×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
11. janvāris, 2014
Drukāt

Politologs: ārpolitikā trūkst stratēģisku mērķu (5)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Latvijas ārpolitikā trūkst nākotnes vīzijas un stratēģisku mērķu, uzskata politologs Kārlis Daukšts, komentējot ārlietu ministra ikgadējo ziņojumu par paveikto un iecerēto darbību valsts ārpolitikā un Eiropas Savienības (ES) jautājumos.

Daukšts gan uzskata, ka ziņojums atbilst esošajai situācijai ārpolitikā. Ziņojumā ir precīzi noteikts, ka Latvijas uzdevums ir atbalstīt Austrumu partnerības valstis, tāpēc ir paredzams, ka tas izsauks Krievijas pretreakciju un Latvijai nāksies piedzīvot līdzīgu attieksmi, kāda tika vērsta pret Lietuvu. Tāpēc Daukšts iesaka noteikt reālus pasākumus, kas reducētu negatīvo Krievijas reakciju.

Politologs atzīmēja, ka liela nozīme atvēlēta Centrālāzijas jautājumiem. Viņš sacīja, ka tas saprotams ar to, ka šogad sabiedrotie spēki aizies no Afganistānas, un ASV interesēs ir uzturēt pozitīvas attiecības ar šo reģionu.

Daukšts kritizē, ka ziņojumā aprakstīti ikdienas darbi un trūkst lielas nākotnes vīzijas. “Tajā minēts, ka jāaizstāv ES intereses. Tas nav labi. Tas nozīmē, ka politika vērsta nevis uz attīstību, bet uz aizsardzības politiku, kas nav iedvesmojoši.” Viņš uzsver, ka ziņojumā trūkst stratēģisku mērķu izvirzīšanas, piebilstot, ka tā ir birokrātiska atskaite, kurā iezīmēti punkti, kuriem nepieciešams plašāks skaidrojums. Piemēram, trūkst redzējuma, kā Latvija veidos attiecības ar Baltkrieviju vai Baltijas valstu starpā.

Jau ziņots, ka ārlietu dienests šajā gadā īpašas pūles veltīs, lai gatavotos Latvijas prezidentūrai ES Padomē, tostarp ES lomas stiprināšanai Austrumu partnerības un Centrālāzijas valstīs, Latvijas ekonomisko interešu pārstāvēšanai, kā arī atbalstam tautiešiem ārvalstīs.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. LV ārpolītikas uzdevumi Atbildēt

  Galvenais, ko jāpatur prātā: Mums pirmā vietā ir jāliek LATVIJAS intereses. Uzdevumi:
  * Veicināt iekļaušanos Eiropas dzelzceļa un energoresursu tīklos.
  * Veicināt ciešāku Baltijas valstu sadarbību un integrāciju tādās jomās kā aizsardzība, satiksme, ekonomija.
  * Mazināt atkarību no Krievijas un integrāciju tās struktūrās.
  * Attīstīt tirgu ar Eiropas un Tālo austrumu valstīm.
  * Stiprināt sadarbību ar mums labvēlīgām valstīm (nevis tādām, kas grib mūs tikai izmantot, kā Zviedrija).

 2. Nav mums jaunu Meierovicu. Prakstiski ārlietu ministru amatos nokļūst tikai partijām pietuvinātie un, kā tas ir tagad, veikls, ar ierēdņa ieredzi un ar tikai Latvijas politiskajās aprindās pieņemto manieru un savstarpējo attiecību zinātājs un pratējs tās izmantot. Politiķiem stratēģiski domājošs cilvēks nav vajadzīgs. Lai gan pieņemu, ka Latvijā tagad tādu nemaz nav – provinciāla tauta tādus “neražo”. Pie tam tagad, kad esam ES, tādi nav vajadzīgi. Ierēdņi precīzāk izpilda Briseles regulas un direktīvas.

 3. Vai iekšpolitikā mums tādi ir?

Draugiem Facebook Twitter Google+