivāla “Rīgas ritmi” aicinātais mūziķis klausītājus priecēs koncertā 17. oktobrī, koncertzālē “Rīga”, Zinātņu Akadēmijas augstceltnē, kur kopā ar viņu uzstāsies arī pavadošā grupa.

Amerikāņu ģitārists un komponists Džonatans Kreisbergs ir viens no pazīstamākajiem džeza ģitāristiem pasaulē, tiesa, viņš nemitīgi mainās, jau kopš 90. gadiem spilgti sevi piesakot ne tikai uz mūsdienu džeza, bet arī roka, svinga un improvizācijas mūzikas skatuves.

Mūziķis kopš agras bērnības nonācis mūzikas pasaulē – viņa tēvam piederējusi iespaidīga mūzikas ierakstu kolekcija. To Džonatans sācis apgūt, būdams vēl pavisam jauns. Desmit gadu vecumā, pārceļoties ar ģimeni uz dzīvi Maiami, sācis apgūt ģitārspēli un kā jauns ģitārspēles talants pievērsis žurnālu “Guitar Player” un “DownBeat” uzmanību. Studējot džeza programmā Maiami universitātē, bijis universitātes “Concert Jazz Band” sastāvā, uzstājies kopā ar džeza grandiem – Džo Hendersonu, Maiklu Brekeru un Redu Rodniju, reizē piedalījies arī rokmūzikas projektos.

Tūkstošgades nogalē mūziķis atgriezies dzimtajā Ņujorkā, pievērsies akustiskajam džezam. Muzicējis leģendārā “Hammond” ērģeļu virtuoza Lonija Smita trio sastāvā, izdevis piecus albumus, no kuriem viens no jaunākajiem – “The South of Everywhere” – piecpadsmit nedēļas pabijis portāla “JazzWeek” džeza albumu topā.

Bet Kreisberga jaunākais albums “One”, ģitāras soloieraksts, ir īsta paraugstunda visiem, kas spēlē tik populāro sešstīgu instrumentu, un baudījums mūzikas mīļotājiem. Mūziķis atzīst, ka albumā centies izprast, ko iespējams panākt ar šo vienu instrumentu. “Šis ir ļoti personisks albums, un tas man sagādāja ne mazums grūtību, bet reizē arī lielu gandarījumu,” sarunā ar “Rīgas ritmi” stāsta Kreisbergs. “Albuma radīšanas laikā es mēģināju darīt to, ko daru parasti, – mēģināju izstāstīt stāstu un aizvest klausītāju muzikālā piedzīvojumā.”

Latviju mūziķis apmeklē pirmoreiz, sacīdams: “Man būs ļoti interesanti uzzināt, kāda publika ir Latvijā.” Kreisbergs piebilst, ka publikai koncertā nevajadzētu justies tā, it kā viņi atrastos klasiskās mūzikas koncertā. “Mūsu spēlētā mūzika ir nopietna, bet cilvēki, ja viņi to vēlas, pilnīgi noteikti drīkst tai aktīvi just līdzi,” aicina mūziķis.

Pašlaik Kreisbergs ierakstījis gluži svaigu albumu “Wave upon wave” jeb “Vilnis aiz viļņa”, kas ekskluzīvā kārtā būs pieejams Rīgas koncerta apmeklētājiem vēl pirms tā iznākšanas novembrī. Jaunā albuma ierakstā piedalījusies tā pati mūziķu grupa, kas kopā ar mūziķi uzstāsies arī Rīgā. Kreisbergs atklāj, ka albumā mēģinājis rakstīt kvalitatīvu un augstvērtīgu mūziku, reizē saglabājot tās emocionalitāti, uzsvērt – džezs vairāk vēsta par sajūtām, mazāk – par domāšanu, un to mēs nedrīkstam aizmirst.

Mūziķis ir pārliecināts, ka mūsdienu ierakstu kompānijas cenšas radīt ne pārāk gudru un izvēlīgu publiku, un to atbalsta arī ne pārāk laba izglītība skolās. “Šis ir brīdis, kad mēs – radoši džeza mūziķi – kļūstam nozīmīgi. Mūsu mūzika balstās prasmēs, jaunu skaņu meklēšanas meistarībā un jaunu improvizāciju veidošanā. Tieši tāpēc šī koncertprogramma ir unikāla un emocionāla, jo tādu publika nevarētu atrast ar masu mediju palīdzību,” norāda mūziķis.

Varbūt noder

Koncerts: 17. X 19.00 koncertzālē “Rīga”.

Biļetes: “Biļešu serviss” kasēs, www.bilesuserviss.lv.

Cena: EUR 4,25 – 25.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+