Latvijā
Kriminālziņas

Policija sāk kriminālprocesu saistībā ar LLU inovāciju projektiem1


Latvijas Lauksaimniecības universitāte.
Latvijas Lauksaimniecības universitāte.
Foto-LETA

Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde uzsākusi kriminālprocesu, izmeklējot iespējamu krāpšanu saistībā ar trim Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) īstenotiem inovāciju projektiem, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”.

LLU inovāciju projekti tiek veikti, izmantojot Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda līdzekļus. Par šiem projektiem pērn oktobrī vēstīja raidījums “de facto”: LLU bija piesaistījusi firmu, kas dibināta jau pēc konkursa izsludināšanas.

Bet tās īpašnieks – persona, kas figurē Finanšu policijas izmeklētos kriminālprocesos par izvairīšanos no nodokļu nomaksas.

Ņemot vērā, ka minētie LLU projekti finansēti no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem, Saeimas Eiropas lietu komisija pērn pēc izskanējušās informācijas “de facto” lūdza veikt pārbaudes gan Lauku atbalsta dienestam, gan prokuratūrai. Tā pārsūtīja iesniegumu policijai un Ekonomikas policija saskatīja pamatu kriminālprocesa uzsākšanai aizdomās par iespējamu krāpšanu lielā apmērā. Šobrīd kriminālprocesā nevienai personai statuss nav piemērots.

“Ir sākts kriminālprocess par iespējamo krāpšanu, saņemot atbalstu – Eiropas Savienības līdzekļu izlietojumam vairākos projektos.

Kriminālprocess pagaidām ir uzsākts pēc Krimināllikuma 18. nodaļas: Noziedzīgie nodarījumi pret īpašumu. Un ar kriminālprocesā noteiktām metodēm tiks vākti pierādījumi, pētīti materiāli,” saka Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Pēteris Bauska.

“de facto” ziņo, ka LLU 2017. un 2018.gadā ieguva Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda finansējumu – kopumā pusotru miljonu eiro (1 475 829 eiro) trim inovāciju projektiem. Projektu vadītāja bija LLU rektore Irina Pilvere. P

ērn rudenī jau tika pabeigts pētījums, kā no Baltijas jūras zivīm iegūt malto masu un to izmantot dažādos produktos.

Bet šogad vēl turpinās divi pētījumi par ātri pagatavojamu zivju produktu radīšanu, kā arī par anšovu produkcijas analoga radīšanu no Baltijas brētliņām.

Inovatīvās zivju produkcijas radīšanai LLU kā pakalpojumus sniedzēju nolīga SIA ISB. Līgumi ar ISB paredz, ka šai firmai aizies vairāk nekā pusmiljons eiro (533 710 eiro) jeb vairāk nekā trešdaļa no visas inovāciju projektiem atvēlētās naudas.

Tās īpašnieks tobrīd bija Mihails Kočņevs. “de facto” atklāja, ka Kočņevs saistīts ar firmām, kas valstij palikušas parādā visai ievērojamas nodokļu summas. Notikušais tiek izmeklēts vairākos Finanšu policijas uzsāktos kriminālprocesos, tostarp – par izvairīšanos no nodokļu nomaksas vairāk nekā 27 miljonu eiro vērtībā.

“Šie uzrēķini ir audita veicēju slimīgās iztēles auglis!” raidījumam “de facto” saka Kočņevs.

Viņam pieder arī viens procents daļu zivju pārstrādes uzņēmumā “Piejūra” (šobrīd nosaukums mainīts). Tā pārstāvji kopā ar biedrību “Zaļākai pasaulei” iniciēja pētījumu veikšanu, par ko tika vēstīts “de facto” iepriekšējā sižetā. Tiesa gan – radītie produkti ražošanā nav ieviesti.

Kočņevs atzīst, ka, inovāciju projekti ir ienesīgi, lai arī pirmajā no tiem viņi pārmaksājuši par atsevišķām pozīcijām. Kočņevs to sauc par kļūdu. Policija un fondu uzraugi parasti pievērš īpašu uzmanību pārlieku dārgām izdevumu pozīcijām, jo aiz tām var slēpties arī iespējami pārkāpumi.

LTV raidījums informē, ka pēc žurnālistu intereses ne vien ierosināts kriminālprocess, bet notikušas arī vairākas izmaiņas saistībā ar projektu norisi.

Pērn, 3.decembrī uzraugošajai iestādei – Lauku atbalsta dienestam, paziņots, ka Pilvere vairs nav projekta vadītāja. Tas notika aptuveni pusotru mēnesi pēc “de facto” intereses. Pilvere gan projektos turpināja piedalīties kā pētniece. Par darbu ar šiem projektiem viņa pērn atlīdzībā saņēmusi piecus tūkstošus eiro.

Savukārt SIA ISB dažas nedēļas pēc sižeta parādīšanas mainīja īpašnieku un amatpersonas. Kočņeva starp viņiem vairs nebija. Firmu pārdevis. Kā vienu no iemesliem tagad nosauc bankas atteikumu ar viņu sadarboties. Jaunajiem īpašniekiem viņš šobrīd sniedzot konsultācijas un kārtojot grāmatvedību.

Saistītie raksti

Pirmais projekts ir pabeigts, bet abos pārējos universitāte steigusi labot, kas vēl labojams. Ar uzņēmumu ISB noslēgtas papildu vienošanās. Tagad Universitāte pirms rēķinu apmaksas veiks zinātnisko ekspertīzi SIA ISB iesniegtajiem pirmā posma darba rezultātiem, kā arī izvērtēs pakalpojuma tirgus cenu.

Tiesa, uz jautājumu, vai pēc raidījuma projektiem pievērsta papildu uzmanība, LLU rektore Pilvere atbild: “Jā, mēs esam pārvērtējuši. Katrā ziņā mēs saprotam to, ka to, kas bija projektā paredzēts un to ko no mums pieprasa zivrūpniecības nozare – veidot jaunus produktus, tā ir mūsu universitātes unikālā joma, kur sadarbībā ar nozari mēs gatavojam jaunos produktus. Līdz ar to mēs neredzam, ka tur vajadzētu būt problēmas.”

LA.lv
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Arī pēc video policijas šefs nevar pateikt vainīgo gājēja notriekšanā
4 stundas
LL
Lilija Limane
Latvijā
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1919. gada 19. jūlijā
10 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Atbraucu pie tēva. Tā bija viņa iemīļotā mašīna!” Policija saņem vēl nedzirdētu izsaukumu – uz kapiem 1
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
Uz aptieku ne tikai pēc zālēm: aptiekās paplašinās pakalpojumu klāstu
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Vides dienests sniedz paziņojumu par Baldonē atrastajām mucām
40 minūtes
LA
LA.LV
Sports
Kā var tā neveikties? Ontužāns savā debijā slavenajā “Bayern” guvis smagu traumu
45 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Dienvidkorejā pie Japānas vēstniecība aizdedzinās un mirst vīrietis
1 stunda
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: Priekšnieks aizmirsis solījumu? Versijas par JKP reakciju
3 stundas