×
Mobilā versija
Brīdinājums +12°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
12. decembris, 2013
Drukāt

Prezidentu neapmierina Pabrika darbība aizsardzības ministra amatā
 (14)

Foto - LETAFoto - LETA

Kā jau bija gaidāms, Valsts prezidents An­dris Bērziņš vakar noraidīja “Vienotības” izvirzīto premjera kandidātu – pašreizējo aizsardzības ministru Arti Pabriku. Ja partijas līdz nākamā gada 7. janvārim neizvirzīs piemērotus kandidātus, prezidents esot gatavs to darīt viņu vietā.

“Arta Pabrika līdzšinējā darbība aizsardzības ministra postenī Valsts prezidentam ir devusi pārliecību par to, ka minētā persona nevar pildīt Ministru prezidenta amata pienākumus šajā periodā,” teikts prezidenta izplatītajā paziņojumā, bet precīzāks lēmuma pamatojums dokumentā nav atrodams. Vien pārmetums par to, ka “Vienotība” rīkojusies nekonsekventi, sākumā apgalvojot, ka valdības vadītājam nepieciešamas labas fiskālās politikas un makroekonomikas zināšanas, bet pēc tam virzot Pabriku, kuram ir politologa izglītība. Arī preses konferencē prezidents bija izvairīgs uz žurnālistu lūgumiem precizēt, kas tieši viņam šķitis šaubīgs aizsardzības ministra darbā, atrunājoties ar to, ka šīs ministrijas darbība saistīta ar ierobežotas pieejamības informāciju. Vienīgais konkrētais pārmetums esot saistīts ar Zvārdes poligonu (atgādināšu, ka šā gada sākumā Zvārdes zemnieki bija nobažījušies, ka Aizsardzības ministrija vēlas paplašināt poligonu uz viņu zemju rēķina).

Tikpat noslēpumaini ir prezidenta skaidrojumi par kritērijiem, kādiem, viņaprāt, būtu jāatbilst nākamās valdības vadītājam. “Tādam, kas ar savu darbību konkrētā vietā un laikā ir parādījis, ka var šo pienākumu veikt,” sacīja prezidents. Tas neizslēdzot arī bijušos premjerus. Jautāts, vai viņam jau ir padomā kāds konkrēts kandidāts, prezidents atbildēja, ka tomēr cer sagaidīt partiju virzītu cilvēku, un piebilda, ka gaida ieteikumus par piemērotiem premjera amata pretendentiem no ikviena, tostarp žurnālistiem.

“Vienotības” līdere Solvita Āboltiņa apgalvoja, ka partijai tagad būs nepieciešams ieturēt pauzi, lai izvērtētu situāciju un atrastu labāku premjera kandidātu, kurš baudītu parlamenta vairākuma atbalstu. Šim mērķim šonedēļ tikšot veltīta gan “Vienotības” valdes, gan domes sēde. Āboltiņa arī kategoriski noliedza ziņas, ka partija jau būtu sākusi jaunu kandidātu meklējumus. Neoficiāli avoti gan liecina pretējo. Rezerves variantu meklējumi sākušies jau nedēļas sākumā.

Arī Artis Pabriks nemaz neesot pārsteigts, ka saņēmis prezidenta noraidījumu, jo tādi signāli bijuši jau iepriekš. Taču viņš izteica neizpratni par argumentācijas trūkumu valsts galvas lēmumā. “Es tiešām gribētu dzirdēt izsmeļošākas atbildes par izteiktajiem pārmetumiem, lai varētu saprast, kā turpināt darboties politikā un vai varu turpināt savu līdzšinējo darbību,” teica aizsardzības ministrs. Visi ministrijas plānojumi tiekot saskaņoti ar NATO ģenerālštābu un Latvijas partneriem, no kuriem nekādi pārmetumi neesot saņemti. Arī Zvārdes poligonā neesot noticis nekas tāds, kas liktu apšaubīt ministrijas labos mērķus. Politikas novērotāji noteikti pamanījuši, ka pēdējos mēnešos Pabriks vairākkārt izcēlies ar stingri nacionāliem izteikumiem. Iespējams, ka arī tie bijuši noraidījuma pamatā. “Nekad neesmu bijis nacionālistisks vai vērtējis cilvēkus pēc viņu etniskās piederības, bet mans kā ministra pienākums ir informēt sabiedrību par eventuāliem draudiem,” skaidroja Pabriks.

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) vakar publiski aģitēja “Vienotību” virzīt premjera amatam Saeimas budžeta komisijas vadītāju Jāni Reiru. Viņaprāt, tas būtu tikai loģiski, jo Reirs Saeimā viskaismīgāk atbalstīja līdzšinējās valdības sagatavoto budžetu. Pats Reirs, jautāts par kandidēšanu uz premjera amatu, neteica stingru “nē”, bet partija viņu neesot virzījusi šim amatam.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Prezidents nesaskatīja “…jaunajos, potencialajos, piestumtajos!” labāku par Dombrovska kungu ,no kura staro sirsnība,altruisms kopējas tautas lietas labā un visam pāri augstas zināšanas savā jomā ko pierādija krīzes dziļakajā posmā un uz kuru paļāvās valsts.
  Katrs tik stumj to savu kandididātu kā zirgu pa šaha dēli ,bet zirgam nav tās dzirkstelītes acīs un prātiņa
  pašam kustināt smadzenes .

 2. Ak, kkauns skatīties, Atbildēt

  ka ir tāds prezidents, kurš pat savu domu un prasību kritērijus nespēj noformulēt. Tagad izskatās- aizej tur, nezin kur. Atnes to, nezin ko.

 3. idiots, bet ne prezidents! Atbildēt

  Kauns par šādu prezidentu. ‘prezidents’ bezmugurkaulnieks, kuram koloniālā sovjetisma pastāvēšana mūsu Latvijā neliek justies apdraudētam. Šis bērza (laikam krievijas) koka klucis ir īsts sovjetizācijas centra pārstavis (SC). Ārprāts!

 4. Pabriks uzprasās. Tā ir nekaunība no Pabrika puses, jo viņš labi zina, ka prezidents nevar atļauties būt par prokuroru. Tā gan ir balansēšana uz prezidenta pacietības robežas. Laiks nestrādā Pabrika labā.

 5. Piedrāžu bijušos komunistus!

 6. Ta tam karjeristam vajadzeja, lai nelien kur nevajag. Prezidentam taisniba.

 7. Tavai zināšanai, pils apsardzes organizēšanu veic apsardzes firmas nevis Aizsardzības ministrija. Bet tev jau patiesība neinteresē, svarīgi ir atrast kādu ieganstu,arī melus, lai apvainotu pretendentu.

 8. Ja pretendents netika galā ar pils apsardzes organizēšanu,tad prezidenta rīcība ir saprotama.Nevar augstu amatu ieņemt nepraša,kura rīcībā ir armija.

 9. Bet NATO apmierina Latvijas aizsardzības ministrijas darbība Pabrika vadībā! Toties neapmierina
  Bērziņa, kā augstākā virspavēlnieka loma, kurš nav panācis 2% no IKP novirzīt aizsardzības mērķiem.
  Un šīs neizdarības, kas pēc būtības ir objektīvas krīzes dēļ, Bērziņš cenšas tagad novelt uz Pabriku.Tas tikai norāda, ka Bērziņam ir personīga nepatika pret Pabriku, bet jaukt tās ar valsts lietām ir maigi izsakoties bezatbildīgi. Pie tam Bērziņš uzurpē sev lielāku varu, nekā Satversme to viņam noteikusi.

 10. Kā teica Kreituse “SASTRēGUMSTUNDā”,tad prezidents Bērziņš ar saviem noraidījumiem ir pārkāpis Satversmi, 56. pantu. Nu tad būs tiesu darbi, bet nav pieņemams, ka valsts pirmā persona publiski mazgā
  veļu un grauj Latvijas tēlu pasaulē. Savstarpējus kašķus var atrisināt daudz kulturālākā veidā.

 11. Prezidents NAV APMIERINĀTSS, toties sabiedrotie tieši otrādi… KO TAS NOZĪMĒ!??? KO TAD PABRIKA KUNGS NAV PATEICIS PREZIDENTAM…???!!! PABRIKA KUNGS, cien. prezidentA KUNGS, guvis ne vien Saeimas, bet ari TAUTAS atbalstu… Nepatīk viņa izteikumi par nacionāliem aspektiem??? Dusmas prezidenta sejā to APSTIPRINĀJA…Tas labi, ka mums ir aizsardzības ministrs, kas ciena savu tautu…nevis kā dažs labs… NEŠAUSTIET SEVI PABRIKA KUNGS!!! NU LAI VIŅŠ JŪS NENOMINĒ!!! LIELA MUIŽA?! JŪS ESAT SAVĀ VIETĀ!!! PALDIES!!!

 12. VAR TIKAI APSVEIKT PREZIDENTA LĒMUMU . PS. PABRIKA kungs IR TIKPAT LIELS NACIONĀLISTS KĀ A. BĒRZIŅA kungs – NACIONĀLSOCIĀLISTS.

Draugiem Facebook Twitter Google+